Swipe to the left

​​Książki, do których Polacy wracają najchętniej

​​Książki, do których Polacy wracają najchętniej
20 stycznia 2019

Książki, do których Polacy wracają najchętniej

Są książki, które można czytać niemal bez końca. Do niektórych lektur Polacy wracają bardzo chętnie, na nowo odkrywając ich sens i wyciągając dla siebie cenne myśli. Kilka pozycji zyskało już miano kultowych, inne zaś to nowości, o których warto wspomnieć. Nowy rok to idealna okazja do tego, by spełnić postanowienia i poświęcać więcej czasu na czytanie. Po które książki sięgnąć?


Zielona mila - Stephen King

Zielona mila” to powieść sensacyjna, która stała się kultowa - podobnie, jak nakręcony na jej podstawie film, który zyskał nominację do Oscara aż w czterech kategoriach. Akcja powieści toczy się w Ameryce w latach 30. ubiegłego wieku. Bohaterami są więźniowie, którzy oczekują na wykonanie kary śmierci. Są pilnowani przez strażników.

Wśród przebywających w więzieniu skazańców znajduje się William Wharton - nieobliczalny, a zarazem bardzo agresywny młodociany zabójca. Jest także Eduard Delacroix - pochodzący z Luizjany Francuz, który zgwałcił, a następnie zabił młodą dziewczynę. By zatrzeć ślady, spalił sześć osób. Jest także John Coffey, który został skazany za niezwykle brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach. Paul Edgecombe, który wierzy w niewinność Coffeya, próbuje ustalić, co łączy tych ludzi.

Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz

Krzyżacy” to powieść historyczna, która przeważnie kojarzy się z lekturą szkolną. Warto wrócić do niej po jakimś czasie, by zupełnie na nowo i z większą dojrzałością przyjrzeć się bliżej sytuacjom w niej opisanym. Książka opowiada historię wielkiej miłości Danusi i Zbyszka. Poznajemy też szereg niezwykłych postaci, jak rycerz Maćko, Zbyszko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa. Ta powieść historyczna z okresu świetności polskiego oręża przybliża także bitwę pod Grunwaldem z 1410 roku.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - J.K. Rowling

Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to książka zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nigdy się nie zestarzeje. Polecana jest nie tylko fanom fantastyki, ale także każdemu, kto chce się oderwać od prozy codzienności. By powrócić do historii młodego czarodzieja, warto wybrać ilustrowane wydanie, które swoją premierę miało 6 października 2015 roku.

Autorem ilustracji jest Jim Kay - zdobywca nagrody Kate Greenway Medal. Warto dodać, że ilustrowana jest każda strona książki. To prawdziwa gratka dla fanów Harrego Pottera, a wydanie zadowoli nawet najbardziej wybrednych czytelników. Ilustracje dopracowane są w każdym calu, a książka dostępna jest w twardej oprawie z zakładką kapitałką.

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 - Andrzej Sapkowski

Nie ulega wątpliwości, że Andrzej Sapkowski jest mistrzem fantasy. To dlatego wiedźmińska saga jest tą, do której bardzo chętnie wracają Polacy. “Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1” to książka wychwalana przez krytyków.

Warto powracać do przygód wiedźmina Geralta z Rivii, które wciągają od pierwszych stron, działając na wyobraźnię czytelnika. Sapkowski doskonale kreuje świat pełen magii, elfów, krasnoludów, potworów, bogów i ludzi. Co ciekawe, świat ten bardzo często podobny jest do naszego. Są w nim wojny, ludzka zawiść, widzimy zachłanność władzy, pogoń za pieniądzem. Fantastyka ma to do siebie, że wiele elementów zaczerpniętych jest z baśni. Nie oznacza to jednak, że jest to książka wyłącznie dla dzieci czy młodzieży. Dosłownie każdy może po nią sięgnąć, by odnaleźć w niej morał dla siebie.

Za zamkniętymi drzwiami - B.A. Paris

Za zamkniętymi drzwiami” to doskonały thriller psychologiczny, który każe nam się zastanawiać, czy główni bohaterowie są idealnym małżeństwem, a może doskonale kłamią. Jack i Grace tworzą z pozoru związek idealny. On bogaty i przystojny, ona czarująca i niezwykle elegancka. Są nierozłączni. Dla niektórych stanowią przykład prawdziwej miłości, dla innych niezrozumiałe jest to, że w oknach ich sypialni są kraty, a Grace nigdzie nie wychodzi bez męża.

Grace nie pracuje, nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu. Gotuje najróżniejsze przysmaki, ale w ogóle nie tyje. Gdy wychodzą z mężem na kolację do znajomych, wydaje się, że są w swoim żywiole. No właśnie - wydaje się. Czy to przepis na perfekcyjne kłamstwo?