Swipe to the left

Co daje Ci czytanie książek? Plusy, jakie płyną z czytania, o których nie miałeś nawet pojęcia

Co daje Ci czytanie książek? Plusy, jakie płyną z czytania, o których nie miałeś nawet pojęcia
7 czerwca 2017

Co daje Ci czytanie książek? Plusy, jakie płyną z czytania, o których nie miałeś nawet pojęcia

Człowiek od zawsze odczuwał potrzebę słuchania ciekawych opowieści. To dlatego powstawały baśnie, legendy i mity, przez lata przekazywane ustnie kolejnym pokoleniom. Gdy wynaleziono pismo, zaczęto te historie spisywać. Tworzono też nowe fabuły. I choć w ciągu wieków zmieniały się nośniki, na których utrwalano prawdziwe czy wymyślone historie, literatura nie przestaje nas interesować.

Oczywiste korzyści z czytania książek

Swoją ciekawość świata i ciekawość innych ludzi możemy zaspokajać, sięgając do różnych źródeł. Film, telewizja, Internet są łatwe w odbiorze, zajmują mniej czasu i szybko dają odpowiedzi na wszystkie pytania. A mimo to nie przestajemy odczuwać przyjemności z obcowania z literaturą w tradycyjnej formie papierowej książki.

To, że czytamy książki, nie wynika tylko z potrzeby poznawania fascynujących, zwykłych i niezwykłych ludzkich przeżyć i przygód. To tylko jedna z korzyści. Dzięki książkom poszerzamy swój świat doznań, wnikamy w psychikę innych ludzi, wczuwamy się w losy bohaterów oraz uczymy się empatii. Ale to samo moglibyśmy powiedzieć choćby o filmach. Co więc takiego jest w książkach, czym nie mogą nas wzbogacić inne media?

Są to korzyści tak oczywiste, jak: wzbogacanie słownictwa, które przekłada się na kształtowanie swobody wypowiadania się, a także rozumienia tekstów mówionych i pisanych. To także rozwijanie wyobraźni, doskonalenie poprawnego mówienia i pisania, uzupełnianie wiedzy. Poza tym, to rozrywka, do korzystania z której nie jest potrzebne towarzystwo.

A te mniej uświadamiane zalety czytelnictwa?

Czytanie książek ma duży wpływ na nasz intelekt. Przy tej czynności bardziej angażujemy mózg niż przy oglądaniu telewizji czy przeglądaniu informacji w Internecie. Czytanie dłuższych tekstów jest więc dla mózgu tym, czym ćwiczenia na siłowni dla naszych mięśni i stawów. Mózg staje się sprawniejszy, tworzą się nowe połączenia, a pamięć staje się pojemniejsza i trwalsza. Dzięki temu szybciej się uczymy, utrwalamy nowe informacje i potrafimy je przekształcać oraz wykorzystywać w praktyce. Badania naukowe dowiodły nawet, iż starsze osoby, często mające kontakt ze słowem pisanym, są mniej podatne na zapadnięcie na chorobę Alzheimera.

Z obserwacji wynika też, iż pasjonaci książek częściej biorą aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym. To zasługa elokwencji, dzięki której wzrasta pewność siebie. Osoby sprawnie posługujące się językiem chętnie wypowiadają się publicznie, podejmują się działań na rzecz otoczenia, występują w imieniu innych. Nie boją się nowych wyzwań, wierzą w słuszność swoich racji i podążają do celu.

Co więcej, oczytanie i elokwencja podnosząteż… atrakcyjność seksualną. Partner swobodnie prowadzący rozmowę, wypowiadający się na różne tematy, mający swoje zdanie i umiejący je uzasadnić, jest po prostu bardziej interesujący.

To nie koniec zalet. Czytanie książek jest również doskonałą odskocznią od codzienności i codziennych problemów. Dowiedziono, iż choćby kilkanaście minut lektury dziennie pozwala na redukcję stresu o 70 procent. Wieczorna lektura wycisza i uspokaja, stwarzając szansę na zdrowy sen.

Tak więc zadbaj o to, by książka stała się twym codziennym towarzyszem. Wiele na tym możesz zyskać!