Swipe to the left

Książki o harcerstwie – przygody w niepowtarzalnym klimacie

Książki o harcerstwie – przygody w niepowtarzalnym klimacie
5 sierpnia 2017

Książki o harcerstwie – przygody w niepowtarzalnym klimacie

Harcerstwo przeżywa swój renesans. Na terenie naszego kraju działa wiele organizacji harcerskich i skautowskich, które propagują szczytne idee. Szlachetne postawy, nauka praktycznych umiejętności oraz możliwość przeżycia ciekawych przygód w gronie rówieśników przyciąga w szeregi harcerzy wielu młodych ludzi.Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele interesujących propozycji czytelniczych dotyczących tej tematyki.

Jak wytropić tajemnicze „Leśne oko”?

Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w książceSeweryny Szmaglewskiej „Czarne stopy”. To klasyka gatunku. Zastęp „Czarnych stóp” zabiera czytelników w Góry Świętokrzyskie. Będzie tajemniczo, śmiesznie, wzruszająco. Letnia przygoda młodych druhów na zboczu Diabelskiego Kamienia dedykowana jest młodemu człowiekowi, ale i starsi mogą powrócić ponownie do lektury, na której wychowało się już wiele pokoleń Polaków.

Ciekawi ludzie i niezwykłe czyny

Ikona polskiego harcerstwa Andrzej Janowski „Soda” wswojej pasjonującejautobiografii Harcerstwo wpisane w życiorys przybliża nam etos harcerskiego życia. Ten wybitny pedagog, współtwórca słynnej warszawskiej 1 WDH "Czarna Jedynka",komendant Akcji Warmia i Mazury -jedynej sensownej wielkiej akcji powojennego harcerstwa- opisuje czasy PRL-u i ludzi, którzy w tych trudnych czasach potrafili godnie żyć, pomagając innym.

Historia jest nauczycielką życia

Ta stara rzymska maksyma powinna przyświecać każdemu instruktorowi harcerstwa. W książce Przyrzeczenie harcerskie Bogusław Śliwerski sięga do korzeni tego przyrzeczenia.W latach 1980–1981 pojawił się spór instruktorski wokół tej deklaracji. Koncentrowano się głównie na jego aspekcie ideowym.Złożyły się na to rożne przyczyny takie jak:świadome pomijanie niektórych faktów historycznych czy celowe zafałszowywanie informacji. Warto sięgnąć po to wydawnictwo. Lektura szczególnie dedykowana harcerzom.

Harcerstwo widziane od środka

Wzloty i upadki, chwile dramatyczne, momenty komiczne, łzy oraz uśmiech- to wszystko znajdziemy w książceWojciecha Śliwerskiego Różne oblicza harcerstwa . Jak autor podkreśla, ta książka jest inna od dostępnych na rynku wydawniczym publikacji dotyczących harcerstwa. Pokazuje organizację przez pryzmat losów indywidualnych bohaterów reportaży, felietonów czy obserwacji dziennikarskiej. Śliwerski nie stroni od pokazywania ciemnych stron ZHP. Publikowane w książce teksty dotyczą bardzo intensywnego okresużycia autora, w którym praca dziennikarska była nierozerwalnie związana z aktywną służbą instruktorską.

Bieszczady należą do harcerzy

W 1974 roku rozpoczęła się operacja „Bieszczady' 40”. Miała potrwać 10 lat. Miała włączyć harcerzy w zagospodarowanie Bieszczadów i równocześnie umożliwić im przeżywanie wakacji wśród wspaniałej przyrody niedostępnych wtedy gór. Akcja okazała się wielką propagandową inicjatywą ówczesny władz. Książka Harcerze w Bieszczadach autorstwaMałgorzaty Jarosińskiej nie mówi jednak tylko 10 latach operacji „Bieszczady '40”. Druhny i druhowie bowiem związali się z tym regionem już po II wojnie światowej. Bieszczady pod koniec XX wieku rozsławił również zespół Stare Dobre Małżeństwo. Ich piosenki śpiewali i śpiewają do dziś harcerze nie tylko w Bieszczadach.

Wymienione książki pokazują różne odcienie harcerstwa. Szczytne idee, braterstwo, solidarność, uśmiech, przygoda, ale i słabości, porażki, strach czy bezsilność. To poruszające historie ludzi, którzy zaangażowali się w idę harcerskiego ruchu. Szczytne idee i ludzka solidarność – to główne hasła harcerstwa, które warte są krzewienia wśród młodych ludzi.