Swipe to the left

5 najlepszych książek do samodzielnej nauki chińskiego

5 najlepszych książek do samodzielnej nauki chińskiego
9 sierpnia 2017

5 najlepszych książek do samodzielnej nauki chińskiego

Język mandaryński (najpopularniejsza odmiana chińskiego) jest językiem tonalnym, w którym każda sylaba ma przypisany pewien ton, wymagający odpowiedniej modulacji głosu. Występują w nim cztery tony plus ton neutralny, który czasem uważany jest za ton piąty. Oznacza to, że jedną sylabę można wymówić na cztery sposoby, a w każdym tonie ta sama sylaba ma… inne znaczenie. Skomplikowane?

W języku chińskim występuje około 50 tysięcy znaków i ciągle powstają nowe słowa. Nie należy więc do najłatwiejszych. Mimo to chcesz się go nauczyć. Ułatwią Ci to książki dostępne na polskim rynku wydawniczym.

W 1 miesiąc? Czemu nie!

A gdyby tak chińskiego nauczyć się w jeden miesiąc? Czy to jest możliwe? Wydawnictwo LektorKlett uważa, że tak i proponuje nam właśnie „Chiński w 1 miesiąc”. Doskonały sposób, by wyruszyć w podróż z tym językiem.Dzięki praktycznemu słownictwu i dialogom nauczysz się podstawowej komunikacji, zgłębisz gramatykę, a dzięki wielu przykładom dowiesz się, co powiedzieć w określonych sytuacjach. Nie pozostaje nic innego, jak tylko przekonać się o tym samemu.

Nie taki chiński straszny…?

Wydawnictwo Edgar zapewnia nas, że Chiński nie gryzie!”. Z książką otrzymujemy płytę z nagranymi dialogami i ćwiczeniami. Do realizacji mamy 13 lekcji. Publikacja opiera się na atrakcyjnej metodzie aktywnej nauki poprzez rozwiązywanie praktycznych ćwiczeń. Dodatkowo na ucznia czeka około 90 popularnych zagadnień, materiały dla początkujących do nauki pisma, ciekawostki o kulturze oraz bardzo praktyczne minisłowniczki umieszczone na marginesach. Oczywiście z książką otrzymujemy płytę CD za nagraniami profesjonalnych lektorów oraz ćwiczenia w rozumieniu ze słuchu. Bardzo praktyczna publikacja.

Jak czytać po chińsku?

Pismo chińskie nie należy do najłatwiejszych i może początkującym adeptom sprawić wiele trudności. Dlatego Lan Shao postawiła na metodę pracy ze skojarzeniami. Już okładka książki sugeruje nam, jaką metodę nauki preferuje autorka. „Chineasy Nowy sposób czytania po chińsku” to bardzo wartościowa propozycja.W trakcie lektury poznasz najczęściej wykorzystywane zwroty i wyrażenia, a nawet proste zdania. Dzięki Chineasy będziesz mógł zrozumieć choćby menu w chińskiej restauracji.

Praktyczna nauka to podstawa

Wartą sięgnąć również po „Chiński dla bystrzaków” Wendy Abraham. Autorka w ciekawy, metodyczny sposób podchodzi do nauki tego języka. Podręcznik podzielony jest na pięć głównych części: „Na dobry początek”, „Chiński w praktyce”, „Chiński w podróży”, „Dekalogi”, „Dodatki”. Z książki dowiesz się m.in. o dziesięciu rzeczach, których nigdy nie należy robić w Chinach, dziesięciu zwrotach, dzięki którym zabrzmisz prawdziwie po chińsku, poznamy kilka przydatnych idiomów, by móc błysnąć podczas konwersacji. Robi wrażenie? Tak? Czas na lekturę.

Język na co dzień

Na koniec propozycja polskiego autora. Jacek Strzelecki proponuje nam rozmówki przeznaczone dla interesujących się tym językiem. W „Jak to powiedzieć po chińsku” znajdziemy podstawowe słownictwo i zwroty używane w sytuacjach związanych z pobytem w tym kraju, a także niezbędne informacje na temat realiów życia codziennego i kultury chińskiej. Oczywiście czeka też słownik polsko-chiński. Tekst podano w znakach chińskich i w transkrypcji pinyin.

Nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w „podróż tysiąca mil” i zrobić pierwszy krok decydując się na któryś z podręczników. Nie będzie to łatwa podróż, ale za to jak ekscytująca.