Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż

(okładka twarda)
Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż (okładka twarda, książki)
93/100
Autor: Bąk Piotr
Liczba stron: 288
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Oprawa: twarda

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 48 godzin

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 25,49 zł
- +
LUB

Opis

Biografia Arka Gołasia napisana we współpracy z rodziną i bliskimi.

Zwyczajny, skromny chłopak. Tak mówili o nim ci, którzy kiedykolwiek spotkali go na swojej drodze. I choć przyjaciele i znajomi wiedzieli, że potrafił także dobrze się zabawić, a w złości rozbić telefon o ścianę, wszyscy pozostawali zgodni co do jednego: był jednym z największych talentów w historii polskiej siatkówki. Tragiczny wypadek na autostradzie w Austrii sprawił, że marzenia 24-letniego Arkadiusza Gołasia w jednym momencie zostały brutalnie przerwane – niespełna dwa miesiące po ślubie z Agnieszką i osiem dni po zakończeniu mistrzostw Europy, w których z reprezentacją Polski zajął piąte miejsce…

Piotr Bąk postanowił zadbać o to, by pamięć o tym wyjątkowym siatkarzu nigdy się nie zatarła. Rozmawiając z jego siostrą, rodzicami, trenerami, kolegami z internatu, klubów i reprezentacji Polski, stworzył niezwykle osobisty portret Arka Gołasia – wielkiego sportowca i człowieka.

Ta książka nie jest kolejną zwykłą biografią. To piękny hołd oddany komuś, kto siatkówce poświęcił się bez reszty. I do dziś pozostał w sercach kibiców z całej Polski.

"Ta książka, pomimo bólu, który nadal odczuwam po stracie bratniej duszy, przywołała mnóstwo pięknych wspomnień. Potrafiłeś roztoczyć wokół siebie niesamowitą aurę, która sprawiała, że każdy w Twoim towarzystwie czuł się wyjątkowo dobrze. Przyjacielu, bardzo mi Ciebie brakuje…"
Krzysztof Ignaczak

"Sportowo był rewelacyjny. Jego konikiem był atak. Pamiętam, że gdy tylko mieliśmy problemy, wystarczyło zagrać do Arka i było po sprawie."
Michał Winiarski

"Gdy wyskakiwał, sprawiał wrażenie, jakby unosił się w obłokach. Nie było wiadomo, jak to w ogóle możliwe. Był wspaniałym człowiekiem, który nigdy nie stwarzał problemów wychowawczych."
Ireneusz Mazur

"Podczas mistrzostw Europy w 2005 roku mieszkałem z Arkiem w jednym pokoju. Byliśmy umówieni, że mniej więcej w okolicy świąt Bożego Narodzenia zobaczymy się i zwiedzimy razem ciekawe miejsca we Włoszech. Niestety, nie zdążyliśmy."
Sebastian Świderski

"Długo wyobrażałem sobie i analizowałem, co by było, gdyby pojechał innego dnia, gdyby pewne rzeczy potoczyły się inaczej… Ja już zawsze będę pamiętał o Arku. Szesnastego września odmawiam za niego zdrowaśkę. To odpowiednia chwila, żeby spędzić z nim trochę czasu."
Łukasz Żygadło

Dodatkowe informacje

Autor Bąk Piotr
Nazwa Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż
Liczba stron 288
Data premiery 10-11-2017
Wydawca Wydawnictwo SQN
Oprawa twarda
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor Wydawnictwo SQN
Język oryginału polski
Rok wydania 2017
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 3

Tą historię znają wszyscy. Młody, zdolny siatkarz wyrusza w drogę do nowego klubu we Włoszech. Jedzie, aby spełniać marzenia. 16 września 2005 roku na austriackiej autostradzie samochód uderza w barierę. Siatkarz ginie na miejscu, jego żona trafia do szpitala.

Przez 13 lat nikt nie pokusił się o książkę o najbardziej zdolnym siatkarzu polskiej reprezentacji. O siatkarzu, który nic konkretnego nie wygrał, ale pamięta o nim wiele osób.
Żadne życie nie powinno kończyć się w ten sposób, a zwłaszcza młode.

24-latek, młody małżonek podpisuje 3-letni kontrakt z Lube Banca Macerata, najlepszym klubem świata (no, prawie). Razem z żoną decydują się na nocną podróż do Włoch. Przed wyjazdem żegnają się z rodziną i przyjaciółmi. Najpierw prowadzi on, a później, gdzieś w Austrii on się poddaje, za kierownicą siada jego żona, Agnieszka. Do dziś nie wiadomo dlaczego samochód zjechał na bok. Dlaczego Arek musiał zginąć.

Cała opowieść odświeża to wszystko co już wiedziałam, co widziałam w telewizji i co czytałam w gazetach i wywiadach. Nikt nie mógł uwierzyć, że stała się tak straszna rzecz.

Ta książka to opowieść o dzieciństwie i młodości bardzo zdolnego chłopaka z Ostrołęki, który chciał być siatkarzem. Opowieść słowami rodziców, siostry, żony i niezliczonej ilości przyjaciół, kolegów z boiska i trenerów.

Po przeczytaniu tych wszystkich ciepłych słów mam jedno wrażenie: anioł, nie człowiek. W tej historii nie ma ani jednego złego słowa o Arku Gołasiu, ani jednej awantury i afery z jego udziałem. Pełna jest za to sumienności, uczciwości, miłości, dyscypliny, pracy ponad siły i radości. Z opowieści wyłania się człowiek o niesamowitych warunkach fizycznych, poczuciu humoru, ale też rozważny i wiedzący czego chce. Każda przepytywana osoba zgodnie stwierdza, że pochwały nie są bezzasadne, że taki był Arek.

Historia młodego siatkarza skłania do zadumy. W takich momentach nie sposób odpowiedzieć na pytanie "dlaczego?". Minęło już 13 lat, a pamięć o zawodniku z niesamowitym wyskokiem nadal trwa. Fenomen. Oby przetrwała jak najdłużej, bo jego postawa życiowa stanowi idealny przykład dla młodych adeptów siatkówki. Warto, żeby go naśladowali.

Spełniajmy marzenia!

Www.hagola.wordpress.com
Ocena
Recenzja wg Idę czytać / (Dodano 25.04.2018)
"Do bloku skoczył najwyżej jak mógł, a za ręce złapał go sam Bóg..." Jestem z tego pokolenia które pamięta igrzyska w Atlancie. I pamięta naszych cudownych chłopaków. Pamiętam początki szału na siatkówkę. Pamiętam występy Gołasia i wiadomość o Jego śmierci...
"Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż" to wspomnienia Jego rodziny, przyjaciół, trenerów. To historia rozkwitu wielkiego talentu siatkarskiego. To opowieść o marzeniach i spełnianiu ich. To książka o wielkiej miłości - do rodziny, do Agnieszki, do sportu.
Jeśli interesuje Was siatkówka lub każdy inny sport to polecam tę pozycję. Dziś już nie ma (chyba) takich chłopaków.
Polecam do lektury paczkę chusteczek. Wspomnienia za końcu książki rozwaliły mnie.
Ocena
Recenzja wg Iwona / (Dodano 10.02.2018)
Piotr Bąk wpadł na bardzo dobry pomysł i, co najważniejsze, wykonał go do końca. Zebrawszy wiele wspomnień o Arku, a także prześledziwszy jego drogę od szkoły podstawowej po grę w zawodowych klubach i reprezentacji, stworzył pozycję, którą na pewno niejeden fan tego siatkarza doceni. Dzięki tej biografii możemy nieco lepiej poznać Arkadiusza Gołasia jako chłopca zamiłowanego w grze w siatkówkę, zgłębić nadzieje, jakie wiązało z nim wielu ludzi z tym sportem związanych, prześledzić przebieg jego kariery. Wracamy w niej też, niestety, do tego feralnego piątkowego dnia, w którym świat wielu kibiców siatkówki się zatrzymał, po czym legł w gruzach. Dzięki zebranym przez autora wywiadom możemy poznać uczucia i reakcje najbliższych zawodnika, jego przyjaciół, kolegów z drużyny, trenerów i ludzi, którzy mieli z nim zacząć grać. Wracamy też wspomnieniami do pamiętnej dekoracji w Tokio, przyglądamy się też bliżej inicjatywom mającym pomóc zachować pamięć o tym siatkarzu. Z książki dowiadujemy się nie tylko o Arku, przy okazji pada parę szczegółów o innych zawodnikach, którzy grali z nim w różnym czasie. Wiele tu rozmów, znajdą się też dwie porcje zdjęć, w szarości i w kolorze, z lat młodzieńczych i gry w reprezentacji. Dobrze, że taka książka powstała.
Ocena
Recenzja wg mika / (Dodano 23.11.2017)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: