Przygotowanie do chodzenia

Żadne dziecko z dnia na dzień nie wstaje z łóżeczka i nie zaczyna od razu chodzić. Aby do tego doszło, musi przede wszystkim wzmocnić swoje mięśnie i rozwinąć zmysł równowagi. Tego uczy się poprzez między innymi samodzielne siedzenie oraz pełzanie, a później raczkowanie. Maluch właściwie każdego dnia, od chwili narodzin ćwiczy różne układy, mięśni i udoskonala poznawanie świata wszystkimi zmysłami.

W okolicach 8-9 miesiąca życia dzieci zaczynają być mobilne - pełzają lub raczkują, aby w końcu zacząć pierwsze próby podźwignięcia się na nóżki i wstawania. Większość dzieci zaczyna poruszać się przy meblach około 10-12 miesiąca życia. Niemowlę wówczas przemieszcza się już na swoich nogach, ale kroki wykonuje w bok. To ważny etap chodzenia, ponieważ maluch obudowuje obręcz biodrową, co zapewni mu w przyszłości właściwe utrzymanie i stabilizację miednicy.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, warto spojrzeć na chodziki i jeździki

Czy roczne dziecko musi już chodzić?

Statystyki pokazują, że dzieci zaczynają chodzić pomiędzy 8 a 18 miesiącem życia. Właściwie więc roczne dziecko może już dobrze chodzić, ale nie brakuje przypadków, kiedy ten sam maluch dopiero zaczyna raczkować.

To, kiedy dziecko zacznie chodzić, jest sprawą indywidualną. Zależy od wielu czynników, m.in. ogólnej sprawności, napięcia mięśniowego, genów czy temperamentu niemowlęcia. Późna nauka chodzenia nie będzie rzutować bynajmniej na tempo rozwoju psychofizycznego dziecka w przyszłości. Nie ma badań, które potwierdzałyby, że u maluszków, które później zaczęły chodzić, później też następuje nauka mówienia, czytania czy pisania.

Jednocześnie specjaliści podkreślają, że rodzice powinni skonsultować się z pediatrą, a także z lekarzami specjalistami, jeśli dziecko nie chodzi w wieku 18 miesięcy i nie przejawia ciekawości nauki tej ważnej umiejętności.

Jeździk Fisher price

Czy wspierać naukę chodzenia?

Jeszcze poprzednie pokolenie dzieci chętnie było wkładane do tzw. chodzików. Istniała wówczas teoria, że dziecko dzięki temu szybciej uczy się chodzić. Dziś wiadomo już, że takie wspomaganie nie jest korzystne dla kręgosłupa dziecka i ustawienia nóżek.

Lepiej, aby rodzice, którzy chcieliby wspomagać rozwój motoryczny dziecka, zainwestowali w zabawki dla najmłodszych, dzięki którym dziecko zacznie raczkować i opanowywać naprzemienny system poruszania się. To będzie pozytywnie stymulować kondycję kręgosłupa i stawów, a przy tym prawidłowy rozwój psychoruchowy i intelektualny. Wykonywanie naprzemiennych ruchów stymuluje komórki nerwowe do tworzenia większej liczby połączeń pomiędzy neuronami.

Przy nauce chodzenia dziecko musi być swobodne i bezpieczne. Powinniśmy ubierać je w wygodne spodnie, rajstopy czy getry, które nie krępują ruchów. Specjaliści są zdania, że ważne jest zapewnianie dzieciom wsparcia, bycie wciąż w pobliżu, kiedy dziecko będzie chciało się złapać naszej ręki. Warto zabezpieczyć w mieszkaniu wszystkie ostre krawędzie, o które maluszek mógłby się uderzyć. Z zasięgu jego rąk powinny zniknąć też ostre przedmioty, warto zabezpieczyć kontakty, podobnie jak szklane stoliczki i stoliki.

Jeździk 3w1

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Poradniki