Swipe to the left

Książki, na podstawie których powstały kultowe filmy

Książki, na podstawie których powstały kultowe filmy
11 listopada 2018

Książki, na podstawie których powstały kultowe filmy

Zanim obejrzy się kultowe filmy, warto najpierw sięgnąć po książki, na podstawie których powstały. Nawet, jeżeli ekranizację danej powieści masz już za sobą, dobrym wyborem jest porównanie różnic pomiędzy książką a filmem. Co koniecznie trzeba przeczytać?


Władca Pierścieni. Tom 1. Bractwo Pierścienia - J.R.R. Tolkien

“Władca Pierścieni” to niekwestionowane dzieło filmowe. Bez wątpienia warto także sięgnąć po pierwszą część sagi, czyli “Bractwo Pierścienia”, by wyruszyć w niezwykle porywającą przygodę, stworzoną z epickim rozmachem przez Tolkiena. Co istotne, czytając książkę, czytelnik natknie się na całe mnóstwo sytuacji, które zostały pominięte w filmie. Lekturze towarzyszy mnóstwo rozbudowanych i licznych opisów, które rozbudzają wyobraźnię. Autor stworzył magiczny świat, w którym żyją elfy, krasnoludy i hobbici. Podróż Froda do Rivendell trwała bardzo długo, a to właśnie ona została pominięta w filmie. Na czytelników czeka także wiele innych “smaczków”, których nie obejrzymy w ekranizacji powieści.


Lot nad kukułczym gniazdem - Ken Kesey

Ken Kesey zadebiutował powieścią “Lot nad kukułczym gniazdem”, która została doskonale przyjęta nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie. Na podstawie książki został nakręcony film, który zdobył aż 5 Oscarów. Bohaterem dzieła jest McMurphy - zabijaka, szuler, prowadzący frywolne życie. By wykpić się od odsiadywania wyroku, udaje wariata i trafia do szpitala psychiatrycznego. Początkowo pobyt w tym miejscu wydaje mu się niezwykle dobrym żartem - do czasu. Okazuje się, że nie wyjdzie na wolność, dopóki nie uznają go za wyleczonego. Los McMurphy’ego spoczywa w rękach Wielkiej Oddziałowej, która w rzeczywistości jest sadystką znęcającą się nad pacjentami. Mężczyzna buntuje się chorych przeciwko niej, ale zdaje sobie sprawę, że jeśli się z nią nie dogada, nie opuści szpitala. Czy mu się to uda?


Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell

Przeminęło z wiatrem” to prawdziwa legenda. Zarówno książka, jak i film, cieszą się niesłabnącą popularnością. Akcja powieści toczy się w 1861 roku w czasach wojny secesyjnej. W Ameryce zachodzą głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmieniają jej obraz. Dotychczasowy świat odchodzi w zapomnienie, a na jego miejscu pojawia się industrialna, nastawiona na przemysł rzeczywistość. Główną bohaterką lektury jest Scarlett O’Hara - córka plantatora bawełny z Georgii. Dziewczyna ma szesnaście lat, jednak swoją dumą i uporem imponuje wszystkim dookoła. Gdy jej ukochany - Ashley Wilkes - oświadcza się innej kobiecie - Melanii, dziewczyna na złość jemu i sobie wychodzi za mąż za jej brata. Małżonek jednak szybko umiera, a Scarlett dopada przytłaczająca proza życia.


Kod Leonarda Da Vinci - Dan Brown

Kod Leonarda Da Vinci” to niezwykle wciągająca powieść autorstwa Dana Browna. Jej bohaterem jest Robert Langdon - profesor, który podczas służbowej podróży do Francji, otrzymuje pilny telefon. Okazuje się, że kustosz Luwru w Paryżu zostaje zamordowany w muzeum. Zbrodnia jest niezwykle brutalna, a obok ciała, policja odkrywa mnóstwo trudnych do rozszyfrowania kodów. By je odczytać, potrzebuje pomocy profesora. Gdy Langdon przybywa na miejsce i próbuje rozwikłać zagadki, wpada na trop, który prowadzi do dzieła artysty - Leonarda Da Vinci. Robert musi szybko ułożyć elementy układanki, nim prawda historyczna przepadnie na zawsze.


Zielona mila - Stephen King

Akcja powieści “Zielona mila” toczy się w Ameryce, w latach 30. XX wieku. Bohaterami dzieła są więźniowie, którzy czekają na wykonanie kary śmierci oraz pilnujący ich strażnicy. Wśród skazańców znajduje się nieobliczalny, młodociany zabójca - William Wharton, niepozorny Francuz Eduard Delacroix, który jest odpowiedzialny za gwałt i morderstwo młodej dziewczyny, John Coffey - skazany za mord na dwóch małych dziewczynkach. Co ich łączy? Główny klawisz, Paul Edgecombe, próbuje rozwiązać zagadkę. Motywem jego działania jest to, że wierzy w niewinność Coffeya. Na podstawie książki w 1999 roku powstał film.