Swipe to the left

Lektury dla klas 7-8 na audiobookach

Lektury dla klas 7-8 na audiobookach
11 października 2019

Lektury na audiobookach - dlaczego warto?

Audiobooki przede wszystkim pozwalają na rozwijanie wyobraźni - podobnie jak książki. Mamy jednak większą swobodę, gdyż możemy zamknąć oczy, położyć się w wygodnym miejscu i odpoczywać, jednocześnie słuchając lektury. Audiobooki nie mają obrazków, dlatego rodzą się one w głowach. Do dobry sposób także na to, aby ćwiczyć koncentrację.

Starsi uczniowie nie będą się już wykręcać tym, że nie mają czasu na czytanie. Audiobooka można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Zamiast tracić czas na pochłaniające uwagę rozrywki, wystarczy włączyć lekturę i odsłuchać ją np. w drodze do szkoły. Zaletą audiobooka jest również to, że można go zapauzować w dowolnym momencie lub przewinąć dany fragment, aby lepiej go zrozumieć.

Co istotne, audiobooki często są tańsze niż tradycyjne książki. Jeśli chcemy kupić lektury szkolne dla ucznia, z pewnością zauważymy różnicę w ostatecznym rozrachunku. Są dostępne od razu po zamówieniu, więc nie musimy czekać na przesyłkę czy poświęcać czasu na dojazd do księgarni. To bardzo wygodne.

Uczniowie obecnie żyją bardzo intensywnie, dlatego nic dziwnego, że po całym dniu nauki trudno jest im sięgnąć po lekturę. To właśnie w takich chwilach audiobook jest idealny. Można się relaksować, a jednocześnie słuchać historii. Audiobooki mają tę przewagę nad tradycyjną książką, że możemy ich słuchać, jednocześnie wykonując inne czynności, np. jeździć na rowerze, sprzątać, podróżować pociągiem. Dzięki nowym interpretacjom możliwe jest odkrycie lektury na nowo. A jej wysłuchanie jest znacznie lepszym wariantem niż czytanie szczątkowego streszczenia.

Starszych uczniów warto zachęcać nie tylko do czytania lektur, ale także książek w wersji obcojęzycznej. Wtedy doskonale rozwijają język, poszerzają słownictwo, ułatwiają przyswajanie wiedzy. Trzeba jednak podkreślić, że najlepiej wybierać publikacje, które odpowiadają zainteresowaniom danego ucznia. Wtedy szybko się on nie znudzi, a przy okazji dowie się czegoś nowego.

Lektury w klasach 7-8


Wśród lektur dla uczniów klas 7-8 znajduje się m.in. “Stary człowiek i morze”. Opowiada o sile ludzkiej woli i heroizmie. Bohaterem jest samotny starzec, który musi zmierzyć się z lękiem i zawalczyć o szczęście. Kolejna obowiązkowa książka to “Stowarzyszenie umarłych poetów”. Właśnie rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona. To elitarna szkoła średnia, która może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami, ale także bardzo surową dyscypliną. Nauczyciel języka angielskiego odchodzi na emeryturę, a na jego miejscu pojawia się John Keating. Wyznacza on własny sposób kształcenia i wychowywania uczniów. Czy zwycięży rygor, czy może prawo do wolności? Audiobook znakomicie oddaje klimat lektury.

Uczniowie uwielbiają niezwykłą lekturę, jaką jest “Opowieść wigilijna”. To historia starego skąpca, który nienawidzi ludzi. Pewnego dnia odbywa niezwykłą, duchową podróż wraz ze zjawą. Wspomina dawne chwile, wracając aż do swojego dzieciństwa. Podróż ta pozwala mu na nowo odkryć sens życia. Uczniowie klas 7-8 będą musieli również zapoznać się z “Zemstą” Aleksandra Fredry. Akcja rozgrywa się na zamku, którego dwie części są zamieszkane przez skłóconych ze sobą - Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Czy uda się doprowadzić konflikt do szczęśliwego finału?

Światowej sławy dzieło Henryka Sienkiewicza “Krzyżacy” to kolejna pozycja na liście lektur. Dzieło jest długie i wymagające, dlatego warto zdecydować się na audiobooka w ciekawej interpretacji. Książką z tłem historycznym są również “Syzyfowe prace”. Stefan Żeromski stworzył tę powieść, opierając się na własnych doświadczeniach z młodzieńczych lat. Opisał dzieciństwo, proces dorastania w rosyjskim systemie edukacji.

Niezwykłą i poruszającą lekturą jest bez wątpienia “Mały Książę”. Opowiada o dorastaniu do wiernej miłości, szlachetnej przyjaźni, odpowiedzialności za drugą osobę. Za postacią tytułowego Małego Księcia skrył się sam autor. Ostatnia z lektur to “Pozłacana rybka” autorstwa Barbary Kosmowskiej. Opowiada o Alicji, która musi mierzyć się z prawdziwymi życiowymi wyzwaniami - rozwodem rodziców, nową partnerką ojca, przyrodnim bratem. Na dodatek jej przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, nielubiana koleżanka z klasy choruje na anoreksję, dziewczyna przeżywa pierwszą miłość, ale jednocześnie ma wyrzuty sumienia. To trudna lekcja o tym, czy można być szczęśliwym, gdy najbliższe osoby borykają się z problemami.