Swipe to the left

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?
22 kwietnia 2018

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

W obecnych czasach książka jako element edukacyjny i rozrywkowy utracił blask. Jej konkurencja bowiem jest niezwykle silna. Komputer, telewizor, tablet i smartfon to atrakcyjne media, które sprawiają, iż wybór pomiędzy nowoczesnym urządzeniem technologicznym a tradycyjną książką jest oczywisty. Pokusa szerzy się zarówno wśród dorosłych, jak i ich pociech. Na przekór modnym nowinkom, wychowywanie dziecka z niezastąpionym towarzyszem – książką – jest pożądane i co najważniejsze osiągalne.


Czy w dobie powszechnej innowacji dziecko powinno czytać? Jak sprawić, aby pociecha z uwielbieniem sięgała po tradycyjne wydania książek?

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Psychologowie zgodnie twierdzą, iż przygoda z czytaniem dziecku, zaczyna się już w łonie matki. Brzmi zaskakująco? W tym przypadku nie liczy się to, jaką lekturę pochłaniasz, a cała związana z tym otoczka. Dzięki temu jeszcze nienarodzona pociecha poznaje głos swoich ukochanych rodziców. Noworodek i niemowlak odkrywa bliskość z mamą i tatą. Komfort, poczucie bezpieczeństwa i miłości, sprawia, iż w późniejszych latach czytanie książek będzie związane z przyjemnością a nie monotonnym obowiązkiem. Jak więc można spostrzec nauka czytania obejmuje nie tylko poznawanie literek, które następnie składają się w słowa. To także kreowanie otoczenia, dzięki któremu lektura staje się motywem pochłaniającym wyobraźnię.


Czytanie niezależnie od wieku

Warto czytać dziecku w każdym wieku. Wystarczy dopasować lekturę do aktualnych preferencji i rozwoju pociechy. Przedszkolaki chętnie wysłuchają rytmicznych wierszyków i krótkich bajek. To właśnie ten czas uznawany jest za niezwykle rozwojowy. Patrząc przez pryzmat wieku przedszkolnego, dziecko kształtuje swoje umiejętności, kreuje przyzwyczajenia, nawyki. Zdobywana wiedza utrwala się, a następnie przekłada na pewne cechy w życiu dorosłym.

Dzieci, które potrafią same czytać, również powinny doświadczać tej czynności z rodzicami. Sięgaj po książki przygodowe, fantasy, z obrazkami i innymi interakcjami. Dziecku pozostaw tylko zgłębianie lektur szkolnych – wyręczanie go w tego typu obowiązkach może przynieść marne skutki.

Co więcej, czytanie na głos starszakowi, a nawet nastolatkowi, przyczynia się do wychowania kolejnego pokolenia w mądrości i niezwykłej pasji. Brzmi patetycznie, niemniej jednak dowody są wręcz oczywiste.


Jaką rolę odgrywa książka w wychowywaniu dziecka?

Słuchanie słowa czytanego buduje wspaniałe relacje z rodziną – zacieśnia więzy, kreuje niezapomniane wspomnienia – jest radosną chwilą, która powinna stać się rutynową (nie mylić z monotonną) czynnością.

Książki są kreatorem dziecięcej wyobraźni. Dzięki temu pociecha potrafi stworzyć fantastyczne pomysły. Na pytanie rzucone w grupie znajomych – „co robimy” – spieszy ze swoimi niezwykłymi propozycjami. Nawet samodzielna zabawa jest łatwiejsza – wystarczy zaprosić zabawki, przy pomocy których powstaną niezapomniane historie. W dorosłym życiu natomiast wyobraźnia nie zawiedzie przy realizacji planów służbowych. Wykonanie kilku czynności, rozwiązanie problemów, okaże się przysłowiową bułką z masłem.

Dziecko, które czyta książki bogaci swój zasób słownictwa. Wypowiedzi wygłaszane na forum klasy są spójne i elokwentne. Starszak również wspaniale poradzi sobie z niezapowiedzianym dyktandem – słowo czytane bowiem niepostrzeżenie zapada w pamięć, szczególnie gdy w książce jest ono nagminnie powtarzane. Jako dorosła osoba chętniej będzie zabierać głos wśród grupy ludzi, nawet jeśli ich nie zna. Wyrażanie własnej opinii, dzielenie się spostrzeżeniami, zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi – to właśnie zapewnia kontakt z książką.


Gdzie szukać książek dla dzieci?

Biblioteka to miejsce, które powoli przechodzi do lamusa. Szkoda, ponieważ to właśnie tam można znaleźć perełki, które uszczęśliwią dziecko. Jeśli w tygodniu brakuje czasu, w weekend zabierz swoją pociechę do biblioteki. Pokaż mu to magiczne miejsce pełne niezwykłych, uniwersalnych książek, które też kiedyś czytałeś.

Natomiast nowości dziecięce znajdziesz na wirtualnych półkach księgarni internetowej. Zakup książek online to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu i poświęcenie go… na pochłonięcie z pociechą kolejnej wciągającej lektury!