Swipe to the left

​17 lutego – Dzień Kota

​17 lutego – Dzień Kota
17 lutego 2020

17 lutego Dzień Kota

We Włoszech od 1990, a w Polsce od 2006 roku – właśnie 17 lutego świętujemy (Międzynarodowy) Dzień Kota. Kilkanaście lat temu z inicjatywą obchodzenia takiego święta wyszli między innymi twórcy miesięcznika „Kot”. Ma ono ma przede wszystkim zwrócić uwagę ludzi na los ich kocich towarzyszy. Dzień Kota powinien skłonić nas nie tylko do szybkiego przeglądu memów z naszymi milusińskimi, lecz także przypomnieć nam o tym, żebyśmy przez cały rok troszczyli się o zarówno te towarzyszące nam, jak i to pozbawione opieki – koty.

Koty zalegają na naszych kanapach, laptopach i stołach. Zawłaszczają naszą uwagę na żywo – domagając się głaskania – i w internecie, kiedy przeglądamy niezliczone memy z ich udziałem. Koty dla wielu są zwierzęcymi przyjaciółmi, ale dla niektórych stanowią również inspirację w pracy twórczej.

  • Jednego kota wszyscy znamy wyjątkowo dobrze. Kota Wisławy Szymborskiej:

Umrzeć - tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.

Kot w pustym mieszkaniu, Wisława Szymborska

Wybitna polska pisarka w jednym z listów do Kornela Filipowicza napisała „Najlepiej w życiu ma Twój kot”. Pod takim też tytułem została opublikowana niezwykła, pełna czułości, tęsknoty, opisująca wiele historii rodzinnych i spraw coedziennych korespondencja Szymborskiej i Filipowicza.

  • Inni autorzy, którzy tak jak Jackson Galaxy, chcą pomóc ludziom zrozumieć koty, a przede wszystkim poznać ich potrzeby. „Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” to poradnik wprowadzający czytelnika w świat mruczków. „Kocie mojo” porusza wiele ważnych kwestii, którymi powinien zainteresować się każdy odpowiedzialny opiekun. Jak dbać o młodego kota i zapewnić mu prawidłowy rozwój? A w jaki sposób pielęgnować dojrzałego kota? Jackson Galaxy podejmuje wiele ważnych tematów i daje liczne wskazówki opiekującym się kociętami i dorosłymi kocurami.
  • Dawid Ratajczak w serii książek „Jak wytresować kota” w sposób lekki i pełen humoru opowiada o tym, co może przytrafić się wszystkim, którzy zdecydują się dzielić swój dom z kotem. Poprzez zabawne historie, niejednokrotnie wyolbrzymione autor zwraca uwagę na wiele istotnych kwestii związanych ze sprawowaniem opieki nad kotami.
  • Koty to również jedni z najważniejszych bohaterów książek i programów dla dzieci. Kiedyś oglądaliśmy „Przygody kota Filemona”, a dzisiaj to kocia bohaterka serii „Kicia Kocia” pokazuje i wyjaśnia najmłodszym otaczający ich świat. A gdy starsze dzieci pożegnają się z Kicią Kocią, to na pewno poznają psotnego Kota Simona, z którym będą mogły spędzać czas na zabawie!