Swipe to the left

Eco tydzień: książki o ekologii, które warto przeczytać

Eco tydzień: książki o ekologii, które warto przeczytać
20 września 2019

Eco tydzień: książki o ekologii, które warto przeczytać

20. września w całej Polsce odbywa się Protest Tysięcy Miast, który jest związany z bierną postawą polityków wobec postępującego kryzysu klimatycznego. Jednak eco tydzień to nie tylko kilka dni w kalendarzu, gdy przypominamy sobie o naszej planecie, lecz jedynie wprowadzenie do zmiany stylu życia na bardziej przyjazny środowisku. Ruch zero waste zwraca uwagę na detale, które znacząco mogą przyczynić się do pozytywnych zmian, a w efekcie do uratowania Ziemi. Czasami wystarczy segregacja śmieci, stosowanie torebek wielorazowych, ograniczenie zużycia wody. Małymi krokami dochodzi się do wielkich celów. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, sięgnij po poniższe książki.

Nauka o klimacie - Popkiewicz Marcin, Kardaś Aleksandra, Malinowski Szymon

Globalne ocieplenie to istotny temat, który nie tylko wywołuje silne emocje, ale także skłania do refleksji i jest pretekstem do ożywionych dyskusji. Dyskutujemy w gronie znajomych i obserwujemy wystąpienia polityków w ogólnopolskich mediach. Niestety, nadal spotykamy się z niezrozumieniem, powielane są klimatyczne mity. Mogłoby się wydawać, że na klimacie zna się każdy. Nic bardziej mylnego. Jak każda nauka, także nauka o klimacie jest bardzo złożona, więc wymaga specjalistycznej wiedzy, aby ją zrozumieć. Wszelkie najważniejsze informacje znajdziemy właśnie w tej książce.

Życie zero waste - Wągrowska Katarzyna

Chcesz w przystępny sposób dowiedzieć się, jak uratować świat? Książka “Życie zero waste” Katarzyny Wągrowskiej będzie idealnym wyborem. Dowiesz się, gdzie kupować świeże produkty, dlaczego szklane opakowania są znacznie lepsze od plastikowych. Przekonasz się, jak pachnie i smakuje żywność bez żadnych sztucznych dodatków. Zero waste to również spędzanie czasu na aktywnościach, które są znacznie lepszym prezentem dla bliskich niż kolejny przedmiot, który jedynie zbiera kurz na półce. To ogromna frajda, która przy okazji przynosi wiele dobrego i wielkiego dla planety i przyszłych pokoleń! Zdziwisz się, jakie to proste.


Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia - Niedzielska Jagna

Jak pokazują badania, wyrzucamy aż 30% naszych zakupów spożywczych! Najwięcej marnujemy nabiału, pieczywa, owoców, warzyw i wędlin. Rozwiązaniem jest kuchnia zero waste! Jagna Niedzielska udowadnia, że można zdrowo i pysznie wykorzystać resztki w kuchni. Gotowanie zero waste opiera się na smacznym jedzeniu, oszczędności i ekologii. Przyjemnym skutkiem ubocznym jest brak wyrzutów sumienia! Nie trać pieniędzy - naucz się odpowiednio wykorzystywać produkty, które wkrótce stracą termin ważności. Co istotne, kupując tę książkę, wspierasz Banki Żywności.


Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych - Qing Li

Shinrin-yoku to spędzanie czasu w lesie. Wszystko po to, aby być zdrowszym, spokojniejszym i szczęśliwszym. Od dziesiątków lat sztuka ta stanowi jeden z filarów japońskiej kultury, a także jest doskonałym sposobem na odbudowanie więzi z naturą. Może przybierać wiele form, m.in. uważnych spacerów po lesie, chodzenie boso po trawie. Autor jest ekspertem w dziedzinie medycyny leśnej. Jego badania dowiodły, że obcowanie z drzewami obniża ciśnienie krwi, redukuje stres, pobudza układ odpornościowy, zwiększa energię życiową.


Sekretne życie drzew - Wohlleben PeterKsiążka ta stanowi fascynującą opowieść o świecie roślin. Autor łączy wyniki badań z własnymi obserwacjami doświadczonego leśnika. Zaprasza czytelników do fantastycznej krainy, w której drzewa są pełnoprawnymi bohaterami. Dzięki lekturze nauczymy się słuchać lasu. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, drzewa rozmawiają ze sobą, mają uczucia, pamiętają więcej niż ludzie, a nawet troszczą się o swoje potomstwo. Tak naprawdę życie leśne niewiele różni się od naszego.