Swipe to the left

Łapy precz od żartów - Abelard Giza, Jacek Stramik - recenzja

Łapy precz od żartów - Abelard Giza, Jacek Stramik - recenzja
4 listopada 2018

Łapy precz od żartów - Abelard Giza, Jacek Stramik - recenzja

Abelard Giza oraz Jacek Stramik to znani polscy stand-uperzy, którzy znani są ze swojego wyrafinowanego poczucia humoru, żartów bez trzymanki i inteligentnych docinek. 17. października 2018 premierę miała ich najnowsza książka “Łapy precz od żartów”. Czego możemy spodziewać się po lekturze i czy warto po nią sięgnąć?


Łapy precz od żartów - recenzja

Łapy precz od żartów” to książka idealna dla wszystkich wielbicieli dobrego, inteligentnego poczucia humoru. Na czytelników czeka ogromna, wybuchowa mieszanka czarnego humoru, kąśliwej ironii, sprośności w najlepszym wydaniu. Jeżeli niestraszne Ci łamanie granic smaku czy przyzwoitości, koniecznie sięgnij po dzieło Abelarda Gizy i Jacka Stramika.

Abelard Giza to stand-uper, scenarzysta, lider Kabaretu Limo (1999-2014), autor tekstów komediowych w jednej osobie. Na swoim koncie ma także liczne programy stand-upowe oraz kilka prestiżowych nagród. Prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem dwóch córek. Jacek Stramik także jest stand-uperem, który na swoim koncie ma liczne teksty komediowe oraz blogowe. Ze sceną zaprzyjaźnił się w 2012 roku i przyjaźń trwa do dziś.

Wspólne dzieło stand-uperów to streaming z rzeczywistości. Jeden z nich testuje wszystkie dostępne na rynku używki, będąc anarchistą i abnegatem. Drugi tłumaczy i nieco uspokaja dyskusję. Niestraszne im trudne tematy czy takie, o których inni w ogóle baliby się wspomnieć głośno. Uderzają w świętości, by pobudzić intelekt czytelnika. To sceniczny duet doskonały, który udowadnia, że także na papierze radzi sobie równie świetnie. Obydwaj są ironiczni, ale jest to ironia najwyższej klasy, dlatego nawet najbardziej wybredni wielbiciele żartów będą zadowoleni.

Geje, eutanazja, aborcja, szowinizm, rasizm, celebryci, politycy, kompromitacje w mediach, narkotyki - tutaj nie ma kompromisów. Giza i Stramik potrafią podejść z dystansem do każdego tematu, pokazując, że nie do wszystkiego powinniśmy podchodzić całkiem na serio. Wyśmiewają życiową beznadziejność, sceniczną sprzedajność, celebrytozę w oparach mefedronu, nędzę mediów społecznościowych.


Dlaczego warto sięgnąć po “Łapy precz od żartów”?

Na co dzień wiele rzeczy traktujemy zbyt poważnie. Autorzy poruszają różnorodne tematy - począwszy od tych lekkich, poprzez sprawy dotyczące codzienności, aż po tematy tabu. Stop - tu nie ma tabu ani żadnych granic. To dlatego “Łapy precz od żartów” są książką zupełnie inną niż wszystkie. Każdy, kto ceni niewybredny humor bez cenzury, będzie usatysfakcjonowany.

Książkę czyta się bardzo szybko. Będzie doskonałą rozrywką na jesienne wieczory. Co więcej, to nie lektura, którą po przeczytaniu odkłada się na półkę. Warto do niej powracać, by przypomnieć sobie o tym, że w życiu warto do wielu rzeczy podejść z dystansem, bez zbędnego zadęcia. Wspólne dzieło Gizy i Stramika to ponadczasowa książka, a ze stand-uperów warto brać przykład, by wiele przyziemnych spraw traktować z przymrużeniem oka. Zdecydowanie będzie wtedy prościej.