Swipe to the left

7 grubych książek, które zatrzymają Cie w domu na dłużej

7 grubych książek, które zatrzymają Cie w domu na dłużej
2 października 2017

KSIĘGI JAKUBOWE

Autorka „Ksiąg Jakubowych”, Olga Tokarczuk dała się ponieść swojemu pisarstwu, czego efektem jest ponad 1000-stronicowa książka. Jak głosi okładka to „Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych. Opowiadana przez zmarłych, a przez autorkę dopełniona metodą koniektury z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która jest największym naturalnym darem człowieka”. Książka dedykowana jest: „Mądrym dla memoryału, kompatriotom dla refleksji, laikom dla nauki, melancholikom zaś dla rozrywki”.

Akcja rozpoczyna się w 1752 roku, kiedy to do Rohatyna na Podolu przybywa kasztelanowa Katarzyna Kossakowska wraz z poetką Elżbietą Drużbacką. Na powitalnej kolacji spotykają się z miejscowym proboszczem, Benedyktem Chmielowskim. Pomiędzy proboszczem a poetką nawiązuje się nić porozumienia, owocująca rozmową, którą później kontynuują w listach. Nieco później na Podolu pojawia się Jakub Lejbowicz Frank, przystojny i charyzmatyczny Żyd, który pochodzi ze Smyrny i głosi idee dzielące społeczność żydowską. Jego działalność wywołuje w ludziach ferment, który jest w stanie odmienić bieg historii.

„Księgi Jakubowe” to połączenie tradycyjnej powieści historycznej, z różnymi innymi gatunkami literackimi. Łącznie dało to wielopoziomowość książki i liczne możliwości jej interpretacji.

Szczygieł

Donna Tartt otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz Carnagie Medal za powieść pod tytułem „Szczygieł”. Jest ona uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich ostatnich lat. Mamy tu do czynienia z epicką opowieścią, leżącą gdzieś na granicy kryminału i Bildungsroman. Traktuje o utracie i obsesji, przetrwaniu i budowaniu siebie od nowa. To powieść wciągająca, refleksyjna, z wartką akcją, którą czyta się jednym tchem. Jej głównym bohaterem jest Theo Decker, któremu czytelnik może towarzyszyć w kolejnych życiowych perypetiach.

Bracia Karamazow

„Bracia Karamazow” autorstwa Fiodora Dostojewskiego, to jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej. To ostatnia i powszechnie uważana za najważniejszą powieść w dorobku tego autora, który poświęcił jej ponad dwa lata swojego życia. Książka opisuje historię ojcobójstwa, a w zbrodnię w różnym stopniu zamieszani są wszyscy synowie zamordowanego. W „Braciach Karamazow” Dostojewski podejmuje się psychoanalizy motywów postępowania wszystkich bohaterów, roztrząsając przy tym kwestie dręczące od wieków ludzkość: istnienia Boga, dobra i zła, miłości i wolnej woli.

Fionavarski gobelin

Kay Guy Gavriel napisał wciągającą powieść fantastyczna pod tytułem „Fionavarski gobelin”. To historia rozpoczynająca się na wykładzie doktora Lorenzo Marcusa vel Lorena Srebrny Płaszcz, gdzie piątka studentów poznaje czarodzieja. To spotkanie wpłynie na ich życie, przeniesie z Ziemi, jaką znają do serca najstarszego ze światów - Fionavaru. Wszyscy miłośnicy powieści o krasnoludach, magicznych krainach i mitologicznych stworzeniach będą zachwyceni przygodami Kimberly, Dave`a, Jennifer, Kevina i Paula, którzy zmierzą się z uosobieniem zła - Zathainem Zakapturzonym, czyli Rakothem Maugrimem Spruwaczem.

ZA ŚCIANĄ

Akcja książki „Za ścianą” rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Londynie, tuż po zakończeniu I wojny światowej, kiedy znów nad ludźmi zaczynają zbierać się kolejne ciemne chmury i widmo kolejnej wojny. Z szarością i zgorzknieniem zwykłych ludzi skonfrontowana jest historia owdowiałej pani Wray, z eleganckiej dzielnicy Champion Hill i jej dwudziestosześcioletniej, niezamężnej córki Frances. Do ich domu przybywa Lilian i Leonard Barber - nowoczesne małżeństwo z klasy urzędniczej, które wprowadza do ich uporządkowanego życia chaos. Zaintrygowana Frances nasłuchuje zza ściany, co robią nowi lokatorzy i nieoczekiwanie także dla samej siebie zaprzyjaźnia się z Lilian. Rodzi się wiele pytań o przeszłość i przyszłość, a nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak to wszystko się skończy.

Powieść Sarah Waters pełna jest namiętności i miłości targającej bohaterami. Trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

ILION

Książka „Ilion” Dana Simmonsa jest fantastyką literacką w najlepszym wydaniu. Autor przenosi nas na Marsa, gdzie u stóp wulkanu Olympus Mons, rozgorzała pod kontrolą bogów wojna trojańska. Wydarzenia te z pewnej odległości obserwują Zeus z olimpijską rodziną oraz pochodzący z XXI wieku profesor literatury klasycznej Thomas Hockenberry. Na kolejnych kartach książki możemy zgłębić spiski podstępnych bogów i zazdrosnych bogiń, a także dać się ponieść wartkiej akcji, kiedy to z okolic Jowisza wyrusza ekspedycja na Ziemię, w której udział biorą cztery rozumne maszyny. Jak to się skończy dla całej ludzkości?

TURNIEJ CIENI

Na deser pozostawiamy powieść Elżbiety Cherezińskiej pod tytułem „Turniej cieni”. Akcja książki rozgrywa się w latach 30. XIX wieku, kiedy o władzę nad Afganistanem walczą Wielka Brytania i Rosja. To „Wielka Gra”, nazywana przez Rosję „Turniejem Cieni”, która wpłynie na losy ludzkości. W turniej wplątani zostają Polacy: Jan Witkiewicz (młodzieniec ułaskawiony od wyroku śmierci, ale zesłany na Syberię), Adam Gurowski (uczeń Hegla i przyjaciel Heinego) oraz Rufina Piotrowski (prosty żołnierz, najsłynniejszy uciekinier z syberyjskich obozów pracy). To fascynująca opowieść o Polsce, ludzkich losach, zdradach, przeznaczeniu i niezłomności w dążeniu do celu.