Swipe to the left

Książka Olgi Tokarczuk wyróżniona przez „The Guardian”

Książka Olgi Tokarczuk wyróżniona przez „The Guardian”
25 września 2019

Książka Olgi Tokarczuk wyróżniona przez „The Guardian”

Brytyjski dziennik The Guardian opublikował top 100 książek XXI wieku. Książka Olgi Tokarczuk “Prowadź swój pług przez kości umarłych” zajęła 75 miejsce. O czym opowiada i czy warto po nią sięgnąć?

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Każdy czytelnik, który lubi thrillery trzymające w napięciu do ostatniej strony, doceni dzieło Tokarczuk. Akcja toczy się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, która niegdyś była inżynierem mostów, a dziś uczy angielskiego, geografii w wiejskiej szkole. Jest także dozorczynią domków letniskowych. Kobieta pasjonuje się astrologią. Jej największą miłością są zwierzęta. Stale walczy o szacunek dla zwierząt i nie zawaha się, by stanąć w ich obronie. Niestety, nikt nie przejmuje się kobietą, która twierdzi, że świat stanowi odbicie tego, co jest zapisane w gwiazdach.

Pewnego dnia w okolicach zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Z dnia na dzień liczba zgonów wzrasta. Janina ma pewną teorię odnośnie do motywu i sprawcy zbrodni. Policja jednak ignoruje ją, twierdząc, że to po prostu nieszkodliwa dziwaczka. Janina wie jednak więcej, bo potrafi czytać w gwiazdach niczym w otwartej księdze. Czy ktoś zechce jej wysłuchać?

Książka spodoba się zarówno wiernym czytelnikom autorki, jak i tym, dla których będzie to dopiero pierwsze spotkanie z jej prozą. Urzeka nie tylko historia, ale także język, opisy przyrody, słowa „klucze”, które są pisane wielką literą w środku zdania.

Książki Tokarczuk, które warto przeczytać

Oprócz thrillera wyróżnionego przez The Guardian warto sięgnąć także po inne dzieła autorki. Literacką Nagrodę NIKE 2008 oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018 otrzymała książka „Bieguni”. To niezwykle odważne dzieło autorki, w którym Tokarczuk opowiada o sobie i swoim widzeniu świata. To złożone, przejmujące na wskroś dzieło, którego nie da się ot tak po prostu przeczytać. Podczas lektury czytelnikowi towarzyszą różnorodne emocje i myśli. Tutaj nic nie jest jednolite. Dowiemy się, co mamy wspólnego z tytułowymi biegunami, czyli prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy oswajają ruchem zło. Ile jest we współczesnym człowieku z biegunów? Autorka zabiera czytelników w fascynującą podróż przez różne miejsca i czasy.

Kolejną lekturą jest „Podróż ludzi Księgi”. To literacki debiut autorki. Ponad 25 lat po swojej premierze ponownie zagościła w księgarniach. Akcja toczy się we Francji w 1685 roku. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Tymczasem grupy hugenotów decydują się na wyruszenie w podróż, aby dotrzeć na północ. Mają nadzieję znaleźć tam nową ojczyznę. Z okien karety banitom przygląda się grupa podróżnych, którzy zmierzają na południe. Wśród nich są: kurtyzana Weronika, która została porzucona przez narzeczonego, Markiz parający się alchemią, bogacz Berle i Gauche - niemy woźnica ze swoim psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Podróż, która bywa awanturnicza, może odmienić dzieje całej ludzkości. W Pirenejach, gdzie zmierzają, w górskim wąwozie od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata.

„Opowiadania bizarne” to tytuł kolejnej książki Olgi Tokarczuk, która cieszy się ogromnym uznaniem czytelników i krytyków. To zbiór niezwykle zaskakujących opowiadań, dzięki którym zupełnie inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Słowo „bizzare” oznacza „dziwny”, „zmienny”, a jednocześnie “śmieszny” i “niezwykły”. Takie właśnie jest dzieło autorki. W książce znajdziemy 10 opowiadań, a każde z nich dzieje się w innej przestrzeni. W każdej z nich jest pewna dziwność. Skąd pochodzi uczucie dziwności? Czy jest cechą świata, a może ludzi? Lektura z pewnością skłoni nas do refleksji, pobudzając najciemniejsze zakamarki wyobraźni.