W czasach, w których zewsząd atakują nas reklamy, artykuły, banery i ulotki zachęcające do nieustannego upiększania ciała, do jego korekty i tego typu podobnych zabiegów, we Wrocławiu porozmawiamy o czymś zgoła odmiennym. O ograniczeniach, przeszkodach, nadużyciach i tabu. Ten temat we współczesnej literaturze, fikcji i reportażu, pojawia się często, zdaje się jednak być zbyt mało atrakcyjny, często zbyt odrzucający, by stał się pretekstem do spotkania i wymiany poglądów. Widzowie Nowych Horyzontów wiedzą jednak doskonale, że festiwal nie boi się pytań o to, co trudne, uwierające, wymykające się obowiązującym kanonom (nie tylko piękna). Podążając tym właśnie tropem skonstruowaliśmy program tegorocznych spotkań z autorami książek.

Bohaterem pierwszego z nich będzie Michał Woroch, podróżnik i fotograf od wielu lat poruszający się na wózku inwalidzkim. Cierpi na zanik mięśni, każdego roku kilka, kilkanaście tygodni spędza w szpitalu, by odzyskać siły. A jednak - wraz ze swoim kolegą Maciejem Kamińskim, także niepełnosprawnym poruszającym się na wózku - zdecydował się na długą, pełną niebezpieczeństw wyprawę - przez obie Ameryki. Zbudowali sobie "dom na kółkach", przystosowali do swoich potrzeb terenowe auto i ruszyli. Proces przygotowań i niesamowitą podróż Woroch opisał w książce „Krok po kroku", pokazał w niej także zdjęcia z wielu tygodni niełatwej przeprawy od Argentyny po Alaskę.

We Wrocławiu porozmawiamy z Michałem o niełatwej współpracy z własnym, nierzadko odmawiającym posłuszeństwa ciałem, o przekraczaniu granic wytrzymałości i odwadze przełamywania wielu barier.

Gościem drugiego spotkania będzie reporterka Aleksandra Pezda. Jej, wydana w tym roku, książka „Zdrowaś Mario" (Dowody na istnienie) to zbiór opowieści o codziennej walce z bólem wywołanym przez różnego rodzaju choroby i próbie uśmierzenia go za pomocą marihuany medycznej. Autorka przez wiele miesięcy przyglądała się losom swoich bohaterów, którzy walczyli z państwem o uznanie tej - jak się okazuje mocno kontrowersyjnej - metody leczenia. Ale Pezda pokazuje też w swoim tekstach prawdziwe cierpienie osób zdrowych, tych, którzy bezsilnie przyglądają się cierpieniu bliskich - a przecież lekarstwo znajduje się tuż obok, na wyciągnięcie ręki, wystarczy jedynie odrobina dobrej woli!

 

Zdrowaś mario

 

Ile jesteśmy w stanie zaryzykować, by pokonać ból - własny lub kogoś nam najdroższego? Jaką cenę w Polsce można za to zapłacić? Dlaczego prawo przez lata z tych, którzy chcieli nieść ukojenie, czyniło przestępców? Na te i wiele innych pytań poszukamy z Aleksandrą Pezdą odpowiedzi podczas spotkań na Nowych Horyzontach.

Festiwal we Wrocławiu odwiedzi również Joanna Ostrowska, historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka, badaczka tematyki przemocy seksualnej i zapomnianych zbrodni nazizmu. Jesienią ubiegłego roku ukazała się jej - świetnie przyjęta - książka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" (Marginesy).

 

Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej

 

Kiedy rozmawiamy o wojnie i jej ofiarach, często poruszamy temat gwałtów, nierzadko masowych, zmuszania kobiet do odbywania aktów seksualnych z żołnierzami i prostytucji. Ale zbyt rzadko - nie tylko w tym kontekście - mówi się wciąż w Polsce o pracy przymusowej w nazistowskich domach publicznych, również tych zorganizowanych na terenach obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Milczy się najczęściej na temat losu kobiet "naznaczonych", tych, które po wojnie musiały radzić sobie z nową rzeczywistością, a o których wiadomo było, że uprawiały seks z okupantem - najczęściej wbrew własnej woli. I milczy się też o osobach homoseksualnych, które prześladowano, więziono, a także skazywano na pobyt w obozach koncentracyjnych.

Ostrowska w swoich pracach kończy z tym tematem tabu. Tak będzie również podczas spotkania we Wrocławiu.

A na zakończenie porozmawiamy o... literaturze sanatoryjnej. Pretekst? Wydana na początku tego roku pierwsza powieść uznanej poetki Barbary Klickiej. W „Zdroju" (Wydawnictwo W.A.B.) główna bohaterka udaje się - ze skierowaniem - do Ciechocinka. O świecie uzdrowiskowym wie niewiele, jest pełna miłych myśli i chętna spotkań z osobami w podobnej sytuacji, rzeczywistość szybko jednak weryfikuje jej oczekiwania.

"Zdrój" to niewielka opowieść o wszechobecnych spojrzeniach, o spiskach i podejrzeniach, o nieznoszących sprzeciwu doświadczonych i wiekowych kuracjuszkach, które wszystko wiedzą najlepiej i mają własne przepisy na przetrwanie w sanatorium. To też historia o relacjach między pacjentem a przedstawicielami uzdrowiskowego personelu, o przekraczaniu granic nie tylko cielesnych.

 

Zdrój

 

We Wrocławiu na Nowych Horyzontach porozmawiamy z Klicką o stosunku do własnego ciała, oddawaniu go we władanie innych, o przekraczaniu stref intymności i zderzeniu z różnymi kanonami piękna. Będzie to podróż wgłąb siebie, niezwykle fascynująca.

Tegoroczne spotkania literackie w ramach Nowych Horyzontów odbędą się w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8B, dokładnie w połowie drogi między dwoma głównymi kinami, w których odbywać będą się festiwalowe pokazy. Proszę nas odwiedzić, rozmów o ciele nigdy dość. Zwłaszcza tych poważnych, z dala od kolorowych magazynów.

Michał Nogaś

 

Program spotkań:

27 lipca, 16:00 – spotkanie z Michałem Worochem

29 lipca, 19:00 – spotkanie z Joanną Ostrowską

31 lipca, 19:00 – spotkanie z Aleksandrą Pezdą

1 sierpnia, 19:00 – spotkanie z Barbarą Klicką

Na program literacki zaprasza Empik oraz Nowe Horyzonty.

Wszystkie spotkania poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej" i „Książek. Magazynu do Czytania".
 

Na spotkania wstęp jest wolny.

Wszystkie spotkania będą transmitowane live na profilu Empik na Facebooku.