Swipe to the left

Najciekawsze książki o grach komputerowych i konsolowych

Najciekawsze książki o grach komputerowych i konsolowych
13 sierpnia 2017

Najciekawsze książki o grach komputerowych i konsolowych

Lubisz grać w gry? Wcale nie jesteś w mniejszości. Po rozrywkę przed komputerem czy na konsoli sięga bardzo wielu z nas. I nie ma się czemu dziwić. Fascynujący, interaktywny świat wciąga i pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Często również uczy i zapewnia rewelacyjną zabawę – również w grupie. A nawet, jeśli nie jesteś gamerem – warto o grach poczytać.

Gdzie? Książek poświęconych tematowi gier komputerowych i konsolowych przybywa z roku na rok. Oto kilka tytułów, które z pewnością przyciągną Twoją uwagę.

Kultura gier komputerowych” – J. Dovey, H.W. Kennedy

Badania nad grami komputerowymi i zachowaniami graczy to dyscyplina z pogranicza antropologii kulturowej, psychologii i socjologii, która dopiero raczkuje. Badacze byli jednak w stanie zaprezentować – w nieco bardziej akademicki sposób – to, w jaki sposób gry wpływają na to, jak funkcjonujemy w świecie. Okazuje się bowiem, że mogą zmieniać to, jak myślimy o rzeczywistości. Zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Media wersja beta. Film i telewizja w czasach gier” - M. Fliciak

O tym, że Internet jest dzisiaj medium, które dominuje doskonale wiemy. Ale w jaki sposób gry komputerowe i Internet w ogóle wpływa na media bardziej klasyczne, czyli film i telewizję? Mirosław Fliciak – ceniony badacz wskazuje, że bardzo. I nie chodzi tylko o to, że powstają filmy (a także książki) na podstawie gier. Chodzi o sposób przedstawiania rzeczywistości i jej interpretowania. Czy „tradycyjne” media wytrzymują w zderzeniu z grami komputerowymi? A może są już na z góry przegranej pozycji?

Dzieci konsoli. Uzależnienie od gier”- H. Cash Hilarie, K. McDaniel

Teraz czas trochę postraszyć. Bo gry komputerowe mogą się stać niebezpieczną używką. Oczywiście wtedy, gdy korzystanie z nich wymknie się spod kontroli. Szczególnie mocno narażone są dzieci. Skąd bierze się uzależnienie? Jak do niego nie dopuścić? I jak wprowadzać pociechę w świat gier komputerowych (do którego i tak sama prędzej czy później wejdzie), by uniknąć zagrożeń?

Nauka programowania z Minecraftem” – C. Richardson

Gry to, wbrew pozorom, wcale nie samo zło. Mogą wiele nauczyć. Zwłaszcza takie, jak popularny Minecraft, w którego grają zarówno dzieci, jak i dorośli. I nie zawsze musi to być tylko czysta rozrywka. Zawsze można… połączyć przyjemne z pożytecznym. Jak? Ot, choćby ucząc się programowania w trakcie gry. Choć książka dedykowana jest młodszym odbiorcom, pokochają ją również ci starsi, którzy chcą poznać podstawy pisania programów. Zdecydowanie warto!

Wiedźmin. Kompendium o świecie gier” – oprac. zbiorowe

Jeśli mielibyśmy wskazać polską grę, która zrobiła największą furorę na całym świecie, na absolutnym szczycie będzie „Wiedźmin”. Jeśli i Ty jesteś w gronie fanów tego tytułu i chcesz jeszcze lepiej poznać postaci i lokalizacje, by radzić sobie w rozgrywce niczym ekspert – to kompendium Ci pomoże. Sięgnij po nie również, jeśli jeszcze nie próbowałeś grać w „Wiedźmina” – dla początkujących spisze się równie dobrze.