Swipe to the left

Książki, które powinien przeczytać każdy ojciec

Książki, które powinien przeczytać każdy ojciec
4 sierpnia 2017

Książki, które powinien przeczytać każdy ojciec

Jak być dobrym ojcem? To pytanie pojawia się w głowach wielu mężczyzn. Gotowej recepty nie ma. Zawsze jednak warto posłuchać, co mają do powiedzenia bardziej doświadczeni w tym temacie – sięgnąć po teksty specjalistów z zakresu psychologii i pedagogiki. Poniżej kilka interesujących propozycji.

Tacierzyństwo z przymrużeniem oka

Z dużym dystansem napisana książka Michała Będzimirskiego „Jak być fajnym tatą i nie zwariować” - to lektura obowiązkowa dla młodych ojców. Przyjście na świat dziecka to czasem kumulacja rożnych emocji. Radość, strach, szok, duma i pytanie jakim być ojcem. Autor podkreśla, że „bycie ojcem to najlepsze, co może spotkać mężczyznę. To poczucie spełnienia, którego nic nie jest w stanie zastąpić”. Książka zawiera subiektywne wskazówki dotyczące odnalezienia się w roli taty. Napisana lekkim stylem. Wzbogacona o innowacyjne rozwiązanie na rynku wydawniczym - aplikację TAP2C. Dzięki niej czytelnik może skorzystać z dodatkowych treści multimedialnych.

Ojciec doskonały

Czy taki istnieje? Zapewne nie. Zawsze jednak możemy dążyć do ideału. Autor poradników rozwojowych – Ian Bruce – bardzo przystępnie przekształca złożone idee na praktyczne wskazówki, kierując jej do ojców z rożnym doświadczaniem rodzicielskim. W książce „Jak być wspaniałym tatą” Bruce podkreśla wagę doświadczeń w byciu ojcem i wyciąganie z nich pragmatycznych wniosków. Do rąk czytelników trafia kompendium wiedzy o tym, jak być wartościowym tatą dla swojego dziecka. Autor posługuje się przystępnym językiem i nie narzuca swoich rad. Daje nam raczej podpowiedzi oraz alternatywne rozwiązania związane z towarzyszeniem dziecku w jego rozwoju.

Kwintesencja męskości

Specjalnie na rynek polski została przygotowana książka „Gdzie ci mężczyźni?”. Philip Zimbardo i Nikita Coulombe analizują zjawisko kryzysu męskości. Według Zimbardo kontakt z ojcem to jedno z „lekarstw” na współczesną dezorientację chłopców. W dzisiejszym świecie niejasnych wzorców męskości młodzi mężczyźni odbierają sprzeczne sygnały płynące z rożnych kanałów komunikacyjnych. Co jest tego przyczyną? Nieskuteczny system edukacji, nadopiekuńcze matki, uzależnienie od świata wirtualnego i przede wszystkim brak obecności ojca – zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Najważniejsze w tym chaosie komunikacyjnym są rozmowy z syna z ojcem, który nie boi okazywać się swoich emocji. Książka warta polecenia.

Znani ojcowie

Sonia Ross przeprowadziła rozmowy z ojcami znanymi i popularnymi – ze świata kultury, sportu i polityki. Następnie podzieliła się nimi z czytelnikami w książce „Tata”. Tomasz Karolak, Przemysław Saleta, Andrzej Grabowski czy Michał Wiśniewski opowiadają o tym, co się zmieniło w ich życiu po pojawieniu się dziecka – o nowych zadaniach ojca w rodzinie i społeczeństwie. Ciekawe rozwiązania, interesujące doświadczenia, inteligentne puenty, podpowiedzi, gdzie szukać wsparcia – to wszystko znajdzie każdy początkujący tata w tej książce.

Budowanie relacji

Na koniec propozycja książki Krzysztofa Pilcha „Zawód: Tata”. Ciekawe kompendium najistotniejszych elementów składających się na relacje ojca z dzieckiem. Autor podkreśla, że sama miłość często jest niewystarczająca, by sprostać budowaniu więzi. Rzetelnie napisana książka. Przystępny język. Nie zajdziemy w niej naukowych dywagacji. Praktyczne informacje, które przekazuje Pilch zdecydowanie ułatwią ojcom satysfakcjonujące realizowanie się w tej roli.

Przeczytanie tych książek nie daje gwarancji, że dylematy ojcowskie znikną. Wydania te znacznie ułatwią jednak wszystkim mężczyznom wychowującym dzieci sprostanie ojcostwu i wielkiej odpowiedzialności, jakie ono niesie.