Smith Zadie

Urodzona w 1975 roku brytyjska pisarka współczesna, autorka powieści i opowiadań.


Zadie Smith wychowywała się w północno-zachodniej części Londynu w dzielnicy robotniczej. Jej matka pochodzi z Jamajki, a jej ojciec jest anglikiem. Jako dziecko Zadie uwielbiała stepowanie, zastanawiała się nawet nad karierą aktorki musicalowej. Jak się okazuje, pisarka ma spory talent muzyczny, bo w czasie studiów na King’s College w Cambridge zarabiała na życie jako piosenkarka jazzowa, wtedy jednak marzyła już o karierze dziennikarskiej. Jako pisarka debiutowała już na studiach, publikując opowiadania w studenckiej gazecie The Mays Anthology.


Jej debiutancka powieść pt. „Białe zęby”, ukazała się w 2000 roku (w Polsce w 2002), została świetnie przyjęta przez krytyków i od razu stała się bestsellerem. Jej kolejne książki to m.in. żywiołowe „Swing Time”, czy najnowszy zbiór esejów „Widzi mi się”. Obecnie oprócz powieści pisze też opowiadania dla „The New Yorkera” i uczy kreatywnego pisania na New York University.


Prywatnie pisarka jest żoną Nicka Lairda, północnoirlandzkiego pisarza i poety, z którym ma córkę Katherine i syna Harveya. Mieszkają po obu stronach Atlantyku, podróżując między Nowym Jorkiem a Londynem.

Wyniki wyszukiwania (9 produkty)

Produkty: 9

Produkty: 9