Aleksander Dumas

Aleksander Dumas (ojciec) urodził się w 1802 roku w Villers-Cotterêts we Francji. Jego ojciec był synem markiza i czarnej niewolnicy, a we francuskiej armii rewolucyjnej dosłużył się stopnia generała.


Młody Dumas nie interesował się zbytnio nauką, potrafił jednak czytać i kaligrafować, dzięki czemu w wieku 16 lat rozpoczął pracę jako kancelista. W 1823 roku pisarz wyruszył do Paryża, gdzie kontynuował pracę, tym razem w kancelarii księcia Orleańskiego. W stolicy często i z upodobaniem bywał w teatrze, a nawet pisał własne sztuki teatralne. Po sukcesie swojego dramatu historycznego pt. „Henryk III i jego dwór”, zrezygnował z pracy kancelisty i na poważnie zajął się pisarstwem.


Dumasa pociągało ekstrawaganckie, dworskie życie i kobiety, na które przepuszczał często więcej pieniędzy, niż faktycznie posiadał. Tylko smykałka do interesów i ogromny talent pisarski, pomagały mu się utrzymać. Po napisaniu kilku odnoszących sukcesy sztuk teatralnych pisarz zaczął tworzyć powieści dla prasy, publikowane w odcinkach. Największa sławę przyniosły mu te z lat 40 XIX wieku, czyli m.in. „Hrabia Monte Cristo”, cykl o trzech muszkieterach (Trzej muszkieterowie, Dwadzieścia lat później, Wicehrabia de Bragelonne), czy cykl o Walezjuszach (Królowa Margot, Pani de Monsoreau i Czterdziestu pięciu). W sumie Aleksander Dumas pozostawił po sobie ponad 200 utworów, które przetłumaczono na około 100 języków, a na podstawie jego prozy powstało ponad 200 filmów.

Wyniki wyszukiwania (1 produkty)

Produkty: 1

Produkty: 1