Swipe to the left

Blog

​Najlepszy prezent dla babci i dziadka - topowe książki

7 stycznia 2019

Najlepszy prezent dla babci i dziadka - topowe książki

Już 21 stycznia czeka nas Dzień Babci, a zaledwie dzień później, bo 22 stycznia, ma miejsce Dzień Dziadka. To wyjątkowe święta, w których warto pamiętać o naszych najbliższych i pokazać im, że są dla nas niezwykle ważni. To właśnie w te dni wnuki składają swoim babciom i dziadkom życzenia, wręczając drobne podarunki. Dobrym pomysłem na prezent są książki. Poniżej znajdziesz sprawdzone pozycje dla babć i dziadków.

Paszporty Polityki 2019 - laureaci

6 stycznia 2019

Paszporty Polityki 2019 - laureaci

Uroczysta Gala Paszporty Polityki 2019 rozpoczęła się się 8 stycznia o godzinie 20:15. Nagrody zostały przyznane w siedmiu głównych kategoriach, czyli: Film, Teatr, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna, Muzyka Popularna i Kultura Cyfrowa. Kto otrzymał statuetkę?

​Jak pisać dedykację w książkach | 5 porad

3 stycznia 2019

Jak pisać dedykację w książkach | 5 porad

Dedykacja to krótki wpis w książce, który tworzymy wtedy, gdy chcemy podarować ją komuś w prezencie. To bardzo indywidualna forma, której celem jest po prostu sprawienie przyjemności adresatowi. Dedykację piszemy również wtedy, gdy chcemy dać komuś do zrozumienia, że jest dla nas ważny, a książkę wybieraliśmy z myślą o nim. Wiele osób nie wie jednak, jak stworzyć dedykację, by jak najlepiej spełniła ona swoją rolę. Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki dotyczące tego, gdzie napisać dedykację, co w niej napisać i jakich elementów nie można pominąć.

​Muzyka z kultowych filmów

31 grudnia 2018

Muzyka z kultowych filmów

Kultowe filmy stały się niezapomniane nie tylko ze względu na fabułę, ale także dzięki muzyce. To właśnie ona buduje odpowiedni klimat, pozwala na stopniowanie napięcia, wzrusza, raduje. By zachować na dłużej emocje towarzyszące nam podczas oglądania ulubionych produkcji, warto zdecydować się na płyty CD ze ścieżką dźwiękową z filmów. Które z nich warto kupić?

​Zimna Wojna – film

30 grudnia 2018

Zimna Wojna – film

“Zimna Wojna” to bardzo głośny film Pawła Pawlikowskiego. Reżyser w swojej karierze został nagrodzony Oscarem za film “Ida”, który był także nominowany do Złotej Palmy i nagrodzony za najlepszą reżyserię na 71. MFF w Cannes. Produkcja swoją premierę miała w czerwcu 2018 roku i od samego początku zbiera niemal same pozytywne recenzje. Już teraz “Zimna wojna” jest dostępna na DVD oraz Blu-ray.

​​Top 5 filmów o wampirach

27 grudnia 2018

Top 5 filmów o wampirach

Filmy o wampirach mogą przybierać różnorodne formy - od przerażających horrorów, poprzez filmy obyczajowe, aż po historie pełne miłosnych uniesień. Produkcje z wampirami w roli głównej powstają od samego początku kina, jednak z biegiem lat wcale nie tracą na swojej popularności. Dawniej te tajemnicze postaci królowały w filmach grozy, później znalazły się w młodzieżowych produkcjach. Warto obejrzeć filmy z wampirami bez względu na wiek czy płeć. Do wyboru jest mnóstwo produkcji, a wiele zależy od tego, jaki poziom romantyzmu, grozy czy humoru chcielibyśmy zobaczyć. Poniżej znajdziecie kultowe pozycje!

Jakie kolędy wybrać na rodzinne kolędowanie?

24 grudnia 2018

Jakie kolędy wybrać na rodzinne kolędowanie?

Chyba nikt nie wyobraża sobie wigilijnej wieczerzy bez prezentów ukrytych pod bogato zdobioną choinką i wspólnego kolędowania. Prezenty na święta to stosunkowo młoda tradycja, gdyż dopiero w ubiegłym wieku wręczanie podarunków z okazji Bożego Narodzenia stało się powszechne. Inaczej jest w przypadku kolęd polskich, które pochodzą z XV stulecia. Na język polski zostały one przetłumaczone z kancjonałów łacińskich oraz czeskich.

Wśród pierwszych polskich kolęd można wymienić m.in. chorał „Anioł pasterzom mówił”. W Polsce zaczęto układać własne kolędy od XVII wieku. I tak właśnie do XVIII wieku powstała większość najpopularniejszych kolęd, których do dziś możemy posłuchać chociażby na płycie Teresy Werner pt. “Najpiękniejsze kolędy”.

Jaką książkę kupić pod choinkę?

23 grudnia 2018

Jaką książkę kupić pod choinkę?

Jednym z najlepszych możliwych wyborów, jeśli chodzi o prezenty na święta, są książki. Do wyboru mamy zarówno poradniki, jak i kryminały, pozycje z gatunku literatura obyczajowa, lektury dla młodzieży, fantasy, biografie czy audiobooki. Książka na prezent nigdy nie wyjdzie z mody. Możemy ją dowolnie spersonalizować, tworząc specjalną dedykację. Choć nie powinno oceniać się jej po okładce, trudno nie wspomnieć o przepięknych wydaniach, które same w sobie są idealną dekoracją. Do książek możemy wracać kilkakrotnie, na nowo odkrywając ich przesłanie. Dzięki temu, że w ofercie znajduje się wiele tytułów, bez trudu można znaleźć idealną pozycję dla obdarowywanej osoby.

Kalendarze 2019 jako idealny pomysł na prezent świąteczny

20 grudnia 2018

Kalendarze 2019 jako idealny pomysł na prezent świąteczny

Choć niemal każdy z nas ma swój własny kalendarz w telefonie czy komputerze, kalendarze papierowe nadal cieszą się sporą popularnością. Nic dziwnego, bowiem korzystanie z drukowanych kalendarzy ma mnóstwo zalet - ćwiczenie pamięci, pobudzanie wyobraźni, pozwalają odliczać dni do ważnego wydarzenia. To dlatego kalendarze często wybierane są jako prezenty na święta. Jeżeli cenisz praktyczne upominki świąteczne, sprawdź, jaki kalendarz 2019 wybrać.

​​Muzyka, która idealnie nadaje się do nauki

17 grudnia 2018

Muzyka, która idealnie nadaje się do nauki

Czeka Cię ważny egzamin, przygotowujesz się do sprawdzianu, a może musisz się skupić, by przyswoić jak najwięcej wiedzy przed odpytywaniem? Jeśli nie lubisz, gdy w pomieszczeniu do nauki panuje cisza, koniecznie zdecyduj się na włączenie muzyki. Niestety, nie każdy gatunek muzyczny pozwoli Ci się skoncentrować, dlatego warto wiedzieć, jakiego rodzaju muzykę włączyć. Poniżej znajdziesz sprawdzone płyty CD!