Swipe to the left

​​Kimi Raikkonen, jakiego nie znamy - Hotakainen Kari

​​Kimi Raikkonen, jakiego nie znamy - Hotakainen Kari
10 lutego 2019

Kimi Raikkonen, jakiego nie znamy - Hotakainen Kari

Kimi Raikkonen, jakiego nie znamy” to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która interesuje się sportem i motoryzacją. Jest to pierwsza oficjalna biografia prawdziwego mistrza Formuły 1 - Kimiego Räikkönena. Sportowiec jest fascynującą postacią. Oprócz ogromnych sukcesów zawodowych, które są nam bardzo dobrze znane, poznajemy kulisy wyścigów Formuły 1. Jeden z najlepszych kierowców wyścigowych naszych czasów uchyla także rąbek tajemnicy ze swojego prywatnego życia.


Kimi Raikkonen, jakiego nie znamy - recenzja

Książka nie jest klasyczną biografią, gdzie poznajemy fakty z życia ważnej osobistości. To także poruszająca, a zarazem pełna humoru opowieść o wyścigach, rodzinie, miłości, a także istotnych wydarzeniach, które miały miejsce w życiu Kimiego Räikkönena. Niespodzianką dla czytelnika są unikalne, nigdy wcześniej nieopublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum kierowcy. Głos zabierają także jego bliscy, przyjaciele oraz znajomi z pracy.

Bez wątpienia na tę pozycję czekało wielu kibiców Kimiego Räikkönena. To skryty, fascynujący kierowca, który zdaje się być oderwany od współczesnego świata Formuły 1 , który jest nieco sztampowy. Pierwsza biografia tej wyjątkowej postaci jest już dostępna w przedsprzedaży. Wcześniej ukazała się na rynku fińskim, szwedzkim i angielskim. To historia jednej z najciekawszych, a zarazem najbardziej enigmatycznych postaci Formuły 1, dlatego warto po nią sięgnąć.

Fiński dziennikarz sportowy - Heikki Kulta - napisał kilka zdań o tej książce. Jak sam przyznał, biografia bardzo go zaskoczyła. Głównie ze względu na to, że Kimi bardzo otwarcie opowiada zarówno o miłych, jak i trudnych momentach swojego życia. Wspomina problemy z alkoholem, służbą wojskową, śmierć ojca, problemy z wypłatą pensji. Fani kierowcy mogą przekonać się o tym, jak było naprawdę.

Oczywiście mamy także radosne wspomnienia, które niejednokrotnie wywołają uśmiech na naszych twarzach. Kimi to rodzinny człowiek, którego oczkiem w głowie są dzieci i żona. To właśnie z nimi spędza każdą wolną chwilę, a jednocześnie umiejętnie łączy życie prywatne i zawodowe. Podkreśla, że wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji. Jak wiemy, Räikkönen osobiście sprawdził każdą stronę książki przed jej wydaniem. Jest zadowolony ze swojego życia i nie zmieniłby niczego - dokładnie tak powiedział podczas premiery biografii 16 sierpnia w Helsinkach.

Same kulisy powstawania książki były bardzo ciekawe. Biografia została napisana przez 61-letniego fińskiego pisarza - Kariego Hotakainena - ktory jest naureatem nagrody Finlandia za wybitne osiągnięcia w literaturze. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Finlandii. Wcześniej publikował powieści i poezję. Pisarz sam postawił przed sobą wyzwanie, by napisać książkę na temat, który wcześniej był mu nieznany. To właśnie Kimi jako osoba, a Formuła 1 jako dyscyplina sportowa idealnie pasowały. Hotakainen jeździł za Kimim przez rok, by spędzić z nim trochę czasu i spisać jego historię swoimi słowami.


Czy warto przeczytać biografię Kimiego Räikkönena?

Hotakainen rozpoczął książkę od historii, że Kimi miał zostać mechanikiem samochodowym. Zamiast tego, stał się kierowcą wyścigowym najwyższej klasy i światowej sławy. Jedynymi życzeniami Räikkönena była jak najszybsza jazda samochodem oraz pozostanie nieznanym. Niestety, drugie życzenie się nie spełniło.

Pierwsze wydanie biografii rozeszło się na pniu. Podobnie było z wersją angielską. Czy książka odniesie sukces także w Polsce? Biorąc pod uwagę fakt, że jest to rzetelna, fascynująca lektura nie tylko dla fanów sportu, są na to spore szanse.