Podwójny Żołd Potrójna Śmierć

(okładka miękka)
Podwójny Żołd Potrójna Śmierć (okładka miękka)
Autor: Drabkin Artem
Liczba stron: 262
Oprawa: miękka
Wydawca: Gdański Kantor Wydawniczy

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

"Podwójny żołd - potrójna śmierć" - to wspomnienia dziesięciu radzieckich żołnierzy walczących w jednostkach artylerii przeciwpancernej. Nie ma w nich nic z patosu wojennych opowieści czy filmów, które jeden z bohaterów nazywa "fantasmagorią".
Autorzy tych wspomnień poszli na wojnę zaraz po maturze albo po pierwszym roku studiów, zaledwie osiemnasto-, dwudziestoletni.
"Podwójny żołd", jaki otrzymywali, był zapłatą za to, że "śmierć była wszędzie i deptała im po piętach". Z pola walki nie można było uciec - za porzucone działo groziło rozstrzelanie. Nazywano ich straceńcami, a jednostki ppanc. - "Żegnaj ojczyzno" albo "Lufa długa-życie krótkie".
Prostym nieraz chropowatym językiem opowiadają o okrutnych walkach pod Moskwą, o Leningrad, Stalingrad. Na łuku kurskim- "w godzine chwały artylerii przeciwpancernej" - i podczas forsowani aDniepru. Na Litwie, Białorusi, Węgrzech, w Rumunii i Czechosłowacji. I w Polsce - o Przemyśl, Sandomierz, Warszawę, Mławę, Bydgoszcz, Pasłęk, Elbląg. O krwawych walkach na Wale Pomorskim i o szturmie Berlina.
O nienawiści wobec Niemców i jeszcze większej wobec własowców i banderowców. Ale też o uznaniu dla sztuki wojennej przeciwnika-niemieckich jednostek pancernych.
Wspominają zalety i wady swojego bojowego oręża.
Poznajemy bohaterstwo protych żołnierzy, podoficerów i młodszych oficerów, dla których często brakowało butów i mundurów, a którym co dzień towarzyszyły: wszy, brud, mróz, głód, zmęczenie, strach przed śmiercią i kalectwem, przed bombami i samotnościa n apierwszej linii.
Poznajemy też dowódców, co za ordery i karierę wysyłali podwładnych na pewna śmierć. Nieraz niepotrzebnie i bezmyślnie. "Bez broni, nieprzeszkolonych i nieostrzelanych rzucano w bitewne, krwawe jatki". Ludzka krew była bowiem tyle warta, ile woda.
Te wspomnienia lepiej niż naukowe opracowania pokazują, w jaki sposób "kręgosłup niemiecich wojsk pancernych, które zdobyły pół Europy, został złamany przez radzieckich przeciwpancerniaków".

Dodatkowe informacje

Autor Drabkin Artem
Nazwa Podwójny Żołd Potrójna Śmierć
Liczba stron 262
Oprawa miękka
Wydawca Gdański Kantor Wydawniczy
Tłumacz Jędrusik Ryszard
Numer wydania II
Język wydania polski
Dystrybutor Wydawnictwo L&L
Data premiery 03-08-2010
Język oryginału rosyjski
Rok wydania 2010
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Podwójny Żołd Potrójna Śmierć

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: