Swipe to the left

5 książek znanych feministek

5 książek znanych feministek
16 lipca 2017

5 książek znanych feministek

Feminizm, problematyka gender, prawa kobiet… to „gorące” tematy, które dziś zajmują ważne miejsce w dyskursie publicznym. Ale nie zawsze tak było. Przez dekady kobiety musiały walczyć o swoje prawa. Czy dziś ta wojna się zakończyła? A może wybuchnie na nowo ze zdwojoną siłą?

Jeśli chcesz poznać feministyczny punkt widzenia, sięgnij po książki wydane przez kobiety związane z ruchem feministycznym. Oto pięć prawdziwych must – read, nie tylko dla kobiet.

Druga płeć” – Simone de Beauvoir

Prawdziwa biblia feminizmu, jedna z pierwszych i najgłośniejszych książek poddających krytyce dyskryminację kobiet w życiu społecznym. De Beauvoir z niezwykłą erudycją demaskuje uprzedzenia, obnaża fałszywe stereotypy i udowadnia, że istnieje coś więcej niż tylko jeden, męski, punkt widzenia. Choć książka po raz pierwszy została wydana w 1949 roku, zdaje się nie tracić na aktualności.

Monologi waginy” – Eve Ensler

Po raz pierwszy tak szczerze i bezpruderyjnie o seksualności kobiet. Ten zbiór opowiadań wywołał wiele kontrowersji, oskarżany o bezpruderyjność i zepsucie moralnych. Niemniej jednak, książka zdobyła niezwykły rozgłos na całym świecie, a na jej podstawie powstał popularny musical na Broadwayu.

Opowieść podręcznej” – Margaret Atwood

Powieść Margaret Atwood, choć paraboliczna, w rzeczywistości jest wyraźną krytyką świata, w którym rządzą mężczyźni. Przenosimy się w niej do świata, w którym kobiety zostały sprowadzone wyłącznie do roli niemych reproduktorek. Są wśród nich także „podręczne”, które przymusowo zastępują żony mężczyzn, które nie mogą dać im potomka. Czy to tylko ponury sen? Na pewno ważny głos w dyskusji nad prawami kobiet.

Mit urody” – Naomi Wolf

Dawniej rodzajem społecznej kontroli nad kobietą było sprowadzanie jej do roli żony i matki. Dziś, choć panie zaczęły robić zawrotne kariery, pojawił się nowy rodzaj „smyczy”. To obsesja na punkcie urody, wręcz przymus dbania o swoją atrakcyjność, presja perfekcji. Mierzy się z nim Naomi Wolf.

Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum” – Bell Hooks

Dziś dyskurs feministyczny nie znajduje się już na marginesie życia społecznego. Wręcz przeciwnie. Jest w jego centrum. Ale czy to, o co walczyły feministki spełniło się? Czy założenia feminizmu sprzed kilku dekad wpisują się w realia XXI wieku? I czy możliwe jest wykorzenienie seksizmu? Te problemy podejmuje w ciekawy, wieloaspektowy sposób Bell Hooks.