Swipe to the left

Jakie kolędy wybrać na rodzinne kolędowanie?

Jakie kolędy wybrać na rodzinne kolędowanie?
24 grudnia 2018

Chyba nikt nie wyobraża sobie wigilijnej wieczerzy bez prezentów ukrytych pod bogato zdobioną choinką i wspólnego kolędowania. Prezenty na święta to stosunkowo młoda tradycja, gdyż dopiero w ubiegłym wieku wręczanie podarunków z okazji Bożego Narodzenia stało się powszechne. Inaczej jest w przypadku kolęd polskich, które pochodzą z XV stulecia. Na język polski zostały one przetłumaczone z kancjonałów łacińskich oraz czeskich.

Wśród pierwszych polskich kolęd można wymienić m.in. chorał „Anioł pasterzom mówił”. W Polsce zaczęto układać własne kolędy od XVII wieku. I tak właśnie do XVIII wieku powstała większość najpopularniejszych kolęd, których do dziś możemy posłuchać chociażby na płycie Teresy Werner pt. “Najpiękniejsze kolędy”.

Uroczyste polskie kolędy

Nie da się ukryć, że kolędy mają ogromną wartość zarówno muzyczną, jak i literacką. Wśród nich jest m.in. kolęda „W żłobie leży” została napisana przez Piotra Skargę. W XVIII wieku narodziły się takie kolędy, jak: „Jezus malusieńki”, „Gdy śliczna Panna syna kołysała”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Mędrcy świata”, "Niechaj wesoło grają, niechaj słodko śpiewają”, które po dziś dzień śpiewamy wspólnie z bliskimi przy wigilijnym stole.

Większość polskich kolęd powstała dzięki pisarzom i poetom. Za melodie odpowiadali najwybitniejsi kompozytorzy ówczesnych czasów. Zazwyczaj inspiracją muzyczną dla kolęd były popularne kołysanki, melodie ludowe, polonezy czy marsze. Tradycyjnych polskich kolęd możemy posłuchać m.in. na płycie “Kolędy przy kominie” zespołu Pectus.

Popularne pastorałki

Warto także wspomnieć o przepięknych pastorałkach. To, co odróżnia je od kolęd, to zdecydowanie bardziej swobodny charakter. Dla polskich pastorałek charakterystyczna jest bardzo serdeczna poufałość wobec Dzieciątka. Trudno wyobrazić sobie obecnie prawdziwe święta bez tych przepięknych pieśni bożonarodzeniowych. Warto mieć je w swojej kolekcji zarówno w tradycyjnych wersjach, jak i nieco bardziej współczesnych. Wielu polskich artystów decyduje się na zaprezentowanie kolęd i pastorałek w swoich aranżacjach. Przykładem może być płyta CD “Białanie: kolędy, pastorałki, zimowe piosenki”.

Muzyka świąteczna

Alternatywą dla kolęd jest muzyka świąteczna. Warto słuchać jej jeszcze przed świętami, by jak najlepiej wczuć się w atmosferę tego wyjątkowego okresu. Radosne utwory świąteczne będą także doskonałym pomysłem, jeśli chodzi o upominki świąteczne. Możemy zdecydować się na płyty CD z muzyką świąteczną ulubionego wykonawcy lub wybrać zestawienia zawierające różnorodne utwory świąteczne wszechczasów.

Trudno wyobrazić sobie czas grudniowego oczekiwania bez świątecznych utworów. W końcu to one są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Powstaje ich naprawdę wiele, jednak nadal istnieje muzyka świąteczna, która ma już status kultowej. Choć niektóre piosenki powstały kilkadziesiąt lat temu, wciąż pozostają aktualne, dlatego tak chętnie do nich wracamy, przypominając sobie zimową aurę.

Kolędy czy piosenki świąteczne?

Choć polskie kolędy na rodzinne kolędowanie są nieodłącznym elementem, który pozwala pielęgnować tradycje, warto także posłuchać piosenek świątecznych - zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Częścią wspólną jest fakt, że i kolędy, i muzyka świąteczna pomagają nam poczuć magię Bożego Narodzenia.

Często w różnorodnych sklepach możemy posłuchać świątecznych utworów już w listopadzie. Mimo to ze względu na codzienny pośpiech, trudno nam wczuć się w tę magiczną atmosferę. To dlatego doskonałym pomysłem na prezent pod choinkę będą płyty CD z muzyką świąteczną, kolędami czy pastorałkami. Słuchając ich w gronie przyjaciół czy rodziny, poczujemy wyjątkową aurę świąt.

Tego rodzaju muzyka jest ponadczasowa. Nigdy nie wyjdzie z mody, nie zestarzeje się, a jej przesłanie zawsze będzie aktualne. To dlatego, jeśli szukamy prezentu na święta, który będzie jedyny w swoim rodzaju, warto zdecydować się właśnie na płyty CD z utworami świątecznymi. Możemy wybierać z różnorodnych propozycji. Doskonale sprawdzą się: płyty z tradycyjnymi kolędami, nowoczesne aranżacje znanych kolęd i pastorałek, muzyka świąteczna polskich i zagranicznych artystów czy utwory świąteczne dedykowane najmłodszym.

Warto pamiętać, że szczególnie dzieci uwielbiają magiczny czas świąt. Piosenki świąteczne posiadają świetny rytm, dlatego maluchy je uwielbiają. Idealnym wyborem będą albumy z utworami świątecznymi, które rozweselają czy działają uspokajająco. Warto śpiewać je wspólnie, dostarczając sobie mnóstwa powodów do uśmiechu!