Swipe to the left

Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej cz. II

Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej cz. II
2 września 2018

Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej cz. II

Czytanie lektur wcale nie musi oznaczać przykrego obowiązku. Warto od najmłodszych lat pokazywać swojemu dziecku, jak wiele korzyści płynie z czytania. Przede wszystkim uczeń wzbogaca swoje słownictwo i sprawność językową, rozwija fantazję, poszerza świadomość o świecie, zdobywa wiedzę, potrafi lepiej rozumieć zawiłą rzeczywistość, uświadamia sobie złożoność wielu kwestii. Co istotne, czytanie wpływa również na umiejętność precyzyjnego wyrażania uczuć. Bardzo ważne jest, by Twoje dziecko poświęciło na czytanie przynajmniej kilka minut dziennie. Lektury szkolne dla klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej są na tyle różnorodne, że z pewnością trafią w gusta Twojej pociechy.


Katarynka - Bolesław Prus

“Katarynka” to bez wątpienia najbardziej wzruszający utwór autorstwa Bolesława Prusa. Bohaterem jest nieco egoistyczny i wyniosły mecenas oraz mała dziewczynka, która jest niewidoma. Tomasz mieszka w jednej z kamienic, do której wprowadza się uboga kobieta ze swoją córką. Mecenas jest poruszony losem niewidomej dziewczynki. Dzięki niej przechodzi istotną wewnętrzną przemianę, zmieniając jej życie.

Lektura pokazuje, że czasem rzeczy, ludzie, na których dotychczasowo patrzyliśmy nieprzychylnie, mogą okazać się naszym wybawieniem. Tak było w przypadku Tomasza, który otaczał się pięknymi przedmiotami, a podwórzowe katarynki bardzo go irytowały. Los sprawia, że to właśnie katarynka splecie drogi mężczyzny i niewidomej dziewczynki. Bolesław Prus jest doskonałym obserwatorem, dlatego książka wyciśnie łzy wzruszenia z każdego czytelnika.


Mikołajek - Jean-Jacques Sempe, Rene Goscinny

“Mikołajek” to nie tylko fascynująca lektura szkolna, ale przede wszystkim książka, która jest dla wszystkich - także dla dorosłych. Przygody tytułowego Mikołajka rozbawią Was do łez. Co istotne, komizm w książce jest dwuwymiarowy - wynikający z treści oraz z obrazków. Z pozoru Mikołajek jest chłopcem jakich wiele. Jego życie opiera się na chodzeniu do szkoły, zabawie z kolegami i robieniu psot. Rzeczywistość kształtuje się jednak nieco inaczej.

Wszystkiego, czego dotknie się chłopiec, kończy się katastrofą. Choć Mikołajek zawsze ma dobre chęci, los sprawia, że dzieje się inaczej. Na szczęście przygody chłopca, chociaż są serią niefortunnych zdarzeń, bawią czytelników. Nawet jeśli ktoś znów dostanie po nosie, masz pewność, że będziesz się przy tym doskonale bawić. Warto czytać lekturę wraz z dzieckiem, gdyż jest ponadczasowa i każdy może wyciągnąć z niej wnioski dla siebie.


Opowieści z Narnii. Tom 1. Lew, czarownica i stara szafa - C.S. Lewis

“Opowieści z Narnii. Tom 1. Lew, czarownica i stara szafa” to lektura, do której z przyjemnością wraca się po latach. Uczniowie wyciągają z niej cenną lekcję - dlaczego trwa odwieczna walka pomiędzy dobrem a złem i po której stronie warto się opowiedzieć. Razem z bohaterami wkraczamy do innego, fantastycznego, magicznego świata. Powieść napisana jest prostym i barwnym językiem, co jest ogromnym plusem w przypadku lektur w szkole podstawowej. Na uwagę zasługują przede wszystkim bardzo sugestywne opisy Narnii, dzięki którym czujemy się świadkami wydarzeń.

To, co jest charakterystyczne w przypadku tej książki, to baśniowy podział bohaterów oraz sytuacji na czarne lub białe. W Narnii zło jest złem i jest karane, natomiast dobro zawsze zwycięża. Dla dziecka to doskonała lekcja, a chwile spędzone w magicznej krainie z pewnością rozbudzą kreatywność. Warto czytać lekturę wraz ze swoją pociechą i wspólnie zastanowić się nad wnioskami.


W pustyni i w puszczy - Henryk Sienkiewicz

“W pustyni i w puszczy” to wyjątkowa książka w dorobku pisarskim Sienkiewicza. Skierowana jest do dzieci i młodzieży. W swoich dziełach Henryk Sienkiewicz pobudzał narodową dumę i pochwalał bohaterskie postawy. Tego typu elementy można znaleźć także w lekturze “W pustyni i w puszczy”.

Lektura pozwala zrozumieć młodemu czytelnikowi otaczający świat. Niegdyś wszystkie cywilizacje, poza tymi, które zostały stworzone przez białego człowieka, były postrzegane jako gorsze. Można to dostrzec na kartach powieści. Historia daje doskonałe pole do popisu, jeśli chodzi o dyskusje. Dzieło powstało ponad 100 lat temu, jednak czy faktycznie wiele się zmieniło? Nie warto się zrażać obszernością książki - czyta się ją szybko ze względu na przystępny język. W małym czytelniku z pewnością zaszczepi miłość do literatury.


Powrót taty. Pani Twardowska - Adam Mickiewicz

Dwie wzruszające ballady w jednej książce. “Powrót taty” opowiada o miłości dzieci do ojca oraz zmianach, które zaszły w sercach rozbójników pod wpływem dziecięcego uczucia. Ojciec wyrusza w podróż, lecz czy dany mu będzie szczęśliwy powrót do domu? Jak na całą historię wpłynie modlitwa dzieci? Ballada wprowadza w niezwykły świat, który skłania do refleksji nad sytuacjami dnia codziennego.

Kolejna z ballad to “Pani Twardowska”. Opowiada o szlachcicu, który podpisał cyrograf z diabłem. Sprzedał swoją duszę w zamian za korzystanie z jego usług. Czy Pan Twardowski spełni obietnicę daną Mefistofelesowi? Nie bez powodu ballada nosi tytuł “Pani Twardowska”. Żona szlachcica odegra ogromną rolę w tej opowieści.