Swipe to the left

Jo Nesbø i cykl o Harrym Hole’u – od której części zacząć czytać?

Jo Nesbø i cykl o Harrym Hole’u – od której części zacząć czytać?
20 września 2017

Jo Nesbø i cykl o Harrym Hole’u – od której części zacząć czytać?

Zgorzkniały, zmęczony życiem, uzależniony od alkoholu, zmaga się z licznymi problemami osobistymi… taki właśnie jest Harry Hole, bohater kryminałów Jo Nesbø. Ale to tylko jedno oblicze policjanta. Mimo wad, jego niesamowity talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych jest na wagę złota. I za to go my, czytelnicy, kochamy.

Już niedługo do księgarń trafi polskie wydanie 11. tomu przygód norweskiego detektywa policyjnego z Oslo — „Pragnienie”. Harry Hole, bo to właśnie o nim mowa, to niemalże klasyczny przykład niepokornego, ale szalenie skutecznego detektywa, mającego w życiu tyle samo przyjaciół, co wrogów. W najnowszej książce norweskiego pisarza przeczytamy o wyjątkowo bezwzględnym morderstwie, dokonanym na dziewczynie, która umówiła się na randkę online. To zdarzenie zdaje się być powiązane z niezakończoną sprawą Harry’ego Hole’a z przeszłości. Na pewno na czytelników czeka kolejna wciągająca historia. Czy jednak to dobra książka, by rozpocząć przygodę z cyklem?

Z jednej strony – zacząć, tak naprawdę, można od każdej części. Inteligentny czytelnik zawsze wyłapie wszystkie zależne wątki historii. Z drugiej jednak, zaczynając od złego tomu, możesz pozbawić się przyjemności czytania poprzednich. Zwłaszcza, jeśli nie lubisz spoilerów. Jak więc zacząć przygodę, podczas której będzie nam towarzyszył detektyw Harry Hole?

Kilka sposobów na wejście do świata powieści Jo Nesbø

Najbardziej logicznym i najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z cyklem jest oczywiście rozpoczęcie od pierwszego tomu. „Człowiek nietoperz” nie jest może typowym „origin story”, ale dobrze wprowadza w historię detektywa, jednocześnie przenosząc czytelnika z ponurej Norwegii do Australii – bo to tu Harry Hole prowadzi pierwszą (na kartach powieści) sprawę. Jeśli zaczniesz w tym miejscu, sięgnij następnie po tom drugi – „Karaluchy”, który rozgrywa się z kolei w Tajlandii.

Równie dobrze czytanie cyklu możesz rozpocząć od „Czerwonego gardła”, które rozpoczyna cykl historii, dla których tłem jest już Oslo. Dwie kolejne części „Trylogii z Oslo” to „Trzeci klucz” oraz „Pentagram”. Trzy tytuły są swoją logiczną konsekwencją.

Jeszcze inny dobry punkt startowy to rozpoczęcie od „Wybawiciela” – gdzie niepokorny detektyw ściga nieuchwytnego płatnego zabójcę, pochodzącego gdzieś z Bałkanów. Polecamy zajrzenie do tego, szóstego już, tomu przed sięgnięciem po części 7-11.

Jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy warto zacząć przygodę z tym cyklem kryminałów, dodajmy, że Jo Nesbø został za poszczególne tomy wyróżniony m.in. Nagrodą Rivertona i Szklanym kluczem, a „Czerwone gardło” zostało uznane najlepszą norweską powieścią kryminalną wszech czasów. Lubisz historie kryminalne, w których zagadka ma wiele poziomów i warstw, a historia sięga głęboko w meandry ludzkiej psychiki? Docenisz więc z pewnością powieści Jo Nesbø, których głównym bohaterem jest Harry Hole. Polecamy!