Paczkomat za 0 zł dla zamówień od 69 zł! Sprawdź warunki promocji >

Swipe to the left

​Jak pisać dedykację w książkach | 5 porad

​Jak pisać dedykację w książkach | 5 porad
3 stycznia 2019

Jak pisać dedykację w książkach | 5 porad

Dedykacja to krótki wpis w książce, który tworzymy wtedy, gdy chcemy podarować ją komuś w prezencie. To bardzo indywidualna forma, której celem jest po prostu sprawienie przyjemności adresatowi. Dedykację piszemy również wtedy, gdy chcemy dać komuś do zrozumienia, że jest dla nas ważny, a książkę wybieraliśmy z myślą o nim. Wiele osób nie wie jednak, jak stworzyć dedykację, by jak najlepiej spełniła ona swoją rolę. Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki dotyczące tego, gdzie napisać dedykację, co w niej napisać i jakich elementów nie można pominąć.


Gdzie napisać dedykację?

Często zdarza się tak, że dedykację piszemy na pierwszych stronach książki. Niestety, ale jest to poważny błąd. Jak głoszą zasady, po książkach nie powinniśmy pisać. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie ozdobnej karteczki i wsunięcie jej pod okładkę. W ten sposób nie niszczymy prezentu, a dedykacja będzie znana jedynie osobie obdarowanej. Jeśli zechce ona komuś pożyczyć lekturę, nikt niepożądany nie odczyta bardzo osobistych słów.


Pisanie dedykacji - 5 kluczowych porad

Przede wszystkim musimy wskazać osobę, dla której przeznaczona jest dedykacja. Ważne jest zaznaczenie charakteru relacji, która Was łączy. Mogą to być słowa “kochanej mamie”, “najlepszej przyjaciółce”, “drogiej pani wychowawczyni” itp.

Drugim krokiem jest wspomnienie o okazji, w związku z którą wręczamy prezent. Do sprawdzonych przykładów należą: w dniu urodzin, z okazji obrony pracy magisterskiej, w związku z zakończeniem roku szkolnego.

Nie możemy zapomnieć o podpisie. Podpis dobieramy stosownie do okazji i rodzaju relacji, jaka łączy nas z osobą obdarowaną, np. kochająca córka, stęskniona przyjaciółka, klasa IIB.

Czwartym krokiem jest zaznaczenie miejscowości oraz daty. Jeśli obdarowana osoba odnajdzie książkę po latach, warto, by przypomniała sobie okoliczności, w jakich przedmiot został jej wręczony.

Na początku lub na końcu dedykacji możemy umieścić cytat. Najlepszym wyborem będzie napisanie fragmentu utworu, którym właśnie kogoś obdarowujemy. Alternatywą jest napisanie wyjaśnienia, dlaczego akurat zdecydowaliśmy się na ten konkretny prezent.


Książki, które będą pomocne w tworzeniu dedykacji

Jeśli zależy nam na tym, by stworzyć naprawdę wyjątkową dedykację, warto sięgnąć po książki, które będą pomocne podczas tworzenia różnorodnych treści.

Zaprojektuj i naszkicuj. Wyjątkowe litery - Lee Suttey

“Zaprojektuj i naszkicuj. Wyjątkowe litery” to książka dla osób, które uwielbiają szkicować nietypowe litery. Na kartach można znaleźć całe mnóstwo wyjątkowych podpowiedzi dotyczących szkicowania krojów pisma. Porady profesjonalistów skutecznie pomogą w rozpoczęciu przygody z rysowaniem niebanalnych liter. Mogą one się znaleźć na kartkach z życzeniami, plakatach, koszulkach czy właśnie w dedykacji.


Księga życzeń - Dorota Sądowska, Sylwia Sądowska

“Księga życzeń” to ogromny zbiór różnorodnych wierszyków i wyjątkowych słów przeznaczonych na rozmaite okazje. Jeśli szukasz dedykacji na urodziny, imieniny, Pierwszą Komunię Świętą, chrzest, Dzień Matki, Dzień Babci, Dzień Dziadka, walentynki, Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc, wystarczy, że zajrzysz do tej wyjątkowej księgi, a odnajdziesz inspiracje. Możesz skorzystać z gotowych form lub na ich bazie przygotować własne, wyjątkowe życzenia.


Życzenia z humorem - Barbara Romańczuk

Uwielbiasz dedykacje z przymrużeniem oka? W takim razie postaw na “Życzenia z humorem”! Choć w Internecie można znaleźć całe mnóstwo życzeń na różne okazje, są to raczej stereotypowe teksty, które nie zaskakują i nie ciekawią. Dowcipne życzenia, oprócz mnóstwa serdeczności, zawierają też sporą dawkę radości, a przecież o to chodzi. Właśnie takie przykłady można znaleźć w książce Barbary Romańczuk.

Wszystkie propozycje opisane na kartach są nietuzinkowe. To rozmaite wierszyki-życzenia na różne okazje - Nowy Rok, święta, Dzień Matki, Ojca, Babci, Dziadka. Znajdą się także przykłady na Dzień Nauczyciela. Są nie tylko radosne, ale także wzruszające, dlatego każdy znajdzie idealne przykłady dla siebie.