George Orwell

George Orwell to pseudonim literacki Erica Arthura Blaira, brytyjskiego pisarza, poety i publicysty żyjącego w pierwszej połowie XX w. Jego książki: „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984” należą do kanonu najważniejszych dzieł dwudziestowiecznej literatury i kultury masowej - są owocem czasów naznaczonych piętnem dwóch wielkich wojen i zbrodniczych totalitaryzmów.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Eric Arthur Blair
  • Data i miejsce urodzenia: 25 czerwca 1903, Motihari (Indie) 
  • Data i miejsce śmierci: 21 stycznia 1950, Londyn (Anglia)
  • Najpopularniejsze dzieła: Folwark zwierzęcy, Rok 1984
  • Gatunek literacki: Literatura piękna obca

Opis autora

George Orwell – brytyjski Jack London? 

Eric Arthur Blair urodził się w 1903 roku w Motihari (Indie), gdzie jego ojciec pracował dla administracji Imperium Brytyjskiego. Kiedy Eric był dzieckiem, jego matka przeniosła się do Anglii z nim i jego siostrą. Kształcił się m.in. w Eton College, a w latach 1922-1928 odbywał służbę w Policji Imperialnej w Birmie Brytyjskiej. Ten okres w życiu pisarza zaowocował książką „Birmańskie dni”. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku Eric Blair mieszkał w Londynie i Paryżu w dzielnicach robotniczych, doświadczając losu ludzi biednych i podejmując się prostych, fizycznych prac. Na podstawie tych doświadczeń napisał kilka esejów i swoją pierwszą książkę „Na dnie w Paryżu i w Londynie” (Down and Out in Paris and London) wydaną pod pseudonimem George Orwell. Motywacja postępowania Orwella i jego spojrzenie na problemy społeczne były częściowo inspirowane książką Jacka Londona („Mieszkańcy Otchłani”) – starszego o 17 lat amerykańskiego pisarza, którego Orwell podziwiał i z którym miał wiele wspólnych cech, zarówno w życiu, jak i w zakresie poruszanych tematów. Obaj pisarze – George Orwell i Jack London - zmienili nazwisko, pod którym się urodzili, podróżowali po świecie, byli zaangażowani społecznie oraz, sympatyzowali z socjalizmem i ruchami sprawiedliwości społecznej.  

Hiszpańska wojna domowa, faszyzm, komunizm i II wojna światowa – doświadczenia, które ukształtowały Orwella 

W czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936-37) George Orwell walczył po stronie antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM). Wydarzenia tamtych czasów opisał w książce „W hołdzie Katalonii” (Homage to Catalonia). Pokazał walkę z faszyzmem i totalitaryzmem, działania sowieckiego wywiadu, udział innych państw europejskich i upadek Republiki. Te doświadczenia wzmocniły nieufność George’a Orwella do systemów totalitarnych, które traktował jako narzędzia totalnego zniewolenia. II wojna światowa jeszcze przyspieszyła krystalizację jego myśli. W 1943 roku George Orwell napisał „Folwark Zwierzęcy” (Animal Farm) – jedno ze swoich wielkich dzieł. Ta alegoryczna, ezopowa opowieść mówi o wypaczonej ewolucji idei marksistowskiego socjalizmu, stopniowo przeradzającego się w zbrodniczy, totalitarny system komunistyczny. Z „Folwarku Zwierzęcego” pochodzi słynne zdanie: „Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych”. 

„Rok 1984” - zbyt wiele treści na jedno tłumaczenie  

Pod koniec lat czterdziestych George Orwell był już ciężko chory na gruźlicę. Spieszył się więc, aby dokończyć książkę, która miała stać się najważniejszym dziełem jego życia (pisarz zmarł niespełna rok po jej publikacji). Napisana w 1948 r. i wydana rok później powieść „Rok 1984” (Nineteen Eighty-Four) to futurystyczna, fantastyczna antyutopia, która ukazuje „orwellowski” świat rządzony przez totalitarny aparat partyjny, który nie pozostawia obywatelom żadnej przestrzeni na bycie ludźmi, czyli indywidualnymi, wolnymi jednostkami. To właśnie z „Roku 1984” pochodzą słowa: „Wielki Brat patrzy”, „nowomowa”, „myślozbrodnia” i złowrogie slogany Partii: „Wojna to pokój”, „Wolność to niewola”, „Ignorancja to siła”. Ta powieść George’a Orwella doczekała się aż czterech polskich przekładów, dwóch starszych: Juliusza Mieroszewskiego (1953), Tomasza Mirkowicza (1988) oraz dwóch nowych, powstałych już po wejściu dzieł Orwella do domeny publicznej w 20210 roku: Krzysztofa Mazurka (2021) i Doroty Konowrockiej-Sawy (2021). Ten ostatni przekład jest szczególny, ponieważ tłumaczka postanowiła na nowo zmierzyć się z językiem oryginału. Wyzwaniem był np. „Big Brother”, którego znamy ze starszych przekładów jako „Wielkiego Brata”, a słowo to znaczy po angielsku „Starszy Brat”.  

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
  • więcej
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

George Orwell - książki

  • Na dnie w Paryżu i w Londynie (1933)
  • Birmańskie dni (1934)
  • Córka proboszcza (1935)
  • Wiwat Aspidistra (1936)
  • Droga na molo w Wigan (1937
  • W hołdzie Katalonii (1938)
  • Brak tchu (1939)
  • Folwark zwierzęcy (1945)
  • Rok 1984 (1949)