Swipe to the left

Historia Polski dla dzieci – najciekawsze książki

Historia Polski dla dzieci – najciekawsze książki
26 lipca 2017

Historia Polski dla dzieci – najciekawsze książki

Dzieci lubią zadawać trudne pytania. Czasem ich ciekawość związana jest z historią naszego kraju. Warto wtedy wesprzeć się książkami dedykowanymi młodemu człowiekowi. Pozycje te, napisane przystępnym językiem i wsparte ciekawym pomysłem, są znakomitym źródłem wiedzy związanej z barwną przeszłością Polski.

Na tle pozycji, przygotowanych dla najmłodszego czytelnika, wyróżnia się książka „A to historia! Opowiadania z dziejów Polski” autorstwa Kazimierza Szymeczko. Atutem tego wydawnictwa jest zabawny język i prosty przekaz. Trójka bohaterów: Historynek, Wierszynek i Militarek nieustannie się spierają w rożnych kwestiach. Jednocześnie rozwiewają wiele wątpliwości na temat historii Polski, od chrztu aż do Okrągłego Stołu.

Niemniej interesującą propozycją jest „Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci" autorstwa Joanny Szarek i Jarosława Szarka. To lektura dla całej rodziny. Książka dostarcza konkretną wiedzę, jak również uczy szacunku do ludzi tworzących naszą bogatą przeszłość. Autorzy pragną zaszczepić dumę z bycia Polakiem wśród małych obywateli. Dorobek pokoleń tworzących polskość został opowiedziany w przejrzysty sposób. Czasem może zbyt patetycznie, jednak bez nadmiernej egzaltacji.

Jeśli szukamy książki bogato ilustrowanej i napisanej w sposób przejrzysty, dobrą propozycją będzie „Ilustrowana historia polski dla dzieci” Katarzyny Kieś-Kokocińskiej. Autorka przywołuje chronologicznie interesujące ciekawostki związane z historią państwa polskiego. Podroż w czasie zaczynamy w czasach piastowskich a kończymy współcześnie. W książce znajdziemy 115 opowieści napisanych „lekkim piórem”, a wszystko urozmaicone atrakcyjnymi obrazikami.

Na koniec jeszcze dwie propozycje. Pierwsza to komiks 88/89” autorstwa Michała Rzecznika i Przemysława Surmy. Artyści stworzyli pięknie zilustrowaną publikację, której bohaterem jest Adaś. Wraz z 10 -latkiem obserwujemy zryw Solidarności. Fabuła urzeka swoją prostotą. Wszystko opowiedziane bez patosu z zadbaniem o fakty. Druga z propozycji to Alfabet polski” Anny Skowrońskiej. Ułożone alfabetycznie hasła dotyczą historii naszego kraju, ale i współczesności. Subiektywnie dobrane nazwiska, miejsca, zwyczaje, wydarzenia. Wszystko przekazane z fantazją, prostym i przystępnym dla najmłodszych językiem.

Wymienione książki dowodzą, że historia Polski może być przedstawione w interesujący sposób. Zagłębianie się w przeszłość może być rewelacyjną rodzinną rozrywką.