Swipe to the left

​Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów - recenzja

​Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów - recenzja
23 września 2018

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów - recenzja

“Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” to nowa książka autorstwa Izy Komendołowicz, która przedstawia szczerą prawdę oczami pacjentek oraz lekarzy. Należy podkreślić, że wizyta u ginekologa jest dla kobiet bardzo intymną czynnością. Lektura pokazuje całościowy obraz środowiska, który decyduje o najważniejszych obszarach życia Polek. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami?


Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów - Iza Komendołowicz

“Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” to książka autorstwa Izy Komendołowicz - dziennikarki. Lektura ukazuje, co dzieje się w gabinetach ginekologicznych i dlaczego ponad połowa Polek unika wizyty u ginekologa z powodu wstydu, traumy oraz upokorzenia. Autorka w rozmowach z lekarzami i pacjentkami ujawnia najbardziej skrywane sekrety gabinetów. Niekiedy są one zabawne, innym razem przerażające.

Iza Komendołowicz w swojej książce nie bała poruszać się kontrowersyjnych tematów, jak in vitro, aborcja, dostępność antykoncepcji. Stawia niezwykle istotne pytania, m.in. dlaczego Polki nie korzystają z darmowych badań w ramach profilaktyki nowotworowej? Czy ginekologów obowiązuje klauzula sumienia? Oraz najważniejsze - czy można zmusić kobietę do porodu?

Odpowiedzi rozmówców na pytania ukazują skomplikowany obraz polskiej ginekologii. To właśnie tutaj przekonania oraz wartości, które wyznają lekarze, zderzają się z wymaganiami pacjentek. To nie tylko obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, ale także jej partnera, męża czy ojca jej dzieci.

Niektóre anegdoty - choć bawią - dotyczą przerażającej niewiedzy. Czy faktycznie w dobie nowoczesnych technologii, dostępu do Internetu, edukacji, kobiety nie mają pojęcia na temat układu rozrodczego, miesiączki? Z takimi wyzwaniami na co dzień mierzą się ginekolodzy. Książka “Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” jest wstrząsająca, pouczająca. Z pewnością nikogo nie pozostawia obojętnym. Dzięki niej możliwa jest refleksja nad możliwościami dzisiejszej nauki oraz tym, co powinno ulec zmianie.


Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów - czy warto przeczytać?

Jednym z wniosków, które nasuwają się po przeczytaniu książki, jest to, że edukacja seksualna młodych ludzi powinna zostać wprowadzona jako obowiązkowa. Młodzież powinna uczyć się o przebiegu ciąży, metodach antykoncepcji, chorobach wenerycznych. Istotne jest także to, by podkreślić, jak ważne są regularne badania.

Ogromną zaletą książki jest to, że została podzielona na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich porusza inne zagadnienie, dlatego można w dowolnym momencie wrócić do lektury. W rozdziałach są wypowiedzi ginekologów - zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych - kobiet oraz mężczyzn. Wszystkie one są szczere, a przedstawione sytuacje wydarzyły się naprawdę. Wszystko to mocno skłania do myślenia.

Należy podkreślić, że to właśnie ginekologia jest tą dziedziną medycyny, w której poglądy polityczne, wiara oraz własne sumienie mają znaczący wpływ na lekarzy. To dlatego wokół niej narosło sporo kontrowersji. Trzeba pamiętać, że nie można oceniać cudzych decyzji. Dlaczego? Dowiesz się tego, czytając książkę “Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów”.