Swipe to the left

​Kierowcy Formuły 1 - bohaterowie czy zwykli ludzie?

​Kierowcy Formuły 1 - bohaterowie czy zwykli ludzie?
18 lutego 2019

Kierowcy Formuły 1 - bohaterowie czy zwykli ludzie?

Kierowcy Formuły 1 bez wątpienia budzą podziw i zachwyt. Bacznie śledzimy ich sukcesy, czytamy artykuły, cieszymy się, gdy zdobywają najwyższe miejsca. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że za zdjęciami z okładek kryją się zwykli ludzie - z przyziemnymi problemami, ludzkimi uczuciami, wyzwaniami codziennego dnia. To właśnie dlatego warto sięgnąć po biografie kierowców Formuły 1, by zrozumieć ich zachowania i bliżej poznać tę drugą stronę ich życia, której nie zobaczymy w kolorowych pismach czy telewizji.


Mark Webber. Moja Formuła 1 - autobiografia

Gdy Webber opowiadał o swoich planach na przyszłość przyjaciołom, nikt nie wierzył. 11-letni chłopak wspinał się na drzewa, a następnie stamtąd obserwował Grand Prix Australii. Nawet w najskrytszych marzeniach nie przypuszczał, że 15 lat później stanie na starcie tego wyścigu i będzie zdobywał pierwsze punkty w Formule 1. Mark Webber od zawsze miał jedną pasję - ściganie. Nie interesowały go wewnętrzne gierki czy strategie. Chciał jechać jak najszybciej i zdobyć metę przed innymi. To dlatego, po dołączeniu do Red Bull Racing, stracił całą miłość do Formuły 1.

Autobiografia “Mark Webber. Moja Formuła 1” jest zupełnie taka, jak jej autor - szczera, prawdziwa, bezkompromisowa. To nie tylko opowieść o pracy kierowcy wyścigowego, ale także o samotności, presji i skupieniu. Możemy zajrzeć za kulisy padoku Formuły 1. Co ciekawe, poznajemy także oblicza innych gwiazd - Sebastiana Vettela, Michaela Schumachera czy Roberta Kubicy. Książka pozwala nam wniknąć w świat Formuły 1, który bywa fascynujący, ale także bezwzględny.


Wieczny Ayrton Senna - Williams Richard

Ayrton Senna to kierowca wszech czasów. Niestety, pewnego dnia nastąpiła tragiczna śmierć, która wstrząsnęła światem Formuły 1… “Wieczny Ayrton Senna” to przepiękna biografia mistrza.

Sena nie umiał jeszcze dobrze chodzić, a już pokonywał pierwsze zakręty wokół domu, wykorzystując silnik z kosiarki. Kilkanaście lat później, gdy Ayrton miał 22 lata, Emerson Fittipaldi przedstawił go jako przyszłego mistrza świata. Przepowiednia się sprawdziła, bo senna nie tylko został trzykrotnym mistrzem świata, ale także do dziś jest uważany za najlepszego kierowcę Formuły 1. Wszystko przerwał tragiczny wypadek i śmierć na torze Imola w 1994 roku. Cały świat zamarł. Powstała legenda Ayrtona Senny, który pozostał wielki na zawsze.

Biografia jest wciągająca i pełna kontrastów. Czyta się ją niezwykle przyjemnie i szybko. Samo życie Brazylijczyka było nietypowe. Spychał rywali z toru, potrafił uderzyć sędziego czy założyć się o pół miliona dolarów w rzucie monetą. Przed każdym wyścigiem zaczytywał się w Biblii. Gdy sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrza, powiedział: "Na niebie zobaczyłem Boga". Żył dokładnie tak, jak jeździł, czyli na pełnej prędkości.

Nie ulega wątpliwości, że Ayrton Senna był geniuszem. A geniusze wymykają się jednoznacznej ocenie. Czytając jego biografię, z pewnością dostrzeżemy wiele kontrowersji. To szczera opowieść o jego karierze, która jednocześnie stanowi hołd. Nie można jednak przemilczeć historii z tej bardziej mrocznej strony kierowcy. Williams Richard doskonale przedstawił postać wybitnego mistrza. Nie unika najtrudniejszych kwestii, szuka odpowiedzi nawet na najbardziej bolesne pytania. To lektura obowiązkowa dla fanów Senny, ale także dla tych, którym nie udało się zobaczyć mistrza w akcji, a chcą “poznać” go bliżej.

Żaden kierowca nigdy nie wzbudzał takich emocji, jak Ayrton Senna. Co więcej, śmierć żadnego innego tak bardzo nie wstrząsnęła światem. On sam dał wiele Formule 1, dlatego warto poznać historię postaci, której śmierć spowodowała narodziny legendy. Senna był Formułą 1. Jego odejście wydawało się wręcz niemożliwe. To on doskonale znał wszystkie twarze tej dyscypliny sportowej - zarówno te dobre, jak i najokrutniejsze. Niestety, każdy wjazd na tor niesie za sobą ogromne ryzyko, kładąc na szali ludzkie życie - nawet to wybitnego kierowcy... Richard Williams sprawił, że możemy je poznać od podszewki.