Swipe to the left

Księgarnie internetowe czy tradycyjne?

Księgarnie internetowe czy tradycyjne?
21 maja 2018

Księgarnie internetowe czy tradycyjne?

Książki są modne, ponadczasowe i wartościowe. Potwierdzeń tego stwierdzenia należy upatrywać, chociażby w samych formach lektury. Wcześniej księgarnie oferowały nam jedynie tradycyjne wydania. Aktualnie na półkach sklepowych i wirtualnych możemy dostrzec również inne wersje książek. Audiobooki i ebooki kuszą czytelników komfortem i mobilnością. Są łatwe w przemieszczaniu, dlatego też tak chętnie zabieramy je do auta, komunikacji miejskiej czy przytulnej kawiarni.

Sam poziom czytelnictwa jednak nie zadowala. Naukowcy obarczają za to winą nad wyraz rozwiniętą technologię. Ciężko się nie zgodzić. Współczesność zaoferowała nam wiele udogodnień. Wśród nich znalazły się również księgarnie internetowe, które stały się niezaprzeczalnym trendem. Czemu je wybieramy? Jakie są zalety i wady dokonywania zakupów wirtualnie oraz stacjonarnie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Powrót do przeszłości – czas, kiedy księgarnie tradycyjne rozkwitały!

Kilkanaście lat temu, w każdym mieście, niezwykłą popularnością cieszyły się małe księgarnie. Wracało się do nich nie tylko po to, aby zakupić potrzebne lektury czy nabyć nowości na rynku wydawniczym. Odwiedzało się je, ponieważ miały klimat, cieszyły się przyjazną, magiczną atmosferą. Tak było. Aktualnie jednak aspekty te uległy zmianie. Dyskonty, szczególnie te małe i przytulne, znikają z prędkością światła z ulic aglomeracji i miasteczek. Dlaczego? Wspominaliśmy już, że współczesność zaoferowała nam niekończące się możliwości technologii. To ona sprawiła, że dyskonty i antykwariaty przechodzą do lamusa. Aktualnie ogromną popularnością cieszą się księgarnie internetowe, a co za tym idzie, również sprzedaż wysyłkowa.

Księgarnia internetowa – mobilność, niższe koszty prowadzenia, atrakcyjne ceny

Zanim rozpoczniemy wywód o bezcenności czasu, oszczędnościach i szybkości działania, spójrzmy przez pryzmat samego właściciela księgarni. Ta w wydaniu wirtualnym nie musi zatrudniać wielu pracowników ani wynajmować dużego lokalu. Co za tym idzie same koszty utrzymania księgarni internetowej i prowadzenia takiego punktu są zdecydowanie niższe. To natomiast przekłada się na koszt zakupu książek. Aktualnie udając się do tradycyjnej księgarni, jesteśmy w stanie szybko porównać ofertę z tą prezentowaną na wirtualnych półkach. Wniosek? Wolimy powrócić do domowych pieleszy i zamówić nawet jedną pozycję kilkanaście złotych taniej. Cena to aktor odgrywający pierwszoplanową rolę. Jesteśmy społeczeństwem oszczędzającym, dlatego wybór jest dość oczywisty.

Sentymentalne uwielbienie tradycyjnej księgarni

Na pewno wielu z nas odczuwa żal za tradycyjnymi, małymi księgarniami. Przekraczając próg lokalu, natrafialiśmy na zapach świeżo drukowanych stron. Wizualna prezentacja nowości na rynku wydawniczym skutecznie przyciągała. Różnorodność kolorów była studzona poprzez harmonię w alfabetycznym porządkowaniu lektur. Podróż do pięknych wspomnień budzi sentyment. Jednak na tym się kończy.


Bezcenny czas bezcenną wartością

Realia rynku są dość brutalne i twarde. Księgarnia internetowa nie tylko zaoszczędzi pieniądze, ale również bezcenny czas. Ten stał się na wagę złota. Jesteśmy zabieganym, ciągle zajętym społeczeństwem. Lubimy swoje obowiązki, ponieważ kształtują doświadczenie i rozwijają osobowość. Jeśli jednak chodzi o czynności rutynowe, które można zrealizować wirtualnie np. zakup książek, artykułów spożywczych czy ubrań, wybieramy to, co po prostu zaoszczędzi cenny czas.

Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze, nie musisz wychodzić z domu. Chwile, które poświęciłbyś na przygotowanie i dojazd do wyznaczonego lokalu, możesz z powodzeniem spożytkować na wygodne przeglądanie oferty zaprezentowanej na wirtualnych półkach. Tu również zaoszczędzisz momenty na wagę złota, dlatego też przechodzimy do argumentu numer dwa. Profesjonalnie skonstruowana wyszukiwarka w ciągu zaledwie kilku milisekund pokaże produkt, który Cię aktualnie interesuje. Dodając do tego trzeci argument, czyli szybką transakcję (bez potrzeby stania w długiej kolejce), dochodzimy do brutalnego wniosku. Zaprezentowane argumenty skutecznie ostudzają sentymentalne uwielbienie księgarni w tradycyjnym wydaniu.

Wirtualność niszczy ludzkie relacje

Technologia ma wiele twarzy. Współczesna innowacja udowodniła, że szybkość w komunikacji, transakcjach, dyskusjach i innych elementach życia codziennego ma znaczenie. Zakupy online pozwoliły wkroczyć na nowy poziom rozwoju. Czy aby na pewno? Naukowcy informują, że urządzenia mobilne skutecznie ostudzają nasz towarzyski zapał. To samo dotyczy korzystania z komputerów, tabletów i innych smart gadżetów. Dlatego też, decydując się na zakupy w taniej księgarni internetowej, pozbawiamy się możliwości poznania kogoś nowego. W dyskontach zawsze możemy natrafić na innego poszukiwacza podobnych pozycji wydawniczych. To zbliża, wpływa na samoocenę, po prostu uszczęśliwia. Mamy jednak na to sposób! Gdy już zakupisz tanią książkę, wyjdź z nią do ludzi! Usiądź w parku, przytulnej kawiarni i zanurz się w czytelniczy świat!