Swipe to the left

Góry i śmierć – 7 książek o wielkich tragediach górskich

Góry i śmierć – 7 książek o wielkich tragediach górskich
3 sierpnia 2017

Góry i śmierć – 7 książek o wielkich tragediach górskich

My, zwykli zjadacze chleba, którzy co najwyżej wdrapaliśmy się na Gubałówkę, z podziwem patrzymy na wspinaczkowych herosów, którzy zdobywają Mont Everest czy zimową porą wspinają się najtrudniejszą drogą na K-2. Trudno nam też zrozumieć, dlaczego podejmują takie ryzyko, dlaczego igrają ze śmiercią.

Takie pytania pojawiają się zwłaszcza po tragediach górskich, których ofiarami są ludzie. Największe dramaty zostały utrwalone na kartach książek.

„Broad Peak. Niebo i piekło” Bartek Dobroch

Był 5 marca 2013 roku. Czterej polscy alpiniści stanęli na szczycie Broad Peak. Dwóch z nich w czasie powrotnej drogi straciło życie. Po tej tragedii rozpętała się dyskusja, kto jest winien ich śmierci. „Zabrakło tlenu i koleżeństwa” – powiedziała pewna alpinistka. Autorzy książki odtwarzają tę wyprawę, zastanawiając się, czy etyka polskiego himalaizmu skończyła się wraz z tą tragedią.

„Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” Jacek Hugo Bader

Druga książka o tragedii na Broad Peak. Autor był członkiem wyprawy po ciała zmarłych alpinistów. Odnaleziono jedno. Książka jest rezultatem rozmów z alpinistami, przedstawia ich sylwetki, odtwarza magię wysokogórskich wspinaczek, euforię i dramaty.

„Jak wysoko sięga miłość”. Życie po Broad Peak” Beata Sabała Zielińska

I ta książka nawiązuje do wydarzeń z marca 2013 roku. Ma formę rozmowy z wdową po zaginionym na Broad Peak alpiniście, Macieju Berbece. Jest to opowieść o himalaizmie z perspektywy rodziny wspinacza, opowieść o miłości akceptującej pasję – miłości, która wymagała siły i odwagi.

„ Everest. Na pewną śmierć” Stephen Beck Weathers

Historia alpinisty, uczestnika tragicznej wyprawy na Mount Everest w maju 1996 roku, która zakończyła się śmiercią 9 osób. Ocalał tylko Weathers. Odnaleziony przez ratowników, został uznany za zmarłego i pozostawiony bez pomocy. Jednakże oślepiony, ranny i z odmrożeniami sam powrócił do obozu. Jak tłumaczy, zyskał siłę dzięki miłości do rodziny.

„Zew lodu” Simone Moro

Autor z zawodu jest bibliotekarzem; pracował też jako trener pływacki i oficer, z pasji zaś – himalaistą. Książka powstała podczas przerw w wspinaczce na Nanga Parbat, ale opowiada też o innych wyprawach, między innymi o tej, w której zginął jego przyjaciel. Moro zdobył szacunek miłośników himalaizmu nie tylko za sukcesy wspinaczkowe, ale za humanitarną postawę, kiedy to zrezygnował ze zdobycia Lhotse, by uratować innego himalaistę.

„Śmierć na Nanga Parbat” Max von Kielin

Historia wyprawy z roku 1970, podczas której zginął brat Reinholda Messnera, Günther. Reinhold za śmierć brata obwinił kierownika wyprawy. Książka jest polemiką z tą opinią. Autor był uczestnikiem tej wspinaczki, przedstawia też opinie innych uczestników ekspedycji.

„Wołanie w górach” Michał Jagiełło

Autor był dziennikarzem, poetą, politykiem. Jego pasją była wspinaczka górska. Jako członek GOPR-u brał wiele razy udział w akcjach ratowniczych w polskich górach. Pisze o tych zdarzeniach i bohaterskich ludziach, przestrzega przed żywiołem, jakim są góry.