Swipe to the left

A może zupa?

A może zupa?
8 grudnia 2017

Zdrowe zupy

Mat Edelson i Rebecca Katz zgromadzili w książce „Zdrowe zupy” autorskie receptury zup, których celem jest wzmocnienie organizmu osób chorych. Rebecca sama opiekowała się chorymi i przygotowywała dla nich posiłki. Dzięki pożywnym zupom odzyskiwali oni siłę i zdrowie. Autorzy książki twierdzą, że odpowiednio przygotowana zupa wspiera wydatnie leczenie wielu poważnych schorzeń. Z publikacji dowiemy się między innymi, jak wykorzystać sezonowe produkty dla wzmocnienia odporności i zachowania witalności przez cały rok.

Kuchnia smakosza. Zupy

W książce „Kuchnia smakosza. Zupy” znajdziemy liczne przepisy na zupy klasyczne, barszcze, botwinki, żurki, zupy-krem oraz chłodniki. Autorzy publikacji zaproponowali też zupy z „wkładką mięsną” oraz ciekawe dania z wieprzowiny, wołowiny, drobiu i z jagnięciny.

Zupy i przystawki

Książka z serii „Klasztorna kuchnia Świętej Hildegardy. Kuchnia, która leczy” prezentuje najlepsze przepisy na zupy i przystawki. Autorem publikacji jest Gottfried Hertzka. Znajdziemy w niej zbiór cennych porad kulinarno-dietetycznych, opartych na programie zdrowotnym św. Hildegardy z Bingen. Dostosowano je do wymogów współczesnej kuchni, a ponadto zweryfikował je doktor nauk medycznych Gottfried Hertzka.