Swipe to the left

​Najlepszy prezent dla babci i dziadka - topowe książki

​Najlepszy prezent dla babci i dziadka - topowe książki
7 stycznia 2019

Najlepszy prezent dla babci i dziadka - topowe książki

Już 21 stycznia czeka nas Dzień Babci, a zaledwie dzień później, bo 22 stycznia, ma miejsce Dzień Dziadka. To wyjątkowe święta, w których warto pamiętać o naszych najbliższych i pokazać im, że są dla nas niezwykle ważni. To właśnie w te dni wnuki składają swoim babciom i dziadkom życzenia, wręczając drobne podarunki. Dobrym pomysłem na prezent są książki. Poniżej znajdziesz sprawdzone pozycje dla babć i dziadków.


Opowiedz mi, Dziadku - Monika Koprivova

Opowiedz mi, Dziadku. Książka do przechowywania wspomnień” to wyjątkowa pozycja, która służy do spisywania wszelkich ważnych historii z życia Waszego dziadka - aż od wczesnego dzieciństwa do chwili obecnej. Dziadek może wypełniać ją samodzielnie lub z pomocą wnucząt. Książka składa się z wielu stron, na których znajdziemy pytania. Dzięki nim lepiej zrozumiemy dziadka, poznamy jego całe życie. Bez wątpienia jest to świetna zabawa dla całej rodziny, a także ogromny skarb, który pozwala zachować wspomnienia na zawsze.

Dzięki książce dowiesz się, gdzie są Twoje korzenie, skąd pochodzisz, kim byli Twoi przodkowie, co przeżyły osoby, którym zawdzięczasz życie, co wywołało uśmiech na ich twarzach, a co sprawiło, że niejednokrotnie się smucili. W książce można umieszczać fotografie lub rysunki z minionych lat, które jeszcze lepiej pomogą zobrazować historie z życia dziadka. To naprawdę wyjątkowy i ponadczasowy prezent. Historia życia zapisana przez Dziadka to bezcenna pamiątka.


Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie

Bez wątpienia dzieci przeżyły i przetrwały rzeź. W książce poznajemy historie ich zamordowanych rodziców i dziadków. Jedną z bohaterek jest Rozalia, która miała zaledwie osiem lat, gdy schowała się w piwnicy, gdzie usłyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. Kolejno poznajemy Zofię, która w swoim życiu usłyszała brutalną przestrogę - „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Ostrzegła ich Ukrainka, która była wiejską położną. Nikt jej nie uwierzył, w efekcie pogrom przeżyła zaledwie garstka. Inną dziewczyną jest Teodora, która uczestniczyła we mszy, gdy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Cudem uratowała się z płonącej dzwonnicy. To było jej pierwsze spotkanie z banderowcami, niestety, ale na jednym się nie skończyło.

Nie da się ukryć, że w 1939 roku sielskie życie na Wołyniu dobiegło końca. Polska upada, a okupanci sieją postrach. Największe zagrożenie przychodzi niespodziewanie ze strony sąsiadów - Ukraińców. Banderowska wizja Ukrainy nakazuje im mordować Polaków. W ówczesnych czasach wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi. Rozpoczął się prawdziwy pogrom, a młode kobiety na własne oczy widziały śmierć rodziców, sióstr, braci. To była prawdziwa rzeź całych wsi. W uszach dźwięczały im błagania bezbronnych ofiar, jednak Ukraińcy nie mieli litości - mordowali opętani szałem. Z dnia na dzień straciły wszystko - nie tylko rodzinę, ale także ojcowiznę.


Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii

Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii” to wyjątkowe wydanie zbiorowe, przybliżające niezwykłe zwycięstwa Polaków. Możemy przeczytać o niezłomnych wojskach Jagiełły, które łamią teutońską butę pod Grunwaldem, skrzydlatych oddziałach husarii, która rozniosła w pył Szwedów pod Kircholmem, odsieczy Sobieskiego dla Wiednia, która bez wątpienia odmieniła losy całego świata.

Książka opisuje również bitwę warszawską oraz manewr, który w 1920 roku uchronił kontynent przed najazdem bolszewików. Polacy niejednokrotnie wyróżnili się heroiczną walką, np. pod Monte Cassino. Historia Polski w pigułce będzie doskonałym prezentem na Dzień Babci lub Dzień Dziadka. Na kartach znajdziemy mnóstwo zwycięskich bojów, poznamy wybitnych dowódców oraz niezłomnych wojowników.

Lektura przedstawia starcia, które zmieniły bieg dziejów - od czasów Bolesława Chrobrego po drugą wojnę światową. To 50 najważniejszych polskich zwycięstw, które zostały opisane przez czołowych historyków i publicystów. Każdy Polak powinien o nich pamiętać.