Będzie bolało

(okładka miękka, książki)
97/100
Autor: Kay Adam
Liczba stron: 312
Data premiery: 06-06-2018
Wydawca: Wydawnictwo Insignis

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
34,99 zł
Special Price 22,99 zł
- +
LUB

Opis

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji, od których zależy życie. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym dziennie zarabiasz mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się więc z bliskimi i przyjaciółmi…

…i witaj w świecie lekarza stażysty!

Spisywana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i przepracowanych weekendach książka komika i byłego lekarza Adama Kaya "Będzie bolało" to szczery do bólu opis jego walki na pierwszej linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Z zabawnych, przerażających i wzruszających zapisków Kaya dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć (i czego wolelibyście nie wiedzieć) o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

Uwaga! Lektura tej książki może pozostawić blizny!


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Kay Adam
Nazwa Będzie bolało
Liczba stron 312
Data premiery 06-06-2018
Wydawca Wydawnictwo Insignis
Oprawa miękka
Tłumacz Opracowanie zbiorowe
ean 9788366071025,9788366360761
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 6

"Nie jestem kimś kto powie Wam, jak radzić sobie z żalem i smutkiem - i nie o tym jest ta książka. To po prostu opis przeżyć lekarza, jednego z wielu dający pewne wyobrażenie o tym, jak naprawdę wygląda ta praca."

Książka, która wciąga od pierwszej strony. Dziennik lekarza z początku, a w sumie i końca jego medycznej drogi. Wzrusza, przeraża, daje do myślenia, rozśmiesza. Uświadamia to czego ludzie spoza medycznego świata nie wiedzą, nie widzą lub widzieć nie chcą.

Nie rozczarowało mnie tu nic. Natomiast wiele historii zaskoczyło. Poszerzyło wiedzę, którą posiadałam i otworzyło oczy na wiele nowych wątków.

Z czystym sumieniem "kupcie, ukradnijcie lub wyżebrajcie od kogoś egzemplarz tej książki"!
Ocena
Recenzja wg Olga / (Dodano 18.03.2019)
Będąc w liceum przez dłuższy czas marzyłem o tym, żeby zostać lekarzem, ale ostatecznie skończyłem chemię i robię z niej aktualnie doktorat. Był to w mojej ocenie słuszny krok, choć do tej pory uwielbiam wszelkiego rodzaju seriale medyczne jak Ostry dyżur, Chirurdzy, czy Dr House. Jednak nie zawsze pokazują one jak naprawdę wygląda świat lekarzy i ich praca w szpitalu. Postanowił to zmienić Adam Kay opisując swoje doświadczenia w książce o intrygującym tytule Będzie bolało.

Adam Kay to były brytyjski lekarz, który porzucił swój zawód będąc o krok od skończenia specjalizacji i przejścia na znacznie lepsze warunki pracy. Złożyło się na to wiele kwestii, które szczegółowo opowiada w książce. Swoją historię rozpoczyna od objęcia posady stażysty, a kończąc na starszym rezydencie. Jako specjalizację wybrał ginekologię, która na pozór wydaje się być prosta i przyjemna, ale nic bardziej mylnego. To ciągłe porody, cesarskie cięcia, zszywanie ran, usuwanie ciąż pozamacicznych i wiele innych... W szpitalach, w którym Adam Kay pracuje nikt nie pilnuje czasu pracy, nikt nie przestrzega ustawowego tygodnia pracy, poza kontrolami. Młodzi lekarze są wyzyskiwani do granic sił fizycznych, zostając praktycznie codziennie po kilka godzin na bezpłatnych nadgodzinach. To powoduje, że trudno im wziąć urlop, a spotkania z bliskimi i przyjaciółmi praktycznie nie istnieją...

Będzie bolało ma formę pamiętnika, w którym zostały opisane wybrane dni pracy autora w kilku szpitalach w ramach robienia specjalizacji. Wpis z danego dnia stanowi podsumowanie tego, co się wtedy wydarzyło - czasami są to jakieś przemyślenia, jakiś trudny przypadek, a niekiedy jak system wymusza ciągłą pracę, oraz jak zabiera kolejne przywileje lekarzom (np. możliwość spania w nocy, jak nic się nie dzieje). Kay opisuje również jak trudno mu było znaleźć czas dla najbliższych, nie mówiąc o czymś tak prozaicznym jak odbiór paczki z prezentem. Te wpisy w pamiętniku zostały napisane w sposób chłodny i rzeczowy, a w przypisach autor wyjaśnia co trudniejsze zwroty medyczne. I dopiero po przeczytaniu wielu takich wpisów wyłania się w pełni obraz pracy w szpitalu i wszelkich niedogodności z nią związanych. Autor nie ukrywa również ile zarabiał i jeśli ktoś się łudzi, że są to duże pieniądze, to jest w dużym błędzie. Nic więc dziwnego, że często w tym zawodzie zostają najwytrwalsi, którzy mają pasję i powołanie do bycia lekarzem. Wielu innych woli zająć się czymś innym, nawet nie mając umiejętności i zarabiać więcej, a mieć zdecydowanie mniejszą odpowiedzialność i więcej czasu wolnego.

Jednak w ciągu wielu lat pracy, autorowi zdarzyło się wiele pozytywnych wydarzeń. Czasami są to nieoczekiwane podziękowania od pacjentów, lub od kogoś ze szpitala, odebranie porodu od kobiety, która była jakiś czas temu w poradni leczenia niepłodności, czy bezproblemowe przyjścia na świat kolejnego dziecka. Kay wielokrotnie podkreśla, że to właśnie radość z narodzin, ocalenia życia dziecka i matki powodowało, że wciąż miał siłę, żeby się nie poddawać i dalej pracować.

Książka ma zdecydowanie pesymistyczny wydźwięk i dość ponury nastrój. Na szczęście, Kay rozładowuje to wplatając w swoje opowieści żarty, ironię oraz sarkazm. Wielokrotnie nie mogłem się powstrzymać od śmiechu jak błyskotliwie i z humorem podsumował daną sytuację lub jak wybrnął z trudnego pytania pacjentki. Starannie to wszystko wyważył - nie jest tego za dużo, a przy tematach smutnych, czy bolesnych zachowuje powagę, czasami pozostawiając czytelnika z trudnym pytaniem retorycznym. To powoduje, że książkę czyta się nadzwyczaj dobrze, a w obraz w jaki się z niej wyłania trudno nie uwierzyć i nie zastanowić się nad nim chociaż na chwilę.

Będzie bolało z jednej strony jest to po prostu pamiętnik młodego lekarza, który porzucił zawód i opisuje jak pracował w kilku brytyjskich szpitalach robiąc specjalizację. Z drugiej zaś strony to próba nagłośnienia tematu jak ciężko pracują lekarze, jak wielka jest ich odpowiedzialność, a jak mało mają za to wdzięczności. Polecam!
Ocena
Recenzja wg Hrosskar / (Dodano 25.07.2018)
"Będzie bolało" to lektura na dwa wieczory, podczas których nie jeden raz wybuchniecie śmiechem, kręcąc głową nad irracjonalnością niektórych osób, bądź wydarzeń. Lecz także głęboko się zadumacie czy wzruszycie, gdyż choroby, rozpacz i śmierć są na porządku dziennym, kiedy pracujesz w szpitalu, bądź tego typu placówce. Ta książka powstała po to, by ukazać blaski i cienie zawodu lekarza. Sądzę, że powinno być więcej takich pozycji na rynku wydawniczym. I polecam ją każdemu z Was, gdyż daje ona nie tylko do myślenia, lecz także przybliża hermetyczny świat w całkiem innym świetle...
Ocena
Recenzja wg Ciri / (Dodano 04.07.2018)
Tak naprawdę czego się po niej spodziewać i niczego od niej nie oczekiwałam, ale totalnie mnie zaskoczyła. Po jej przeczytaniu mam taki mętlik w głowie.

Muszę przyznać, że moja empatia względem lekarzy gdzieś się rozpłynęła. Gdzie tam, wśród godzin spędzonych na szpitalnych korytarzach, zniknęło moje zrozumienie i ustąpiło miejsca całkowitej ciemnocie. Zapomniałam, że lekarz nie jest idealna maszyną, która wie wszystko i jest w stanie zrobić wszystko. Nie jest w stanie pracować non stop, bez żadnego wytchnienia. Może popełniać błędy, jak każdy człowiek. Może mu się zdarzyć, że ma gorszy dzień i taki marudny pacjent wcale mu nie ułatwia. Jednak z drugiej strony specjaliści w dziedzinie medycyny również zapominają o tym, że pacjent nie jest bezuczuciową zabawką, której można przełączyć pstryczek żeby działała. Zmęczona bólem osoba też potrzebuje odrobiny empatii.

Ta książka pozwoliła poszerzyć mi swój punkt widzenia na pracę lekarza. Pokazała w poruszający i niekiedy humorystyczny sposób, jak wykańczający i niewdzięczny jest ten zawód. Odpowiedzialność spoczywająca na tych ludziach jest ogromnym ciężarem dla psychiki.
Autor nie owija w bawełnę, nie cacka się z czytelnikiem, tylko pokazuje mu szczerą prawdę za pomocą ciętego języka i lekkich anegdotek. Fabuła opiera się na takich krótkich historyjkach, co tylko ułatwia szybsze czytanie, a zakończenie przychodzi nagle i niespodziewanie.

Na „Będzie bolało” warto zwrócić uwagę i poświecić jej tych kilka godzin.
Ocena
Recenzja wg Czytaczyk / (Dodano 15.06.2018)
Zanim zdecydujemy się powiedzieć coś na lekarzy, pielęgniarki albo resztę służby zdrowia, proponuję najpierw sięgnąć po książkę "Będzie bolało"- Sekretny dziennik młodego lekarza.

Adam Kay - bo tak nazywa się autor i jednocześnie były doktor - przybliża nam zawód lekarza o specjalizacji ginekolog - położnik. To nie znaczy, że odbiera tylko porody i zajmuje się problemami i schorzeniami kobiet. Jego dyżur trwa 97 godzin tygodniowo.
Możemy uważać lekarzy za osoby, które tylko narzekają na swoje zarobki, że muszą pracować wielu placówkach. Sądzimy, że idąc do przychodni dostaniemy cudowny lek, który przypisze nam złota wróżka zwana lekarzem...niestety nie. Lekarze są tacy jak my. Oni również popełniają błędy.

"Nie jestem kimś kto powie Wam, jak radzić sobie z żalem i smutkiem - i nie o tym jest ta książka. To po prostu opis przeżyć lekarza, jednego z wielu dający pewne wyobrażenie o tym, jak naprawdę wygląda ta praca."

Autor książki - którą potraktował bardziej jak swój dziennik - przybliża nam pracę lekarza. Uświadamia nam, że oprócz obowiązków ginekologa - położnika musi również zajmować się innymi pacjentami na Izbie Przyjęć, zastępować kolegów oraz przekazywać te dobre jak i złe wiadomości pacjentom i ich rodzinom. Wraz z Adamem zaczynamy pracę jako stażyści, pniemy się po szczeblach drabiny zawodowej aż do starszego rezydenta.
W książce znajdziemy przeróżne przypadki medyczne, z jakimi miał do czynienia autor. Dla nas - laików - zostały zamieszczone wyjaśnienia.
Wszystko jest opowiedziane prostym, ale jednak ciętym jak skalpel językiem.
POLECAM!
Ocena
Recenzja wg KASIA / (Dodano 11.06.2018)
"Będzie bolało" to wciągający od pierwszej strony dziennik młodego lekarza, który ukazuje nam dobre i złe strony jego zawodu. Jest to naprawdę ciekawa lektura, której warto poświęcić czas. Nikt z nas nie wie dokładnie jak wygląda praca lekarza z jego perspektywy, z jakimi przypadkami się spotyka oraz ile wyrzeczeń go to kosztuje. Adam Kay odkrywa przed nami karty i przedstawia nam zarówno te przyjemne jak i mniej strony bycia lekarzem. Książka napisana jest w sposób lekki i przyjemny. W wielu momentach autor opisuje swoje przeżycia z humorem, jednak nie unika także poważnych przypadków w swojej pracy. Jestem po jej ogromym wrażeniem i nie potrafię opisać jak bardzo ta lektura mi się podobała. Jest to coś prawdziwego, nieprzekoloryzowanego, a momentami wręcz absurdalnego. Momentami byłam bardzo zdziwiona, z jakimi medycznymi przypadkami autor się spotykał, ponieważ były one tak absurdalne. Jednak pod przykrywką tego humoru, widać także to, z jaką powagą doktor podchodził do swojego zawodu. Jego zapiski poruszają i trafiają prosto do serca, a on sam próbuje przekazać nam niektóre rzeczy w sposób delikatny. Jednak nie ma co ukrywać, że ta książka zawiera także wiele ludzkiego cierpienia, zawodu i niepowodzeń. Natomiast jej zakończenie jest wręcz kontrastem wobec tego, do czego przyzwyczaił nas autor. Wzrusza i rozrywa serce, zupełnie zaskakuje. Wiem, że nie przekazałam tu wszystkiego co chciałam, ale po prostu nie potrafię składnie zebrać tego, co towarzyszy mi po przeczytaniu tej książki. Jestem jednak pewna, że jeśli sięgniecie po tę książkę nie zawiedziecie się.
Ocena
Recenzja wg Angelika / (Dodano 09.06.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Będzie bolało

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 5,99 zł 7,99 zł
Kurier UPS 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier UPS 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.