Swipe to the left

Kalendarz - historia i przeznaczenie, dlaczego jest taki ważny?

Kalendarz - historia i przeznaczenie, dlaczego jest taki ważny?
27 kwietnia 2018

Kalendarz - historia i przeznaczenie, dlaczego jest taki ważny?


Kalendarz to niezbędnik każdej osoby, która chce dobrze zarządzać czasem. W natłoku codziennych obowiązków łatwo zapomnieć nawet o najistotniejszych kwestiach. Kalendarze są swego rodzaju pisemną kopią zapasową, która zawsze podpowie nam, co w danym dniu jest konieczne do zrobienia. Dzięki zapiskom możliwe jest odpowiednie rozplanowanie zadań, a stylowy kalendarz jest funkcjonalnym i eleganckim codziennym gadżetem.


Jaki kalendarz wybrać?

W zależności od potrzeb, do wyboru mamy kilka kalendarzy, które pomogą w lepszym zarządzaniu czasem i planowaniu:

  • kalendarz książkowy - elegancki gadżet, który zmieści się w każdej torebce, pozwala na notowanie zadań nawet na odległą przyszłość. Tego typu kalendarze często mają podział godzinowy, dlatego precyzyjnie możemy zaplanować spotkania, bankiety, czas pracy czy wyjścia ze znajomymi. Niektóre kalendarze 2018 zawierają dodatkowo miejsca na notatki czy kontakty, co jest szczególnie istotne, gdy poszukujemy kalendarza biznesowego. Kalendarz książkowy zwykle zawiera również skrócony kalendarzyk, w którym możemy zaznaczyć najważniejsze wydarzenia na cały rok, np. urodziny czy rocznice. Do wyboru są książkowe kalendarze w wielu rozmiarach, by móc znaleźć dokładnie taki, który będzie wygodny dla użytkownika.
  • kalendarz ścienny - kalendarze ścienne z dużymi polami notatek pozwalają na zapisywanie przypomnień na dany dzień tygodnia. To dobra propozycja, by dzielić się z domownikami zadaniami, obowiązkami. Można w nim także zaznaczać istotne wydarzenia, jak urodziny, rocznice, wesela. Kalendarz nie będzie jednak odpowiedni do śledzenia i analizowania efektów pracy.
  • kalendarz biurowy - posiada praktyczne kalendarium z miejscem na notatki. Tego typu kalendarz jest niezastąpiony podczas pracy w biurze i pozwala na wygodne zapisywanie codziennych zadań. Zajmuje niewiele miejsca na biurku.
  • organizery - pozwalają na dokładne rozplanowanie, zanotowanie codziennych zajęć. Organizery przypominają notesy - mają mnóstwo miejsca na notatki, dzięki czemu na bieżąco możemy śledzić efekty naszej pracy, zapisywać niezbędne do wykonania czynności. Często organizery zawierają dodatkowe miejsca, np. na wizytówki. Sprawdzą się zarówno jako osobisty planer, jak i notatnik biznesowy.

Kalendarz a zarządzanie czasem

Kalendarze są niezwykle pomocne w planowaniu. Właściwie trudno wyobrazić sobie bez nich zarządzanie czasem. Warto pamiętać jednak o kilku zasadach, które jeszcze łatwiej pomogą nam w codziennych czynnościach. Jeśli umawiasz się z kimś na spotkanie, zapisz to od razu w kalendarzu - nie czekaj - wtedy masz pewność, że o nim nie zapomnisz. Kalendarz noś zawsze przy sobie, by móc na bieżąco notować istotne kwestie. Wypracuj stały system wpisywania wydarzeń do kalendarza, np. godzina spotkania, miejsce, osoba, z którą się spotykasz. W kalendarzu musi panować porządek - inaczej szybko odechce Ci się z niego korzystać z powodu chaosu.


Dlaczego korzystanie z kalendarza jest ważne?

Pamięć ludzka bywa zawodna, dlatego kalendarze dają nam gwarancję, że nie zapomnimy o wielu sprawach i nie narazimy się na niepotrzebny stres. Korzystanie z kalendarza musi być regularne - tylko wtedy będzie naprawdę efektywne. Na szczęście wypracowanie własnego systemu notowania nie jest trudne i szybko wchodzi w nawyk. Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie kalendarza:

  • stosowanie kolorów, które będą odpowiadały za priorytet wydarzenia - należy jednak uważać, by nie przesadzić z ich liczbą,
  • czytanie notatek na cały kolejny tydzień - pozwoli się to odpowiednio wcześnie przygotować np. do ważnej prezentacji,
  • naprawdę ważne dni warto oznaczać dodatkowo małymi karteczkami czy zakładkami, które wystają poza obręb strony - mamy wtedy dodatkową gwarancję, że na pewno o nich nie zapomnimy,
  • unikanie skrótów - w danym momencie mogą nam się wydawać łatwe do rozszyfrowania, ale po upływie dłuższego czasu, możemy już nie pamiętać co oznaczały,
  • podsumowanie dnia, tygodnia - warto podsumować pewne okresy, by wiedzieć, co nam się udało, a nad czym warto jeszcze popracować.