Swipe to the left

Lektury szkolne z zagranicy, które warto podsunąć dziecku

Lektury szkolne z zagranicy, które warto podsunąć dziecku
3 sierpnia 2017

Lektury szkolne z zagranicy, które warto podsunąć dziecku

Czy lektury szkolne muszą być nudne? W tym temacie mamy zapewne rożne doświadczenia. Dzieci coraz częściej wolą spędzać czas w wirtualnym świecie, niż pobudzać swoją wyobraźnię podczas interesującej lektury. A jakie książki czytane są przez młodych ludzi za granicą? Oto kilka propozycji.

Historia o złodziejach czasu i dziecku

Niemiecka literatura dziecięca i młodzieżowa ma się dobrze. Michale Ende – twórca powieści „Momo” – potwierdza tę opinię. Tytułowa bohaterka książki, trochę tajemnicza dziewczynka, zjednuje sobie szybko ludzi, potrafiąc cieszyć się każdą chwilą. W radosny świat Momo wkraczają mało sympatyczni złodziej czasu i uśmiechu. Tylko Momo jest odporna na ich czary. Dziewczynka razem z przyjaciółmi zaczyna ratować świat przed rozpaczą, poszerzając swoje kompetencje. Jaki będzie efekt tych działań? Wystarczy sięgnąć po lekturę, by go poznać.

Historyjki Mikołajka

Francuz rysownik i pisarz René Goscinny, urodzony w rodzinie emigrantów z Polski, jest twórcą komiksów o Asteriksie. I to przyniósł artyście wielką sławę. Pełne humoru przygody kreatywnego Gala zdobyły serca czytelników na całym świecie. Goscinny stworzył również serię książek o przygodach chłopca, którą z powodzeniem mogą przeczytać również dorośli. „Paczka Mikołajka”, „Rozrywki Mikołajka” czy „Jesień Mikołajka” – przenoszą nas do Francji, gdzie tytułowy bohater mieszka ze swoimi rodzicami. Pisarz opisuje w zabawny sposób najczęściej, co wydarzyło się w domu i w szkole. Humor oraz charakterystyczne rysunki Jeana - Jacquesa Sempégo, budują klimat tych opowieści. Perypetie chłopca przeniesiono na duży ekran. Seria Goscinnego to lektura dla całej rodziny.

Giganci literatury dziecięcej

Od wielu lat na Wyspach Brytyjskich literatura dziecięca przeżywa swój renesans. Takie nazwiska jak Kipling, Burnett, Lewis, Rowling – wyznaczają nowe trendy pisania dla najmłodszych. Warto też wspomnieć nieco starszego pisarza. Chodzi o Charlesa Dickensa, bardzo płodnego prozaika, autora powieści „Oliver Twist” . Książka opowiada o losach małego chłopca, który zostaje umieszczony w sierocińcu. Lektura Dickensa jest momentami pełna opisów przemocy i okrucieństwa, jednak tylko po to, by podkreślić trudne życie angielskich sierot, na początku panowania królowej Wiktorii. Po ten tekst sięgnął polski reżyser Roman Polański. Pouczająca opowieść o przyjaźni i realizacji marzeń.

Dziecięcy bohaterowie książek Dahla

„Matylda”, „Charlie i fabryka czekolady” czy „Fantastyczny Pan Lis” - to tylko niektóre książki Roalda Dahla – barwnego człowieka, entuzjasty życia, ekscentryka, lotnika, szpiega, pełnego uroku mężczyzny o błyskotliwym poczuciu humoru i dużej inteligencji. W książkach Dahla dzieci zawsze triumfują nad osobami, które wcześniej wyrządziły im krzywdę. Bohaterowie dziecięcy, obdarzeni dużym sprytem i inteligencją, zawsze opowiadają się po stronie dobra. Książki tego pisarza skierowane do młodego czytelnika niosą wiele wartości, które stają się drogowskazem dla dziecka w jego wyborach i decyzjach.

Wymienione książki przybliżają młodemu czytelnikowi zwyczaje i realia życia, czasem zupełnie inne niż wpisane w polski kontekst kulturowy.Dobrze się je czyta i na pewno ten, kto po nie sięgnie, nie będzie rozczarowany.