Swipe to the left

Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej cz. I

Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej cz. I
30 sierpnia 2018

Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej cz. I

Każda lektura kształtuje charakter i pobudza wyobraźnię. Ich lista zostaje dopasowana tak, by uczniowie mogli poznać trochę historii, wybitnych postaci, jak i przeczytać książki, które poruszają istotny problem społeczny. Nierzadko również autorzy tworzą zupełnie odrębne światy, do których wstęp ma czytelnik. Czytanie pozwala się zrelaksować, oderwać od codzienności. Dzięki lekturom możemy spojrzeć na wiele otaczających nas problemów z zupełnie nowej perspektywy.


Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi - Rafał Kosik

“Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi” to fantastyczna, a jednocześnie niezwykle zabawna historia o polskich trzynastolatkach. Wbrew pozorom nie jest ona wyłącznie przeznaczona dla młodzieży. Lektura opowiada o wspaniałej, bezinteresownej przyjaźni, sztucznej inteligencji, skarbach, duchach, wynalazkach oraz nastoletnich zauroczeniach. Ta mieszanka sprawia, że od książki wprost nie można się oderwać.

Ogromnym plusem lektury jest to, że jest napisana prostym, ale ciekawym, językiem. Porusza wiele wątków, przez co autor doskonale wprowadza i stopniuje napięcie. Czyta się ją bardzo dobrze, dlatego uczniowie z pewnością nie będą się nudzić. Nastolatkowie rozpoczynają naukę w gimnazjum w Warszawie. Są zgraną trójką przyjaciół, przeżywającą niesamowite przygody. Jednym z ich wyzwań jest rozwikłanie tajemnicy Gangu Niewidzialnych Ludzi. Wielu czytelników porównuje przygody Felixa, Neta i Niki do opowieści o Harrym Potterze. Jak można się przekonać, nie są to bezpodstawne wnioski.


Akademia Pana Kleksa - Jan Brzechwa

“Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy to ponadczasowa książka. Choć pierwsze wydanie datuje się na 1946 rok, mimo upływu lat, wiele osób chętnie sięga po tę książkę. Uwielbiana jest zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Lektura to wspaniała opowieść o niezwykłej Akademii oraz Adasiu Niezgódce - jednym z uczniów. Ma on dwanaście lat i od pół roku przebywa pod skrzydłami pana Kleksa. Wcześniej był lekką niezdarą - spóźniał się do szkoły, tłukł naczynia. Wychowanie u pana Kleksa ma być dla niego zupełnie nową szansą.

Pieczę nad uczniami sprawuje niezwykły nauczyciel - Pan Kleks. Wyróżnia się niebywałą kreatywnością. Nie uczy w nudny sposób - potrafi rozbudzić wyobraźnię w swoich uczniach. Ogromny nacisk kładzie na naukę samodzielnego myślenia, odkrywanie talentów i umiejętności podopiecznych. Każdy czytelnik z pewnością będzie oczarowany Akademią Pana Kleksa.


Chłopcy z Placu Broni - Ferenc Molnar

“Chłopcy z Placu Broni” to jedna z najbardziej pouczających, a zarazem najpopularniejszych, lektur. Stanowi klasykę literatury węgierskiej. Książka opowiada historie gromadki chłopców, którzy są uczniami budapesztańskiego gimnazjum. W swoim placu zabaw stworzyli własną twierdzę i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. To wspaniała historia o przyjaźni, męstwie, honorze z mnóstwem doskonałych wzorców dla dzieci.

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Budapeszcie. Najważniejsze wydarzenia mają miejsce na Placu Broni, czyli placu zabaw. Jesteśmy świadkami niezwykłej walki dwóch przeciwnych grup, dla których plac zabaw jest czymś więcej niż wyłącznie miejscem rozrywki. Lektura pochłania bez reszty, a samo zakończenie jest bardzo wzruszające. Z pewnością warto zapoznać się z tym tytułem.


Hobbit, czyli tam i z powrotem - John Ronald Reuel Tolkien

“Hobbit, czyli tam i z powrotem” to arcydzieło literatury fantastycznej. Autor - J.R.R. Tolkien szuka odpowiedzi na pytania, co jest źródłem dobra i zła. Ogromnym atutem tej lektury jest baśniowa fabuła, która została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Poznajemy niezwykle barwnych bohaterów, którzy wprowadzają nas w magiczny świat wykreowany przez Tolkiena.

Główną postacią jest “istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, czyli tytułowy hobbit. Bohater - Bilbo Baggins jest poczciwy, jednak nie wyróżnia się zbytnim męstwem. Pewnego dnia będzie musiał wziąć udział w niebezpiecznej wyprawie. Zostawia w oddali swoje spokojne życie w Shire i wyrusza, aby odzyskać skarb. Towarzyszą mu krasnoludy. Podróż to nie tylko wydarzenia pełne przygód, ale także wyprawa w głąb siebie. Hobbit odkryje, że posiada mnóstwo pokładów odwagi oraz determinacji.


Kajko i Kokosz. Szkoła latania - Janusz Christa

“Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to historia dwóch wojów, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami Zbójcerzy. Pierwszym z nich jest dzielny i rozważny Kajko, drugim zaś - żarłoczny i samolubny Kokosz. Okrutni Zbójcerze zbudowali nieopodal Mirmiłowa warownie. Ich wódz - Krwawy Hegemon - złościł się najbardziej, gdy słyszał, że brak mu poczucia humoru.

Pewnego dnia Krwawy Hegemon postanawia zdobyć gród kasztelana Mirmiła. Planuje atak, który ma rozpocząć się od opanowania Klubo-Gospody. Wybiera to miejsce licząc, na szybkie złamanie ducha obrońców. Kajko i Kokosz dzielnie odpierają szturm, lecz Hegemon nie spoczywa na laurach. Wymyśla nowy sposób na to, by pozbyć się wojów z grodu. Czy mu się to uda? Kajko i Kokosz od lat bawią i uczą zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Warto sięgnąć nie tylko po tę lekturę, ale także po inne części zabawnego cyklu.