Swipe to the left

Lektury dla klas 1-6 na audiobookach

Lektury dla klas 1-6 na audiobookach
9 października 2019

Lektury dla klas 1-6 na audiobookach

Rok szkolny zaczął się na dobre, dlatego warto zadbać o to, aby Twoja pociecha na czas przeczytała wszelkie lektury szkolne. Znakomitą alternatywą dla tradycyjnych książek są audiobooki, których można słuchać np. w drodze do szkoły, podczas zabawy na świeżym powietrzu, przed snem. Po które audiobooki powinni sięgnąć uczniowie klas 1-6 i jakie zalety ma słuchanie książek?

Dlaczego warto zdecydować się na audiobooki?

Audiobook jest nagraną interpretacją książki w wykonaniu jednego lub kilku lektorów. Im będzie ich więcej, tym większy będzie podział na role i łatwiejszy oraz przyjemniejszy w odbiorze efekt końcowy. Dobrze skomponowany audiobook z pewnością zachwyca klimatem i wciąga równie mocno, co książka.

Już od najmłodszych lat warto trenować z dzieckiem wyobraźnię. Audiobooki nie posiadają obrazków, dlatego rodzą się one w głowie dziecka. Po odsłuchaniu fragmentu warto poprosić małego ucznia, aby narysowało bohatera słuchanej lektury. W ten sposób uczy się ono koncentracji, co jest ogromną zaletą.

Słuchanie lektur jest świetną formą relaksu. Podczas słuchania młody uczeń się wycisza i skutecznie odpoczywa. Warto włączyć dziecku lekturę przed snem. To także sposób na długą podróż samochodem. Gdy uczeń się niecierpliwi, podróż mu się ciągnie, wystarczy włączyć lekturę w wersji audio.

Wbrew pozorom, audiobooki zarażają miłością do książek! Słuchanie ich niesie za sobą całe mnóstwo korzyści. To dobra alternatywa dla dzieci, które z jakiegoś powodu nie są miłośnikami czytania. Najmłodsi lubią czytanie przed snem, ale niektóre dzieci wcale nie chcą zasnąć, lecz proszą rodziców o czytanie im bajek niemal bez końca. Wtedy wystarczy kupić lektury dla najmłodszych w wersji audio. Dziecko może ich słuchać tyle razy, ile będzie chciało.

Audiobooki są doskonałą alternatywą dla lektur. Przede wszystkim bardzo dobrze wypełniają czas podczas wykonywania różnorodnych prac domowych, podróży, spacerów. Nie męczą wzroku, dlatego dziecko może szybciej przyswoić lekturę. Audiobooki sprawdzą się również wtedy, gdy zostało niewiele czasu do przeczytania lektury. To znacznie lepszy wybór niż streszczenie czy jedynie przeczytanie opracowania. Odsłuchiwanie lektur pomoże uczniowi w zrozumieniu dzieła. Mówi się, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem. Warto podsunąć im inne rozwiązanie, które także stanie się przyjemną i pożyteczną rozrywką na długie godziny.

Lektury w klasach 1-3

Jeśli Twoja pociecha uczęszcza do klas 1-3, warto przede wszystkim wybrać audiobooki dla najmłodszych. Wśród propozycji lektur znajduje się m.in. „Pchła Szachrajka” autorstwa Jana Brzechwy. Młody uczeń wkracza do zaczarowanego świata wierszy, które recytuje Maciej Damięcki. Kolejną lekturą jest dzieło opowiadające o przygodach odważnego, sympatycznego lekarza – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Pewnego dnia wyrusza on do Afryki, by ratować małpy. Najmłodsi powinni się także zapoznać z baśniami Andersena. „Królowa Śniegu i inne baśnie” to audiobook, który z pewnością spodoba się każdemu maluchowi. „Dzieci z Bullerbyn” są często ulubioną lekturą najmłodszych. Książka opowiada o losach przyjaciół, którzy nigdy się nie nudzą. Potrafią najprostszą rzecz przemienić w prawdziwy skarb. Książkę czyta Edyta Jungowska.

Lektury w klasach 4-6

Wśród lektur dla klas 4-6 znajdziemy bardziej złożone dzieła. Pierwszą z nich jest „Król Maciuś I”.Książka opowiada o małym chłopcu, który jest synem króla. Po śmierci swojego ojca Maciuś obejmuje tron. Chce udowodnić, że jest tak samo odważny, jak jego przodkowie, a będzie miał ku temu wiele okazji. Książkę czyta Krzysztof Tyniec. „Akademia Pana Kleksa” jest lekturą, która łączy pokolenia. Audiobook pozwala na nowo odkryć dzieło Brzechwy. Doskonale znaną rodzicom pozycją jest „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Chyba każdy z nas pragnął choć przez chwilę poczuć się jak Sherlock Holmes. Siedemnastoletni Adam Cisowski udowadnia, że możemy nim zostać! To opowieść, która trzyma w napięciu, napisana niezwykłym humorem. Teraz można jej wysłuchać w interpretacji Wojciecha Malajkata. Lekturą opowiadającą o tajemnej kryjówce na wyspie jest „Ten Obcy”. Bohaterami książki są Marian, Julek, Ulka i Pestka. Pewnego dnia odkrywają oni, że w ich miejscu pojawił się nieznajomy. Okazuje się, że Zenek potrzebuje pomocy, dlatego przyjaciele decydują się ukryć tajemniczego przybysza przed innymi. „Lew, czarownica i stara szafa. Opowieści z Narnii” to ponadczasowa książka o pięknej i tajemniczej krainie, w której mieszkają niezwykłe stworzenia. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja trafiają do niej przypadkowo i wkrótce stają się bohaterami zadziwiających przygód. Teraz można ich posłuchać w oryginalnej interpretacji, wybierając audiobooka. Uczniowie klas 4-6 będą również musieli zapoznać się z lekturą Stanisława Lema „Bajki robotów”. Decydując się na zakup audiobooka, możemy usłyszeć interpretację Borysa Szyca. Dzieło opowiada o wrażliwych, dobrych istotach, które muszą mierzyć się z innymi, chcącymi narzucić swoją wizję rzeczywistości.