Swipe to the left

​Hannibal. Chmury wojny - Ben Kane

​Hannibal. Chmury wojny - Ben Kane
18 marca 2019

Hannibal. Chmury wojny - Ben Kane

“Hannibal. Chmury wojny” to kolejna książka z serii o Hannibalu, która została doskonale przyjęta. Sam autor - Ben Kane - to irlandzki pisarz, który tworzy beletrystyczne powieści historyczne. Ich akcja osadzona jest w starożytnym Rzymie. Choć z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, to właśnie pisanie jest jego największą pasją. Kane zasłynął przede wszystkim bestsellerową trylogią Kroniki Zapomnianego Legionu. Pierwsza część sprzedała się w ponad 800 000 egzemplarzy. Również seria książek o Spartakusie czy, wspomnianym wcześniej Hannibalu, cieszą się sporym zainteresowaniem. Czego możemy się spodziewać po najnowszym dziele?


Hannibal. Chmury wojny - recenzja

Hannibal. Chmury wojny” to historia dwóch dawnych przyjaciół, którzy działają w przeciwnych obozach. To także opowieść o kobiecie, która będzie musiała wybierać pomiędzy lojalnością a miłością, gdy przypadkowo zostanie złapana w pułapkę. Losy wszystkich bohaterów spotkają się raz jeszcze. Czytelnik wspólnie z nimi może przeżywać najkrwawszy konflikt, jaki tylko zna historia. Kto z nich będzie w stanie przetrwać?

Akcja powieści toczy się w 213 roku p.n.e. w Syrakuzach. To miasto, które właśnie szykuje się do wojny. Słońce budzi się do życia i oświetla całą przestrzeń. Nie zwiastuje ono jednak niczego dobrego. Pod murami znajduje się już wielka rzymska armia. Oblężenie nie będzie jednak proste. Potężne fortyfikacje Syrakuz oraz niebywałe machiny, które zostały zaprojektowane przez Archimedesa, sprawiają, że będzie ono trwać długo i męcząco.

Jeden z uczestników walnych bitew z Kartaginą, które w większości - niestety - zakończyły się klęską, gotów jest oddać życie, byleby przywrócić chwałę republice. Mowa tu o Kwintusie. Mężczyzna nie wie jednak jeszcze, że potężne niebezpieczeństwo grozi mu nie tylko ze strony wroga, ale także ze strony dawnego przyjaciela imieniem Hanno. Wszystko to sprawia, że nie może on nawet na chwilę poczuć się bezpiecznie - także wśród swoich towarzyszy broni.

Hannibal wysłał Hanno do Syrakuz z jednym celem - wsparcia włodarzy miasta swoim doświadczeniem w walce z Rzymem. Mimo że pała on ogromną nienawiścią do Rzymian, a jednocześnie ślubował nieustępliwą walkę aż do śmierci, jego misja stanie pod znakiem zapytania. Wszystko ze względu na to, że odkryje, iż w mieście sprzymierzonym z Kartaginą znajduje się siostra Kwintusa. Aurelia trafia do niewoli syrakuzan. Jak potoczy się dalej ta historia?


Czy warto przeczytać książkę “Hannibal. Chmury wojny”?

Nawet, jeśli ktoś nie czytał poprzednich książek z serii o Hannibalu, bez wątpienia warto sięgnąć po ten tom. Spodoba się szczególnie miłośnikom dzieł, w których akcja osadzona jest w starożytnym Rzymie. Ben Kane dał się poznać jako pisarz, który doskonale obrazuje sytuację. Czytając, mamy wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w odległej przeszłości. Opisy sprawiają, że wszystko staje się namacalne, przez co tak bardzo realistyczne. Dodatkowym atutem są świetnie wykreowani bohaterowie.

Wbrew pozorom nie jest to tylko historia krwawego konfliktu. Pojawia się również sporo dylematów, wątpliwości, trudnych decyzji i walki pomiędzy sercem a rozumem. Ben Kane potrafi doskonale trzymać czytelnika w napięciu. To dlatego jest to książka dosłownie dla każdego - zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, wyciągnie cenną lekcję i przede wszystkim - zapewni sobie rozrywkę na długie godziny. Już pierwsza część serii odniosła spory sukces, z pewnością kolejny tom pójdzie w jej ślady.