Swipe to the left

Czarnobyl - książki i seriale o katastrofie

Czarnobyl - książki i seriale o katastrofie
17 sierpnia 2019

„Czarnobyl. Spowiedź reportera” - Igor Kostin

Choć minęło już wiele lat, skutki tragedii w Czarnobylu, nadal są odczuwalne. Igor Kostin został nazwany przez Washington Post „Człowiekiem Legendą”. 26 kwietnia 1986 roku przeleciał nad elektrownią, zaledwie kilka godzin po wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4 elektrowni atomowej. Zdjęcie, które udało mu się zrobić, obiegło cały świat. Od tamtej pory los Kostina połączył się na zawsze z losem Czarnobyla. Reporter pozostał na miejscu, aby rozmawiać z ludźmi, którzy mieli kontakt z radioaktywnymi odpadami. Większość z jego rozmówców w niedługim czasie zmarła. Książka to niezwykłe świadectwo katastrofy, którego dodatkowym skarbem są unikatowe zdjęcia.

„Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” - Serhii Plokhy

Książka stanowi najpełniejszy opis katastrofy w Czarnobylu. Dodatkowo historia największej tragedii nuklearnej została opisana z epickim rozmachem. Wybuch zabiera życie dziesiątkom ludzi, tysiące chorują w wyniku napromieniowania, a połowa Europy zostaje skażona. Wszystko przez to, że 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:23 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu przegrzewa się reaktor bloku numer 4. Doprowadza to do nieodwracalnej katastrofy. Serhii Plokhy - autor książki - to wybitny historyk i znawca dziejów Europy Wschodniej. Do napisania swojego dzieła wykorzystał nieznane dokumenty z archiwów KGB. Odtwarza krok po kroku niezwykle dramatyczne losy ludzi, który prowadzili walkę w samym sercu katastrofy.

„Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” - Kate Brown

Książka Kate Brown to opowieść o tym, jak lekarze i niektórzy działacze partyjni z ogromnym poświęceniem walczyli o to, by zminimalizować wpływ eksplozji na zdrowie ludności, która zamieszkiwała skażone tereny. Jednocześnie trwała inna akcja - propagandowa. Jej stawką były interesy Związku Radzieckiego, a także wszystkich państw, które wykorzystywały energię jądrową. Autorka spędziła lata na przeglądaniu dokumentów w archiwach. Przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, a także z politykami, specjalistami od atomu. Opisała szczegółowo wydarzenia, które miały miejsce po katastrofie. Jednocześnie jej dzieło jest wstrząsającą relacją z tego, jak rządzący, media, ludzie nauki wykreowali opowieść o Czarnobylu, którą znamy.

„Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” - Swietłana Aleksijewicz

Dwadzieścia lat po katastrofie Swietłana Aleksijewicz powraca do Czarnobyla. Zdecydowała się porozmawiać z ludźmi, dla których ten dzień był istnym końcem świata. Nie powinni byli przeżyć, a jednak im się udało. Opowiedzieli o tym, co się wtedy wydarzyło, a także o tym, jak jest tam obecnie. To niebywała okazja do tego, aby przeczytać o ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza skażoną strefę, o zwierzętach, które zamieszkały w porzuconych domach, dziwnych stworach zamieszkujących rzeki i lasy, o dzieciach bez włosów. Mimo całej tej tragedii, ludzie chcą być szczęśliwi.