Swipe to the left

Camilla Lackberg - od której książki zacząć

Camilla Lackberg - od której książki zacząć
19 listopada 2017

Trzymający w napięciu thriller i powieść obyczajowa w jednym

Akcja każdej z 10 części cyklu rozgrywa się w malowniczej miejscowości Fjällbacka, położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji, skąd prywatnie pochodzi Camilla Lackberg. Książki opowiadają o sprawach kryminalnych, w które zaangażowana jest pisarka Erika Falck oraz jej mąż — policjant Patrik Hedström.

Każda z książek, która trafia do rąk czytelnika i wychodzi spod pióra Camilli Lackberg, trzyma w napięciu do ostatniej strony, a fabułę dobrze się czyta, ponieważ nosi znamiona wciągającej powieści obyczajowej. Zgłębiając historie zawarte na kartach powieści Lackberg, z chęcią odkrywamy kolejne mroczne sekrety, wczuwamy się w ludzkie dramaty i uczucia, ale jednocześnie chcemy dociec „kto zabił”.

Pierwsze tomy kryminałów Lackberg

Cykl kryminałów Camilli Lackberg otwiera książka „Księżniczka lodu”. Czytelnik poznaje spokojne miasteczko Fjällbacka w Szwecji i staje w obliczu sytuacji, w której mieszkańców wstrząsa śmierć Alexandry Wijkner. Choć ślady wskazują, że dziewczyna popełniła samobójstwo, jej matka w to nie wierzy. Prosi dawną przyjaciółkę córki, pisarkę Erikę Falck o pomoc. Ta wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z dzieciństwa i policjantem, próbuje rozwikłać zagadkę, w której nic nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Druga część serii kryminałów Lackberg pod tytułem „Kaznodzieja” to kontynuacja wcześniejszej powieści. Tym razem osią wydarzeń jest sprawa morderstwa młodej kobiety, której zwłoki odnaleziono w Wąwozie Królewskim. Tajemnicę stara się rozwikłać Patrik Hedström wraz ze współpracownikami z komisariatu w Tanumshede. Prawda okazuje się okrutna.

Camilla Lackberg ponownie obiera policjantów z Tanumshede za głównych bohaterów powieści w trzeciej części cyklu pod tytułem „Kamieniarz”. Mają oni trudną zagadkę do rozwikłania: kto i dlaczego zamordował małą dziewczynkę odnalezioną przypadkiem przez rybaka Fransa Bengtssona, który odkrył ciało dziecka w siatce więcierza na homary?

Czwarta część serii „Ofiara losu” dotyczy sprawy tragicznego wypadku samochodowego. Policjanci z Tamumshede nie wierzą w przypadki, a zwłaszcza gdy zdarza się bliźniaczo podobne zdarzenie.

Tomy 5-8

Piąty tom cyklu kryminałów autorstwa Camilli Lackberg, którego akcja rozgrywa się we Fjällbace jest równie ciekawy, co wcześniejsze. Bohaterką powieści staje się ponownie Erika Falck, która w dziele „Niemiecki bękart” stara się rozwikłać zagadkę starego, hitlerowskiego medalu, który jej matka zachowała wśród rupieci na strychu. Po informacje udaje się do emerytowanego nauczyciela historii, ale nie idzie nawet o krok dalej w swoich ustaleniach, zaś dwa dni później nauczyciel zostaje zamordowany.

Szósty tom cyklu kryminałów pod tytułem „Syrenka” dotyczy śmierci mężczyzny w Fjällbace. Ginie on w niewyjaśnionych okolicznościach, a cztery miesiące później jego zwłoki odkrywa przypadkowy spacerowicz, w skutym lodem jeziorze. Pojawia się wątek pogróżek wysyłanych pod adresem przyjaciela zmarłego oraz kolejny przypadek tajemniczego zabójstwa.

Siódmym tomem powieści Camilli Lackberg jest „Latarnik”, opisujący tajemnicze wydarzenia na „Wyspie Duchów”, czyli Graskär, położonej niedaleko Fjällbacki. Znów czytamy o niewyjaśnionych morderstwach i tajemnicach z przeszłości.

Cykl wieńczy ósmy tom serii kryminałów pod tytułem „Fabrykantka aniołków”, w którym Patrik Hedström stara się wyjaśnić zagadkę zaginięcia całej rodziny z wyspy Valö. W tajemniczy sposób tuż przed świątecznym obiadem wielkanocnym, który stoi już na stole, ginie cała rodzina, poza roczną Ebbą. Po wielu latach wraca ona na wyspę wraz z mężem, w ucieczce przed traumą spowodowaną śmiercią jej malutkiego synka. To rozpoczyna ciąg tragicznych zdarzeń.

Kontynuacja sagi o Fjällbace — tom 9 i 10

Po trzech latach szwedzka pisarka Camilla Läckberg, której książki z roku na rok zyskują coraz większą popularność, zdecydowała się wydać dziewiąty tom serii poczytnych kryminałów. W książce pt. „Pogromca lwów” czytelnik poznaje kolejne emocjonujące intrygi, które dzieją się w Fjällbace. Tym razem Patrik Hedström musi rozwiązać zagadkę tajemniczego wypadku, podczas którego potrącona zostaje Victoria. Co działo się z dziewczyną, która cztery miesiące przed wypadkiem zaginęła, wracając do domu ze szkółki jeździeckiej?

Dziesiąty tom sagi „Czarownica” opowiada o sprawie zaginięcia czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki. Patrik Hedström we współpracy z innymi policjantami z komisariatu w Tanumshede poszukuje związku między tajemniczym zaginięciem dziewczynki a pewnym zdarzeniem z przeszłości. Trzydzieści lat wcześniej z tego samego miejsca zniknęło inne dziecko, którego ciało zostało znalezione w pobliskim jeziorze. Policjantom w rozwiązaniu zagadki pomaga Erika Falck, pracująca nad książką o zbrodni sprzed lat.