Swipe to the left

​Książki o fizjologii nie tylko dla studentów medycyny

​Książki o fizjologii nie tylko dla studentów medycyny
10 czerwca 2018

Książki o fizjologii nie tylko dla studentów medycyny

Fizjologia to niezwykle interesująca dziedzina. Utarło się, że książki o fizjologii przeznaczone są wyłącznie dla studentów medycyny. Tymczasem, istnieje mnóstwo ciekawych opracowań, które pomogą Ci bliżej poznać fizjologię człowieka, zwierząt czy roślin. Z pewnością warto po nie sięgnąć.

Fizjologia roślin - opracowanie zbiorowe

“Fizjologia roślin” pod redakcją Jana Kopcewicza oraz Stanisława Lewaka jest najpopularniejszą lekturą podejmującą tę tematykę w Polsce. Nowe, uaktualnione wydanie, zostało uzupełnione o opisy osiągnięć ostatnich lat, a także wprowadzono rozdział, który omawia reakcje roślin na stresy biotyczne.

Podręcznik ten to bogata wiedza dotycząca organizacji strukturalno-funkcjonalnej rośliny, przebiegu i regulacji podstawowych procesów fizjologicznych, podstaw fizjologicznych oraz biotechnologicznych produktywności roślin, mechanizmów wzrostu i rozwoju roślin, odpowiedzi roślin na abiotyczne i biotyczne czynniki stresowe.

To obowiązkowa pozycja dla studentów i doktorantów biologii, biotechnologii, ochrony środowiska, ogrodnictwa, rolnictwa, farmacji, ale również osób, które interesują się fizjologią oraz biologią eksperymentalną roślin.

Fizjologia zwierząt - opracowanie zbiorowe

“Fizjologia zwierząt” jest nowoczesną książką akademicką, która w zrozumiały, czytelny sposób pozwala lepiej zrozumieć procesy fizjologiczne i ich regulację. Lektura jest wzbogacona o tabele i kolorowe ryciny, pozwalające jeszcze lepiej przyswoić wiedzę.

To już dziewiąte wydanie książki, które z pewnością przyda się przyszłym lekarzom weterynarii i medycyny, biologom, zootechnikom, pracownikom naukowym oraz wszystkim pasjonatom fizjologii zwierząt.

Fizjologia smaku - Anthelme Brillant-Savarin

“Fizjologia smaku” to książka napisana w 1825 roku przez Anthelme Brillant-Savarina - francuskiego prawnika, który sprawował urząd sędziego. Lektura została niemal natychmiastowo doceniona i uznana za utwór najwyższych lotów. To przyjemna, lekka i nieco dowcipna książka, przepełniona anegdotami o sztuce kulinarnej.

Warto pamiętać, że to właśnie Francuzi od stuleci wiodą prym, jeśli chodzi o kulturę kulinarną. Na kartach książki czytelnik znajdzie także kilka zapomnianych już przepisów, ciekawych porad, pochwałę dla doskonałych potraw, wymaganiach co do ich przygotowania i podawania. A to wszystko z dozą humoru.

Fizjologia starzenia się - opracowanie zbiorowe

“Fizjologia starzenia się” to pierwsza, a zarazem jedyna na polskim rynku wydawniczym publikacja, w której została przekazana wiedza na temat procesów inwolucyjnych. W lekturze starość została przedstawiona jako naturalny tok życia, który można uczynić pogodnym okresem.

W początkowych rozdziałach zostały opisane ogólnoustrojowe zjawiska związane ze starzeniem się organizmu. W kolejnych możemy przeczytać o zmianach odnoszących się do wieku w poszczególnych narządach i układach. Autorzy omówili m.in. narząd wzroku, tkanki miękkie, kości, seksualność osób starszych czy żywienie ludzi w podeszłym wieku.


Warto dodać, że książka została napisana przez wybitnych specjalistów - lekarzy, fizjologów, fizjoterapeutów, biologów. Przeznaczona jest nie tylko dla obecnych i przyszłych studentów biologii, medycyny, fizjoterapii czy wychowania fizycznego, ale przede wszystkim dla osób, które chcą dożyć w dobrym zdrowiu sędziwego wieku.

Fizjologia człowieka - opracowanie zbiorowe

“Fizjologia człowieka” pod redakcją naukową Jana Górskiego to podręcznik zawierający najbardziej istotne informacje związane z fizjologią człowieka. Omówione w nim zostały czynności komórek, tkanek, narządów, układów, a także całego ustroju oraz rządzących nim praw i mechanizmów.

Jest to obowiązkowa lektura dla studentów kierunków medycznych na poziomie licencjackim oraz magisterskim. Książka została tak podzielona, by w wygodny sposób szybko dotrzeć do poszczególnych partii materiału, np. zgodnych z koncepcją wykładu.