Swipe to the left

​Lektury szkolne dla klas 7, 8 szkoły podstawowej

​Lektury szkolne dla klas 7, 8 szkoły podstawowej
3 września 2018

Lektury szkolne dla klas 7, 8 szkoły podstawowej

W starszych klasach uczniowie zaczynają sięgać po dużo bardziej złożone dzieła. Lektury nierzadko podejmują trudną tematykę, skłaniają do refleksji, poszerzają wiedzę na temat historii czy współczesnego świata. Czytając, kształtujemy swoje poglądy, rozwijamy wyobraźnię i wyrabiamy własne zdanie. Omawianie lektury to doskonała okazja do dyskusji na tematy, które dotąd były nieznane. Z jakimi dziełami przyjdzie się zmierzyć uczniom w klasach 7-8 szkoły podstawowej?Syzyfowe prace - Stefan Żeromski

Stefan Żeromski w swoim dziele “Syzyfowe prace” podjął niezwykle istotny i aktualny temat w ówczesnych czasach. Był to okres, kiedy nasz kraj był pod zaborami. To czasy, kiedy młodzież była poddawana rusyfikacji, by łatwiej było sterować młodszymi jednostkami. Ich poglądy dopiero się kształtują, dlatego w prosty sposób chciano je zmienić. Problematyka tożsamości narodowej to ogromnie ważny temat, który z pewnością należy przedyskutować.

Żeromski przedstawia również sylwetki młodych ludzi. Opowiada o ich pierwszych miłościach, obowiązkach, przygodach. O tym, jak wielkie mieli nadzieje, jak odnosili zwycięstwa i porażki. Z lektury można wyciągnać wiele cennych lekcji, m.in. o tym, jak dzięki wytrwałości, można zmienić swoją przyszłość i że zawsze warto mieć przynajmniej cień nadziei.


Balladyna - Juliusz Słowacki

“Balladyna” to jeden z dramatów z uniwersalnym przesłaniem. Historia zaczyna się niczym baśń, lecz zakończenie ma tragiczny wydźwięk. Juliusz Słowacki w lekturze zrekonstruował ludzką naturę. Obnażył jej ułomność i podatność na rozmaite pokusy. Człowiek, w pogoni za uciechami doczesności, łatwo może wpaść w ramiona zła. To doskonale jest widoczne w dramacie.

Poznajemy historię wdowy, która mieszka z dwiema pięknymi córkami w skromnej leśnej chatce. Pewnego dnia w okolicy pojawia się hrabia Kirkor, który poszukuje wymarzonej kandydatki na żonę. W tym samym czasie wróżka Goplana, zazdrosna o jedną z pięknych dziewcząt, knuje podstęp. Za jej sprawą piękna baśń przemienia się w tragedię, która prowadzi poprzez zbrodnie i nieszczęścia. Lektura uczy, że pęd za materialnymi dobrami nie zawsze prowadzi do szczęścia. Czy Goplanę spotka sprawiedliwość? Warto przekonać się, sięgając po “Balladynę”.


Kamienie na szaniec - Aleksander Kamiński

Piękna, wzruszająca, poruszająca opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku i Zośce. Lektura opatrzona jest kilkudziesięcioma zdjęciami z różnych epok ich życia - od dzieciństwa, poprzez harcerstwo, młodzieńcze miłości, po walkę i ostatnie dni życia. Fotografie sprawiają, że podczas czytania jeszcze lepiej możemy wyobrazić sobie tragedię, z jaką przyszło im się mierzyć. Ludzie tacy jak my, którzy pewnego dnia sięgają po broń i idą walczyć za Ojczyznę.

To lektura obowiązkowa, nie tylko dla uczniów klas 7,8 szkoły podstawowej, ale dla każdego Polaka. Uczy patriotyzmu, braterstwa i woli walki. Podczas czytania, napawa duma z ludzi, którzy swoim życiem przypłacili to, co my współcześnie mamy. Mimo wszystko mieli piękne życie, bo się nie poddali.


Mały Książę - Antoine de Saint-Exupery

“Mały Książę” to lektura, którą można za każdym razem odkrywać na nowo. Spodoba się zarówno uczniom, jak i dorosłym ze względu na różnorodność interpretacji. To nie wyłącznie urocza opowieść o małym chłopcu, który wyrusza w podróż. Książka uczy, że prawdziwie widzi się tylko sercem. Porusza tematykę dojrzewania, przyjaźni i miłości oraz wielu wartości, które - chociaż są istotne - często są także zapominane.

Tytułowy Mały Książę opuszcza asteroidę B 612 i postanawia odnaleźć prawdziwego przyjaciela. Wyprawa jest bardzo pouczająca dla chłopca. Podczas niej dojrzewa. Utożsamiamy się z bohaterem, rozumiejąc jego obawy, troski i problemy. Mały Książę zwraca uwagę na ludzkie zachowania. Każda z przedstawionych postaci odwzorowuje jakąś cechę, np. Król - megalomania, pijak - zagubienie. W codziennym życiu spotykamy takich ludzi na swojej drodze, dlatego lektura skłania do refleksji. Książka prowadzi do bardzo istotnego wniosku. Mały Książę rozumie, że to, co miał do tej pory, było w jego życiu najważniejsze. Niestety, utracił to…


Opowieść wigilijna - Charles Dickens

Jedna z najbardziej pouczających lektur. “Opowieść wigilijna” to historia o tym, co w życiu liczy się najbardziej. Akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Londynie. Każdy kąt wypełnia świąteczna atmosfera. Jedynie Ebenezer Scrooge zdaje się jej nie poddawać. Mężczyzna jest zgorzkniałym skąpcem, który ceni sobie samotność. Wszystko się zmienia, gdy pod osłoną nocy odwiedzają go trzy duchy. Scrooge cofa się do świąt w dzieciństwie, a także podpatruje, jak wygląda tegoroczne świętowanie u innych. Duchy pokazują mu również jakie święta czekają go w przyszłości. Ebenezer postanawia całkowicie zmienić swoją dotychczasową egzystencję.

Scrooge przechodzi niebywałą metamorfozę. Staje się serdeczny, miły i hojny. Zaczyna rozumieć, że pieniądze nie gwarantują szczęścia. W końcu docenia magię świąt Bożego Narodzenia. Dzieło Dickensa ma ponadczasowe przesłanie. Udowadnia, że najważniejsza jest bezinteresowność, miłość do drugiego człowieka. Każdy zasługuje na drugą szansę.