Swipe to the left

Lektury szkolne dla klas 1, 2, 3 szkoły podstawowej cz. II

Lektury szkolne dla klas 1, 2, 3 szkoły podstawowej cz. II
27 sierpnia 2018

Lektury szkolne dla klas 1, 2, 3 szkoły podstawowej cz. II

Czasami uczniowie traktują czytanie lektur jako przykry obowiązek. Tymczasem, rozwijają one umiejętności, uczą kreatywnego myślenia, wartości moralnych, patriotyzmu. Powinniśmy być dumni z naszych przodków oraz kraju. Warto, by rodzice uczyli tego swoje pociechy już od najmłodszych lat. Lektury szkolne są tak dopasowane, by poruszały rozmaite tematy, dlatego należy zachęcać dzieci do samodzielnego czytania.


Kapelusz Pani Wrony - Danuta Parlak

Niezwykle pouczająca książeczka zawierają zbiór mądrych opowiadań z humorem. Akcja historyjek dzieje się w lesie, na łące oraz w ogrodzie. Warto czytać ją razem z dzieckiem, gdyż trafia nie tylko w gusta najmłodszych czytelników. Lektura napisana jest przyjemnym językiem. Warto podkreślić, że bajki uczą dzieci mnóstwo dobrego, m.in. bezinteresownej pomocy, odwagi. To dlatego “Kapelusz Pani Wrony” znalazł się na liście lektur w klasach 1-3.

Wśród opowiastek znajdują się te o zaginięciu kapelusza Pani Wrony i sposobie jego odnalezienia, bohaterskim czynie bojaźliwego Wystraszka, a także o małżeństwie bociana z małą żabką. Po przeczytaniu, wraz z uczniem, każdej historyjki, warto podjąć dyskusję i wspólnie wyciągnąć wnioski. Na uwagę zasługują także przepiękne ilustracje, stanowiące z lekturą spójną całość i ułatwiające zrozumienie opowiadania.


Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą - Agnieszka Frączek

Kolejną lekturą szkolną jest “Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Książka to nie zbiór rymowanek, lecz historia życia jednego z najwybitniejszych poetów. Wszystkie wydarzenia są prawdziwe, choć niekiedy mogą wydawać się nieprawdopodobne. Tytułowy Julek był od najmłodszych lat niezwykle pomysłowy. Rozpierała go energia, miał tysiące zainteresowań i bujną wyobraźnię. Już jako dziecko budował maszyny, hodował jaszczurki i ciekawiły go magiczne zaklęcia. Przyszły poeta nigdy się nie nudził.

Lektura jest biografią Juliana Tuwima, lecz napisana jest łatwym językiem, idealnym dla młodszych czytelników. Co więcej, jest niezwykle wciągającą opowieścią, dlatego podczas czytania, z pewnością nie można się nudzić. Na uwagę zasługują również zabawne przypisy i wierszyki. Lektura będzie idealnym wyborem, by zachęcić młodych uczniów do czytania. Nie ma tutaj trudnych słów czy zbędnych opisów. To doskonała okazja, by rozpocząć fascynującą przygodę z literaturą.


Sposób na Elfa - Marcin Pałasz

“Sposób na Elfa” to bardzo wzruszająca, a jednocześnie pełna humoru opowieść o miłości psa do człowieka i człowieka do psa. Lektura jest napisana lekkim językiem, jednak zawiera przepiękne przesłanie. Spodoba się wszystkim wielbicielom czworonogów i nie tylko. Autor wykazuje się nietuzinkowym poczuciem humoru, oryginalnym stylem i ogromną pomysłowością. Doskonale nada się do wspólnego czytania z dzieckiem. Wraz ze swoją pociechą spędzisz beztroskie chwile.

Pewnego dnia do mieszkania pisarza i jego syna trafia Elf - pies ze schroniska o wielkim sercu. Choć przerażają go błahe rzeczy, z pewnością nie jest to psi tchórz. Elf zaprezentuje mnóstwo talentów, jednak jeden aspekt nie da mu spokoju - tęsknota za swoją siostrą Erką, która została w schronisku. Czy będzie im dane jeszcze się spotkać? Tego dowiecie się z książki Marcina Pałasza.


Baśnie Andersena - Hans Christian Andersen

“Baśnie Andersena” nigdy się nie zestarzeją. To ponadczasowa lektura, na której wychowało się wiele osób. Mnóstwo ludzi twierdzi, że to właśnie historie stworzone przez Hansa Christiana Andersena ukształtowały ich dzieciństwo. Książka jest zbiorem niezwykle mądrych i pouczających opowieści, które wzruszają, bawią i uczą kolejne pokolenia. Napisane są pięknym językiem, a każda historia ma swój morał. Świetnie sprawdzą się czytane na dobranoc.

Dzięki baśniom dzieci mogą przenieść się do magicznego świata nieograniczonej fantazji, w którym wszystko jest możliwe. Wspólnie ze swoją pociechą możecie wyciągać wnioski. Co istotne, opowieści pokazują złożoność świata i pomagają kształtować postawy moralne. Z pewnością każdy zna historię maleńkiej Calineczki czy przemianę Brzydkiego Kaczątka w łabędzia. To opowieści z ponadczasowym przesłaniem, które z pewnością warto przekazywać dalej.


Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks - Jan Brzechwa

Wyjątkowa lektura zawierająca cykl o panu Kleksie. W książce zostały zaprezentowane “Akademia pana Kleksa”, “Podróże pana Kleksa” i “Tryumf pana Kleksa”. Uczniowie mogą poznać ulicę Czekoladową, gdzie znajduje się magiczna szkoła. Dzieci uczą się w niej kleksografii, przędzenia liter oraz uleczania chorych sprzętów. Gromadką opiekuje się niezwykły nauczyciel - Ambroży Kleks, który jest doktorem filozofii, chemii oraz medycyny.

“Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks” to doskonały ukłon w stronę twórczości polskiego poety. Edycja została uzupełniona o wspaniałe ilustracje autorstwa Marianny Sztymy, które nadają całości unikatowego charakteru. To ponadczasowa lektura, po którą z pewnością warto sięgnąć.