Krystyna Kurczab-Redlich

Krystyna Kurczab-Redlich to polska dziennikarka, reportażystka i autorka książek o współczesnej Rosji. W latach 1990-2004 mieszkała w Rosji i pracowała jako korespondentka polskiej prasy. W swojej pracy zajmowała się wojną w Czeczenii, reżimem Władimira Putina i analizą sytuacji rosyjskiego narodu. W Polsce Krystyna Kurczab-Redlich współpracowała z największymi opiniotwórczymi wydawnictwami, m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”, „Newsweekiem” i tygodnikiem „Polityka”. Za swoje zaangażowanie w pracę reporterską i nagłaśnianie zbrodni w Czeczenii została nominowana w 2005 roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Wiosną 2022 ukazały się wznowione i uzupełnione wydania książek Krystyny Kurczab-Redlich: „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, „Głową o mur Kremla” i „Pandrioszka”.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 6 grudnia 1954, Zabrze
  • Ważne dzieła: Pandrioszka, Wowa, Wołodia, Władimir
  • Gatunek literacki: reportaż

Opis autorki

Krystyna Kurczab-Redlich urodziła się w 1954 roku w Zabrzu, jako druga córka Janiny Liebling i Jana Kurczaba (Arnolda Zimentstarka). Jej ojciec był pisarzem, dramaturgiem i reżyserem, założycielem nowohuckiego teatru Nurt. Krystyna Kurczab studiowała prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nie pracowała jako prawniczka, tylko wybrała karierę dziennikarską. Pracowała w redakcji programu „Panorama” i czasopisma „Szpilki”. Pierwszy raz pojechała do ZSRR w 1987 roku, a drugi raz – już na dłużej – w 1990 roku, razem z mężem, Jerzym Redlichem, dziennikarza Telewizji Polskiej. Aż do 2004 roku Krystyna i Jerzy Redlich mieszkali w Rosji i pracowali jako korespondenci polskich mediów.

Krystyna Kurczab-Redlich – książki i reportaże zaangażowane

W roku 2000 Krystyna Kurczab-Redlich napisała swoją pierwszą książkę o Rosji pt. „Pandrioszka”. Tytułowe słowo, wymyślone przez autorkę, jest połączeniem „Pandory” (imię mitycznej kobiety, która sprowadziła na świat nieszczęścia) i „matrioszki”, czyli zabawki rosyjskiej, składającej się z wkładanych jedna w drugą, coraz mniejszych, drewnianych, wydrążonych laleczek. To daje obraz Rosji jako państwa, gdzie, pomimo licznych przemian, barwne tradycje są ściśle splątane z historią tyranii, zbrodni, wojen i ucisku. Książka „Głową o mur Kremla” to analiza ducha rosyjskiej polityki i jej wpływu na trudne życie zwykłych obywateli. Obydwie książki zawierają także obszerne rozdziały poświęcone wojnie w Czeczenii. Za niestrudzone badanie tematu Czeczenii i zbrodni związanych z rosyjską polityką wojenną, którego rezultaty były publikowane nie tylko w książkach, ale i w filmach dokumentalnych, Krystyna Kurczab-Redlich została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2005, na wniosek Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, które działały w porozumieniu z czeczeńską organizacją „Echo wojny”. Za swoje zaangażowanie  Krystyna Kurczab-Redlich bywa często porównywana do rosyjskiej niezależnej dziennikarki Anny Politkowskiej.

„Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” – biografia dyktatora Rosji

Krystyna Kurczab-Redlich napisała książkę o historii życia i kariery politycznej Władimira Putina. Autorka analizuje w niej życie Putina od najwcześniejszych lat i wysuwa hipotezy o tym, jak trudne dzieciństwo i młodość, a także lata spędzone w pracy w KGB, wpłynęły na osobowość przyszłego prezydenta Rosji i jak sytuacja polityczna w tym kraju umożliwiła objęcie władzy przez takiego człowieka. Krystyna Kurczab-Redlich wciąż pozostaje aktywną dziennikarką i felietonistką. Często wypowiada się na temat sytuacji w putinowskiej Rosji, a także na temat sposobu, w jaki polityka międzynarodowa zmieniła się pod wpływem dyplomatycznych stosunków wielu krajów z obecnym reżimem rosyjskim.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Krystyna Kurczab-Redlich - książki

  • Pandrioszka (2000)
  • Głową o Mur Kremla. (2007)
  • Głową o Mur Kremla. Nowe Fakty (2012)
  • Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina (2016)