Swipe to the left

Biblia - co o niej wiesz?

Biblia - co o niej wiesz?
2 września 2017

Biblia – opracowanie zbiorowe

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że kluczowy jest sam tekst Biblii w odpowiednim opracowaniu, opatrzony wnikliwym komentarzem i licznymi przypisami. Wydanie, które polecamy Waszej uwadze, to piękna edycja tzw. biblii warszawsko-praskiej, jak nazywa się tłumaczenie dokonane w drugiej połowie XX w. przez bpa Kazimierza Romaniuka. Znalazło się tu miejsce także dla wielostronicowych grafik autorstwa Gustave’a Dore’a.

Nie tylko Biblia. Historia starożytnego Izraela – Mario Liverani

Choć nie każdy o tym mówi, trudno zrozumieć realia, w jakich osadzone są biblijne historie, gdy nie zna się ówczesnej sytuacji terenów Bliskiego Wschodu. Niezastąpionym źródłem wiedzy na ten temat jest książka włoskiego historyka Mario Liveraniego. Opierając się na obfitym materiale archeologicznym oraz na źródłach pozabiblijnych, klarownie i przystępnie wykłada on historię tamtego obszaru, proponując nowe podejście do jej interpretacji. Jak oddzielić „historię zwyczajną” od „historii wymyślonej”? Przekonaj się sam.

Biblia. Biografia – Karen Armstrong

Dla antropologów i kulturoznawców najciekawsze okazują się związki i polemiki, w jakie Biblia wchodzi z innymi tekstami kultury, oraz jej zmieniające się w miarę upływu lat interpretacje. Autorka tej napisanej z lekkością felietonowej pozycji postanowiła prześledzić losy świętej księgi i jej wpływów od momentu powstania aż do dziś. Tytuł jest więc niezwykle trafiony – to swoista „biografia” Biblii i jej recepcji na całym świecie.

Biblia. Początek – Roman Zając

Ignoranci mogą myśleć, że biblista to najnudniejsze zajęcie na świecie. Nic bardziej mylnego – to zawód, który wymaga dedukcji na poziomie najwybitniejszych detektywów i ogromnej wiedzy. Jeden z najwybitniejszych polskich biblistów postanowił więc udowodnić światu, że Biblia może być niewyczerpanym źródłem zagadek, z którymi warto mierzyć się w codziennym życiu. W swej książce zadaje wiele pytań – na niektóre jednak czytelnik będzie musiał odpowiedzieć sam...