Swipe to the left

Motyw porwania w powieściach

Motyw porwania  w powieściach
5 lipca 2017

Motyw porwania w powieściach

Porwanie to jedno z dramatycznych przestępstw, z którym wiąże się przemoc, ograniczenie wolności, domaganie się okupu, poszukiwanie ofiary, negocjacje z porywaczami a czasem tragiczny koniec. Jest to więc temat idealny na powieść kryminalną, sensacyjną czy choćby przygodową.

Kto go podjąłi w jaki sposób? Sprawdźmy to!

Sienkiewicz – mistrz literackiego porwania

Porwanie dwojga europejskich dzieci przez trzech Beduinów to główny motyw powieści „W pustyni i w puszczy”. Wszystkie zdarzenia przedstawione w tej powieści to jego konsekwencje: bohaterska postawa Stasia Tarkowskiego, uwolnienie się z rąk porywaczy, ciężka droga ku wolności. Tak powstała opowieść o dzielnym chłopcu, który staje się odpowiedzialnym, mądrym i zaradnym człowiekiem. To niebezpieczne przygody, którym musiał stawiać czoła tak go ukształtowały.

Motyw porwania jest też obecny w „Trylogii”. Niezwykle dynamizuje i dramatyzuje akcję, przedstawia jednych bohaterów w negatywnym świetle, innych – idealizuje. Trzeba przyznać, że jest to atrakcyjny pomysł na charakterystykę postaci. I tak Azja Tuhajbejowicz, sam porwany jako 3-letnie dziecko, porywa ukochaną Basię Wołodyjowską, bo nie widzi innego sposobu na spełnienie swej miłości. Kmicic jest sprawcą nieudanego porwania Bogusława Radziwiłła, zdrajcy ojczyzny, rywala do serca Oleńki Billewiczówny. Bohun zaś porywa i więzi ukochaną Helenę Kurcewiczównę, zaręczoną z Janem Skrzetuskim.

A to nie koniec. W „Quo Vadis” Marek Winicjusz planował porwanie pięknej Ligii. W „Krzyżakach” motyw porwania jest osią kompozycyjną powieści. Danusia Jurandówna jest więziona przez Krzyżaków, a jej ojciec poświęca honor rycerski, swoje zdrowie i życie, by ocalić córkę.

„Uprowadzona” – Lucy Christopher

Z lotniska w Bangkoku zostaje porwana 16-letnia dziewczyna. Porywacz wywozi ją w odludne miejsce w Australii. Okazuje się, że od kilku lat obserwował ją w Londynie, darząc dziewczynę chorą miłością. W swoim przekonaniu uczynił dobrze, chroniąc dziewczynę przed światem bez wartości, gdzie liczy się tylko posiadanie i konsumpcja. Czy Gemma z czasem odwzajemni jego uczucie? Jest to bardzo wzruszająca, choć dramatyczna opowieść o emocjach, uczuciach, moralności i krzywdzie.

Dziewięć dni” Gilly Macmillan

To thriller psychologiczny, uważany za ogromny sukces pisarki – debiutantki. Powieść, od której trudno się oderwać. Oto podczas spaceru w parku ginie 8-letnie dziecko. Historię jego porwania poznajemy z perspektywy matki oraz prowadzącego śledztwo policjanta. To opowieść bardzo sugestywnie napisana, z precyzyjnie sportretowanymi postaciami, dynamiczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Porwana” Róża Lewandowicz

Porwanie w polskich realiach. W biały dzień na oczach męża, pracownika CBŚ, zostaje porwana młoda kobieta. Początkowo wydaje się, że uprowadzenie ma związek z pracą jej męża. Okazuje się jednak, że Joanna wcale nie jest zwyczajną kobietą. Skrywa tajemnice z przeszłości. Ta historia ma kontynuację w kolejnych dwóch tomach: „Przebudzona” i „Wyzwolona”.

Blaze” Stephen King

Książkę mistrz grozy wydał pod pseudonimem Richard Bachman. O czym opowiada? Blaze to drobny złodziejaszek, mało rozgarnięty, dający sobą manipulować. Namówiony przez przyjaciela, dopuszcza się porwania 6-miesięcznego dziecka bardzo majętnej rodziny. Gdy jego przyjaciel ginie, wie, że sam sobie nie poradzi. Wtedy z pomocą przychodzi jego zmarły kumpel.

To jedna z tych książek, gdzie czytelnik sympatyzuje ze sprawcą przestępstwa, który tak naprawdę jest też ofiarą.