Opony całoroczne czy sezonowe?

W Polsce kierowcy nie muszą wymieniać opon zimowych na letnie i odwrotnie, podczas zmieniających się pór roku. Prawo nie wymaga sezonowej wymiany, choć jest to zalecane. Jazda na oponach zimowych latem i na oponach letnich zimą powoduje szereg zagrożeń. Niedostosowane do warunków atmosferycznych opony mogą sprzyjać poślizgom i wydłużać drogę hamowania. Jednocześnie, jazda na niedopasowanych oponach wpływa również na komfort kierowcy. Dla przykładu, opony zimowe na suchej letniej szosie znacznie spowalniają pojazd i utrudniają nawigowanie nim na zakrętach.

opony rotalla

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Jeszcze nie tak dawno opony całoroczne stanowiły kompromis, który jednak obniżał bezpieczeństwo jazdy oraz komfort prowadzenia pojazdu. Dzisiaj, technologie ich produkcji są na tyle zaawansowane, że producent jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo porównywalne z oponami wielosezonowymi.

Jest tak  jedynie w przypadku, gdy opony wykorzystywane są w standardowych warunkach – w mieście czy na autostradach i niewymagających drogach. Przy nawierzchniach trudnych , zdecydowanie lepiej postawić na opony sezonowe. W takich warunkach niezbędna jest bowiem maksymalna przyczepność oraz bieżnik dostosowany przede wszystkim do jazdy po śliskich i nierównych powierzchniach.

opony firestone

Opony wielosezonowe – jak są zbudowane?

Korzystając z opon całorocznych, kierowca ma czuć komfort przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Aby to osiągnąć, stosuje się specjalne mieszanki do wykonania ogumienia. Są one zbliżone do tej wykorzystywanej w oponach zimowych, choć cechuje ją nieco większa twardość. Zawierają jednak więcej kauczuku, niż letnie, dzięki czemu wykazują elastyczność zbliżoną do opon zimowych.

W kontekście bieżnika opona wielosezonowa również stanowi kompromis między oponą letnią a zimową. Rowki i szczeliny nie są w niej tak głębokie, jak w oponie zimowej, ale też nie tak płytkie, jak w letniej. Bieżnik modelu całorocznego posiada elementy charakterystyczne dla obu opon. Uwzględnia się w nim na przykład lamele, czyli małe, cienkie szczeliny wewnątrz bloków, które są cechą charakterystyczną dla opon zimowych.

opony wielosezonowe michelin

Jakie opony wielosezonowe wybrać?

Wybierając opony całoroczne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Bieżnik

W oponach całorocznych znajdziesz różne bieżniki – zarówno symetryczne, jak i kierunkowe i asymetryczne. Pierwsza grupa przeznaczona jest do standardowej jazdy. Bieżniki symetryczne trwałe i pozwalają zwiększyć oszczędność paliwa. Nie nadają się jednak do intensywnej eksploatacji. Przy zmieniających się warunkach na drodze również nie jest to najlepszy wybór.

Kierunkowe bieżniki są również bezpiecznym wyborem przy intensywnej eksploatacji. One również zapobiegają akwaplanacji i gwarantują dobre parametry trakcji. W oponach wielosezonowych wykorzystanie bieżnika kierunkowego jest bardzo popularne.

opony całoroczne rotalla

Szerokość opony

Im węższa opona, tym lepsza przyczepność w trudnych warunkach. Im szersza, tym krótsza droga hamowania. Warto szukać złotego środka, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Wybierając opony, zwróć uwagę również na szerokość i średnicę, dopasowując je do parametrów swojego samochodu, a także takie parametry, jak:

  • Klasa hamowania opony
  • Opór toczenia
  • Poziom hałasu w dB
  • Indeks nośności opony
  • Indeks prędkości opony

Większość z nich jest łatwa do odszyfrowania, dzięki czemu z łatwością dobierzesz opony dostosowane do swoich potrzeb. Warto dać szansę oponom całorocznym, pamiętając jednak, że szybciej się zużywają ze względu na nieprzerwaną jazdę.

opony firestone wielosezonowe

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com